jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۹۵۵۱۷ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷  |  ۱۵:۴۵

پیش‎بینی یک تحلیل‎گر اقتصادی ؛

احتمال کاهش شیب افزایش قیمت مسکن در سال 98

یک تحلیل‎گر اقتصادی و کارشناس بازار مسکن می‎گوید روند فعلی افزایش قیمت مسکن در سال 98 ادامه پیدا نمی‎کند و شیب تند افزایش قیمت کاهش پیدا خواهد کرد.

احتمال کاهش شیب افزایش قیمت مسکن در سال 98

به گزارش جام‎جم آنلاین ،‌ اکنون آینده مسکن بسیار مبهم به نظر می‎رسد، در حالی که قیمت‎ها به اوج خود رسیده است سوال اساسی این است که سال آینده چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد و بازار مسکن چه شرایطی را تجربه می‎کند. بسیاری از کارشناسان اقتصادی نظرات متفاوتی در اینباره دارند. برخی نظرشان این است که روند فعلی در سال آینده تشدید خواهد شد و بحران عمیق‏تر می‎شود اما عده‎ای معتقدند اتفاقات پیرامون افزایش قیمت مسکن در سال 96 برای سال آینده تکرار نخواهد شد و جایی متوقف می‎شود.

مهدی سلطان‎محمدی تحلیل‎گر اقتصادی و کارشناس بازار مسکن در گفت‎وگو با جام‎جم آنلاین اظهار داشت: نمی‏توان پیش‏بینی دقیقی داشت اما به هر حال می‏توان گفت که بازار مسکن در سال آینده رونق امسال را نخواهد داشت.

او عنوان کرد: مسائل اقتصادی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و همه این پارامترها قابل کنترل نیستند. ولی چیزی که می‎توان گفت این است که روند سال پیش رو به شدت سال 97 نیست و کاهش پیدا خواهد کرد.

این تحلیل‎گر اقتصادی گفت:‌ بعید می‎دانم مسئله بازار مسکن از تورم فاصله زیادی بگیرد؛ در واقع قیمت مسکن در سال 98 زیر تورم خواهد بود. به عبارت بهتر باید بگویم شیب افزایش قیمت کمتر می‏شود.

سلطان‎محمدی در رابطه با شرایط جدید وام‎دهی به متقاضیان در حوزه مسکن بیان داشت: سیستم بانکی کشور نمی‎تواند کار زیادی در حوزه وام انجام بدهد. این موضوع به میزان منابعی که بانک برای وام‏دهی در اختیار دارد ، بستگی دارد.

او تاکید کرد: نرخ وام در واقع به نرخ بهره بستگی دارد اما چیزی که مشخص به نظر می‎رسد این است که در طول شش ماه گذشته نرخ بهره در بازار آزاد کاهش قابل توجهی پیدا کرده.

این تحلیل‎گر اقتصادی در پایان گفت:‌ اکنون در سیستم بانکی همه چیز پایین‌تر از نرخ‌های شش ماه پیش است. این کاهش البته محدود است و بعید می‌دانم اثر تعیین کننده‌ای در نحوه وام‎دهی و ارائه آسان‎تر آن داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر