jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۸۴۷۵۹ ۲۶ دی ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

دانشمندان اسپانیایی موفق به ساخت اسپری گوجه‌فرنگی برای محافظت از گیاهان در برابر خشکسالی و باکتری شدند.

به گزارش فارس، گوجه‌فرنگی‌ها به دلیل داشتن ترکیبی به نام هگزیل بوتیرات گیاهان سرسختی هستند.
در حال حاضر دانشمندان اسپانیایی افشانه‌ای از این ترکیب ساخته‌اند تا با اسپری آن به انواع مختلفی از محصولات گیاهی، آنها را در برابر خشکی و عفونت‌های باکتری‌ها مقاوم کنند.
در فرآیند طبیعی به نام تعرق، آب درون یک گیاه از طریق منفذهای کوچکی به نام روزنه‌های هوایی روی سطح برگ‌ها متصاعد و همچنین دی‌اکسید کربن محیط از طریق این منافذ وارد گیاه می‌شود، این تبادل مواد برای تنظیم فتوسنتز لازم است.
دانشمندان موسسه زیست‌شناسی مولکولی و سلولی گیاهان اسپانیا، ترکیبی از هگزیل بوتیرات ساختند و سپس آن را به گوجه‌فرنگی، ذرت، یونجه، مرکبات و تنباکو اسپری کردند و دریافتند این گیاهان با آب کم، جان سالم به در بردند و در برابر عفونت‌های باکتری مضر لکه زاویه‌ای برگ‌کدوئیان مقاوم بودند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر