jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۷۷۵۴ ۲۵ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

مطالعات نشان می‌دهد فلفل‌های خیلی تند می‌توانند روی دستگاه گوارش اثر مخرب بگذارند

فلفل‌های آتشی چه خطراتی دارند؟

تندی فلفل قرمز به وجود نوعی ماده مغذی گیاهی به‌ اسم کپسایسین برمی‌گردد. کپسایسین با اتصال به جوانه‌های چشایی باعث ارسال سیگنال تندی به مغز می‌شود.

هرچه مقدار کپسایسین بیشتر باشد، تندی فلفل هم بیشتر می‌شود. فلفل دلمه‌ای معمولی تقریبا هیچ کپسایسینی ندارد، اما فلفل ترینیداد اِسکورپیون که تندترین فلفل دنیاست بیشترین مقدار کپسایسین را دارد. فلفل قرمز معمولا موجب صدمه به زبان یا مری نمی‌شود، اما به این معنی نیست که خوردن غذاهای خیلی تند همیشه بی‌خطرست. وقتی فلفل خیلی تند می‌خوریم، به مغز سیگنال درد ارسال می‌شود که می‌تواند به ناراحتی معده، تهوع و استفراغ بینجامد. در برخی موارد معده به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهد که انگار چیزی سمی مصرف کرده‌اید و درنتیجه تلاش می‌کند تا هرچه را خورده‌اید پس دهد. اگر استفراغ کنید، اسید معده در این حالت می‌تواند باعث آسیب مری شود. اگر درجه تندی خیلی بالا باشد، این آسیب هم جدی‌تر خواهد بود. خوردن فلفل‌های آتشی می‌تواند با ایجاد بی‌حسی و مشکلات تنفسی همراه باشد.
با همه اینها فلفل‌های تند بی‌خاصیت هم نیستند. مطالعات نشان داده فلفل‌های حاوی مقادیر بالای کپسایسین همچون فلفل کاین به‌دلیل کاهش اشتها و افزایش کالری‌سوزی بدن به لاغری کمک می‌کنند. فلفل کاین گویا در پاکسازی سینوس، کنترل درد و کاهش رشد برخی باکتری‌های خاص نیز مؤثر است؛ اما برای این‌که با خیال راحت از خواص فلفل‌های تند بهره‌مند شوید، آنهایی را برای خوردن انتخاب کنید که درجه تندی پایین‌تری دارند و احتمال آسیب‌رساندن‌شان به زبان، مری و معده کمتر است.

مترجم: صدف دژآلود
سلامت
منبع: healthpeppers

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر