امام‌جمعه شمیرانات در گفت‌وگو با جام جم آنلاین؛

آمریکا، مأمون در دوران امروز است

امام‌جمعه شمیرانات با تأکید بر ویژگی صبر و استقامت امام هشتم علیه‌السلام در برابر مأمون گفت: در شرایط امروز با توجه به مشکلاتی که از سوی آمریکا بر کشور ما واردشده است، باید از این ویژگی امام رضا (ع) درس بگیریم و با صبر و استقامت در برابر این مشکلات ایستادگی کنیم.
کد خبر: ۱۱۷۴۹۵۵

آمریکا، مأمون در دوران امروز است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدسعید لواسانی در گفت‌وگو با جام جم آنلاین بابیان اینکه زندگی امام هشتم به‌عنوان الگویی نمونه برای تمام شیعیان است، عنوان کرد: شناخت سبک زندگی امام رضا (ع) برای تمام مردم ضروری است؛ هر فرد سبک زندگی خاص خود را دارد، سبک زندگی امام رضا (ع) توحیدی و بر اساس دستور خداوند و شرع است.

امام‌جمعه شمیرانات در ادامه با اشاره به ساده زیستی ایشان گفت: سادگی و بی تکلیفی در زندگی امام هشتم (ع) جاری بود. آن حضرت کم‌خوراک بودند و غذای ساده و سبک می‌خوردند. در خانه لباسی ساده و غالباً پیراهنی از پارچه‌های خشن بر تن می‌کردند و فقط در مجالس عمومی و در میان مردم جامه‌ای لطیف می‌پوشیدند.

وی بابیان اینکه مهربانی و رأفت امام رضا(ع)، الگویی برای زندگی امروز است، افزود: از مهم‌ترین جلوه‎های مهربانی امام رضا (ع) رفتار ایشان با زیردستان و تهی‌دستان است و در زندگی شخصی خودشان نیز به همه افراد توجه داشتند.

لواسانی درباره حیات علمی ایشان نیز تأکید کرد: در خصوص علم، امام رضا علیه‌السلام از علمی وافر برخوردار و زبانزد عام و خاص بود، ایشان ازنظر تقوای الهی، سیاستمداری و اقدامات برای ترویج علم سرآمد دوران خود بوده و مناظرات علمی پرباری نیز با صاحبان ادیان در آن دوران داشته است.

وی با اشاره به سیره اقتصادی امام رضا(ع) ادامه داد: ایشان در زندگی فردی و خانوادگی خویش همواره میانه‌روی داشتند، همچنین مسئولیت مدیریت اقتصاد خانواده را بر دوش سرپرست خانواده دانسته و ایشان را بر توسعه دادن در هزینه‌های خانواده تشویق می‌نمودند.

امام‌جمعه شمیرانات بابیان اینکه سراسر زندگی امام هشتم علیه‌السلام درسی‌هایی از زندگی است، ادامه داد: امروز، با توجه به شرایط موجود می‌توان از سیره آن حضرت بهره برد؛ دستگیری از نیازمندان ازجمله برخوردهای تربیتی از منظر امام رضا‌(ع) است که با تأمل در بین افراد خانواده و آشنایان باید برای رفع مشکلات و گرفتاری‌های افراد نیازمند تلاش کرد.

لواسانی با اشاره به مهربانی آن حضرت، در ادامه گفت: در برخورد با مردم و در تعاملات اجتماعی به نیکوترین شکل با آنان برخورد می‌کردند. این سیره آن‌چنان نیکو بود که با الگو قرار دادن آن می‌توانیم روش درست و صحیح برخورد اسلامی با افراد گوناگون را بیاموزیم.

وی با اشاره به برخوردهای تربیتی و سازنده امام رضا (ع) بیان داشت: ایشان در معاشرت با افراد مختلف به‌گونه‌ای برخورد و عمل می‌کردند که سازنده و تربیت‌کننده باشد و برخوردهای همچون ادب معاشرت و ارزش قائل شدن برای انسان‌ها و .. در رفتار آن حضرت وجود داشت. با توجه به سیره امام در برخوردهای سازنده، کارمندان ادارات باید با توجه به سیره رفتاری ایشان بدون هیچ چشم‌داشتی کار ارباب‌رجوع را انجام دهند.

لواسانی با اشاره به برخورد منطقی امام هشتم تصریح کرد: زندگی انسان و نحوه تعامل وی با محیط اطراف باید به‌گونه‌ای باشد که نسبت به یکدیگر بی‌احترامی صورت نگیرد.

لواسانی افزود: اخلاق و ادب، زهد، سخاوت، تواضع و فروتنی، صبر و مقاومت ازجمله ویژگی‌های شخصیتی امام رضا (ع) است. در بررسی زندگی امام رضا علیه‌السلام می‌بینیم که ایشان ، نمونه کامل صبر و مقاومت بودند.

امام‌جمعه شمیرانات با تأکید بر ویژگی صبر و استقامت امام هشتم علیه‌السلام تأکید کرد: در بررسی زندگی امام رضا علیه‌السلام می‌بینیم که ایشان ، نمونه کامل صبر و مقاومت بودند و دراین‌باره می‌توان به زمانی که مأمون این بزرگوار را به خراسان دعوت کرد، اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: در شرایط امروز با توجه به مشکلاتی که از سوی آمریکا بر کشور ما واردشده است باید از این ویژگی امام رضا (ع) درس بگیریم و با صبر و استقامت در برابر این مشکلات ایستادگی کنیم.

امام‌جمعه شمیرانات در پایان گفت: دین برنامه حرکت به‌سوی هدف است که همه شئون زندگی انسان را برای قرار گرفتن در مسیر صحیح موردمحاسبه قرار می‌دهد. این رفتارهای امام رئوف الگو برای تمام کسانی است که خود را پیرو آن حضرت می‌شمارند.

نسترن نعمتی/ جام جم آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها