jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۶۸۶۶   ۲۶ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

قرار شد به بهانه آغاز هفته کتاب برای این ستون یادداشتی بنویسم و از ضرورت‌ها و اهمیت برنامه‌سازی در رادیو و تلویزیون با محوریت کتاب حرف بزنم. همان ابتدای کار گفتم با تلویزیون قرار نیست کسی کتابخوان شود و داشتن چنین توقعی از اساس اشتباه است. اما می‌توان از تلویزیون به عنوان تریبونی برای رساندن صدای کتاب‌ها به گوش مخاطبان استفاده کرد که خب از همین هم درست استفاده نمی‌شود؛ یعنی همواره کتاب کالای لوکسی معرفی می‌شود که قشر و طبقه خاصی با آن ارتباط دارند و مردم هم اگر دوست دارند از باب تشبه به آن دسته می‌توانند کتاب بخوانند.

حالا چند سالی است که تلویزیون در برنامهسازی توجه بیشتری به مقوله کتاب داشته و شاید بتوان برنامههایی را بهعنوان برنامه مرتبط با کتاب نام برد که احتمالا یکی - دو قسمت از آنها را دیدهایم یا نقلشان را شنیده بودیم؛ رویکردی که نشان میدهد این «یار مهربان» در نگاه مدیران جایگاه پیدا کرده و میخواهند به آن بپردازند، اما نبود شناخت صحیح از مفهومی به نام «کتاب» سبب شده صداهای ناکوکی در این حوزه به گوش برسد و برنامههایی را شاهد باشیم که نه تنها دعوت به خواندن نمیکند، بلکه شاید برای مخاطب عام جذابیتی نداشته باشد و تنها کارکرد آنها برنامهساز شدن «برخی» و دیده شدن دوباره سلبریتیها بر صفحه تلویزیون این بار
با محوریت کتاب باشد.

میخواستم از برنامههایی که طی این سالها تولید شده نام ببرم، اما به نظرم رسید این کار نهتنها فایده ندارد بلکه ممکن است بوی شخصی شدن مساله از آن به مشام برسد، اما یک پیشنهاد میشود داد، آن هم اینکه کدام برنامه تلویزیونی کتابمحور توانسته طی این سالها به معرفی و ترویج ولو یک کتاب دست بزند و موفق شود؟ (برنامههایی که در حاشیه آنها کتابی ترویج شده ملاک نیست که خب کارکرد آنها این نیست که از کتابها حرف بزنند.)

در مجموع خیلی خوب است که در تلویزیون از کتابها حرف زده میشود و برنامههایی با محوریت کتاب تولید میشود و عدهای از افراد مشهور که ساعتی قبل در یک برنامه خانوادگی شرکت کرده بودند و از «آخرین بار کی عاشق شدن»های خود حرف زده بودند، میآیند روبهروی دوربین مینشینند و از «آخرین کتابی که خواندند» سخن میگویند. در هر صورت نباید قدرناشناس بود و همین که از کتابهای عزیز در تلویزیون حرف زده میشود و جلدهای آنها را در تلویزیون نشان میدهند، سپاسگزار بود و دست آنها را به خاطر چنین رفتار فرهنگی و ارزشمندی فشرد و از آنها با حضور مدیران بالادستی تجلیل به عمل آورد.

حسام آبنوس

روزنامهنگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر