jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۹۲۵۵۹   ۲۸ بهمن ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

با رضا یزدانی در مورد تصویر عجیب همراهی‌اش با یک عقاب در حاشیه اکران فیلم «ماموریت غیر ممکن» حرف زده‌ایم

ماجرای عجیب عقاب اجاره‌ای

بین عقاب و ثروت، از گذشته‌های دور نسبتی بوده؛ جست‌وجوگران گنج‌های گمشده معتقدند که تصویر عقاب، روی سنگ‌ها و صخره‌ها از وجود دفینه خبر می‌دهد و بسته به این‌که عقاب بال‌هایش بسته یا باز باشد یا نیمرخش به کدام سو، درباره موقعیت دفینه اطلاعاتی به دست می‌آورند. نسبت بین عقاب و ثروت به قصه‌ها و خرافه‌ها یا راز دفینه‌های پنهان شده، خلاصه نمی‌شود و دست‌اندرکاران فیلم ماموریت غیرممکن یک بار دیگر نسبت عقاب و ثروت را یادآوری کرده‌اند اما کمی متفاوت‌تر و به شیوه‌ای مدرن‌تر. در اکران مردمی این فیلم علاوه بر بازیگران، یک عقاب به همراه رضا یزدانی در سینما مگامال حضور پیدا کرد. این عقاب در بخش‌هایی از فیلم حضور دارد و اگر اشتباه نکرده باشیم اولین مهمان سینما از جهان وحش است که در یک مراسم رسمی حضور پیدا می‌کند و قطعا کمکی است برای تبلیغ فیلم و جلب توجه و نگاه بیشتر به فیلم «ماموریت غیرممکن» ساخته یعقوب غفاری. خبر حضور این عقاب همه جا منتشر شده و تصویرش نیز بارها دیده شده. به همین بهانه با رضا یزدانی درباره این عقاب حرف‌زده‌ایم و البته به حیواناتی پرداخته‌ایم که طی یکی دو سال اخیر در سینمای ما بحث‌برانگیز شده یا در کانون توجه قرار گرفته‌اند وگرنه سینما سال‌هاست از حیوانات بهره برده و آنها را به عنوان کاراکترهای موثر به بازی گرفته است.

مگر با اسب نیامدند داخل کوروش ؟

گویا عقابی که همراه با رضا یزدانی یک شبه به شهرت رسیده و حسابی معروف شده، چیزی نمانده بود که مانند شارون در فیلم کوپال، زنده یاد شود اما او نه تنها نجات پیدا کرده بلکه حالا بسیار هم معروف شده و شاید جالب باشد بدانید که اگر اهل فیلم و سینما هستید حتما قبلا هم او را دیده‌اید اما شاید به خاطر نداشته باشید. درباره این عقاب از رضا یزدانی بخوانید:
چطور شد که تصمیم گرفتید همراه با این عقاب در مراسم اکران مردمی فیلم حضور پیدا کنید؟
من از این تصمیم بی‌خبر بودم. مثل بقیه بازیگران به مراسم اکران مردمی رفتم و دیدم که تصمیم گرفته شده این عقاب همراه ما در این مراسم حضور داشته باشد. برای حضورش در این مراسم و برای حضورش در فیلم همه مجوزهای لازم گرفته شده و کاملا قانونی بوده است.
پس این عقاب متعلق به شما نیست!
نه. درست است که در دو ویدئو کلیپ من حضور داشته و از مدت‌ها پیش با این حیوان آشنا هستم و به آن سر می‌زنم اما مال من نیست. در واقع این عقاب را امیر رهبری که سال‌هاست با سینمای ایران همکاری دارد و حیواناتی را در اختیار سینماگران قرار می‌دهد، پیدا کرده است. این عقاب زخمی شده بود، بالش شکسته بود و اگر امیر به دادش نرسیده بود، احتمالا می‌مرد ولی خوشبختانه با مراقبت‌های امیر، حالش خوب شده و تا امروز در فیلم‌های زیادی بازی کرده است. این حیوان همچنان مراحل درمان را پشت سر می‌گذارد چون هنوز یک بالش مشکل دارد و نمی‌تواند پرواز کند. امیدواریم با تمرین‌های متعددی که دارد، روزی بتواند پرواز بکند.
مشکلی نداشتید که در یک مراسم رسمی به همراه این عقاب حضور پیدا کنید؟
اتفاق عجیبی نیست و همیشه حیوانات به شکل‌های مختلف کنار ما انسان‌ها بوده‌اند. در سینما هم حضور پررنگ داشته‌اند و حتی فیلم‌ها و سریال‌هایی ساخته شده که قهرمان اصلی آنها یک حیوان است. این عقاب هم برای تبلیغ فیلم در اکران مردمی همراه ما بود و به نظرم اولین بار نیست که چنین اتفاقی می‌افتد مگر برای تبلیغ فیلم «به وقت شام» افرادی سوار بر اسب وارد مجتمع کورش نشدند؟ این بار هم از حضور یک عقاب استفاده شده و من اصلا فکر نمی‌کردم این قدر مورد توجه قرار بگیرد و با این میزان واکنش مواجه شویم. رسانه‌های زیادی درباره حضور این عقاب نوشته‌اند و خبرش را منتشر کرده‌اند که به نظرم خوب است.

دختر سر به راه مدیری
یکی از حیواناتی که حضورش در سینما با حاشیه‌ها و پچ‌پچه‌هایی همراه شد، یک مار پیتون دو متری است در فیلم «همیشه پای یک زن در میان است». علاوه بر هیبت و جذبه مار که برای بسیاری از آدم‌ها هراسناک و هول‌انگیز است، این پیتون بیشتر از این بابت مورد توجه قرار گرفت که متعلق به مهران مدیری است و حیوان خانگی جناب مدیری محسوب می‌شود یا به قول خود مدیری یک دختر خوب که از اولین روزهای زندگی در کنار مدیری بوده و زیر دست این کارگردان، بازیگر و مجری بزرگ شده است. خوش‌شانسی تماشاگران و همکاران ما این بوده که خوشبختانه مدیری حیوان خانگی محبوبش را در فرش قرمز، اکران مردمی یا نشست رسانه‌ای فیلم به همراه نیاورد و سازندگان فیلم از جمله خود مدیری و کمال تبریزی در مقام کارگردان به حضورش در روزهای فیلمبرداری و انتشار چند عکس از او بسنده کردند. بدون تردید اگر جز این بود، چه بسا امروز همکاری به نام صابر محمدی در تحریریه روزنامه جام‌جم نداشتیم.

یک شارون تربیت شده
شارون یکی دیگر از حیواناتی است که حضورش در سینما با حاشیه‌هایی همراه شد اما نه به این دلیل که در فیلم سینمایی کوپال به کارگردانی کاظم ملایی حضور داشت، نه به این دلیل که یک سگ است و نه حتی به این دلیل که احتمالا در مراسم اکران مردمی یا جای خاصی همراه با بازیگران فیلم حضور داشته است. دلیل حاشیه‌ساز شدن حضور شارون در فیلم کوپال به تیتراژ فیلم مرتبط است. شارون سگی زنده‌یاب و تربیت شده بود و در فیلم سینمایی کوپال، حضور پررنگ و نقشی تعیین کننده داشت. این سگ درست مانند یک بازیگر و با نام هایکو در این فیلم حضور داشت ولی قبل از اتمام فیلم کشته شد و به همین دلیل در تیتراژ فیلم نوشته شد: زنده‌یاد شارون در نقش کوپال! استفاده از عنوان زنده‌یاد بحث‌های زیادی ایجاد کرد و بسیاری به سازندگان فیلم خرده گرفتند اما به هر حال فیلم کوپال زمانی اکران شد که نه تنها شارون به‌عنوان یکی از بازیگران مهم فیلم دیگر زنده نبود بلکه لوون هفتوان، بازیگر اصلی این فیلم هم دار دنیا را وداع گفته بود.

آذر مهاجر
ادبیات و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر