jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۱۵۹۹۳۳   ۲۷ مرداد ۱۳۹۷  |  ۲۳:۰۰

احتمالا این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که «اوضاع قمر در عقرب است» و معمولا مراد این است که خیلی وضع بدی حاکم شده و گویی بداقبالی از سر و روی همه چیز می‌بارد!

اوضاع کواکب «قمر در عقرب» است!

بگذارید همین اول کار خیالتان را راحت کنم و بگویم از اواخر امشب (شنبه 27 مرداد 97) تا پس فردا (دوشنبه 29 مرداد) از نظر احکام نجومی اوضاع قمر در عقرب است و اگر به طالعبینها مراجعه کنید به شما خواهند گفت: «توصیه اکید میکنیم از پرداختن به امور اساسی بپرهیزید!»

حقیقت ماجرا چیست؟

اخترشناسان از چند هزاره قبل وقتی در پی شناخت آسمان شب و مطالعه چگونگی جابهجاشدن خورشید و ماه و سیارهها در میان ستارههای زمینه آسمان بودند از شکلهای فرضی به نام صورت فلکی در میان ستارگان بهره میبردند. مردمی که همیشه با دیده تحیر به آسمان شب نگاه میکردند، از هزاران سال قبل ستارههای نواحی مختلف آسمان را در ذهن خود به یکدیگر متصل کرده و شکلهای حاصل از آن را به یک ابزار، حیوان یا خدایان و شخصیتهای موثر در داستانهای اساطیری خود منتسب می‌‌کردند.

در حقیقت آنچه ما از صور فلکی میشناسیم، اشکالی برساخته خودمان است و نه چیزی که در طبیعت به صورت واقعی وجود داشته باشد! ستارههای یک صورت فلکی ممکن است هزاران و بلکه دهها هزار سال نوری از یکدیگر فاصله داشته باشند و فقط از دید ما ساکنان زمین به شکل خاصی در کنار یکدیگر آرایش یافته باشند. این در حالی است که منظره این ستارهها از سیارهای فراخورشیدی که به دور ستارهای در دوردستهای کهکشان راه شیری در گردش است ابدا به صورتی که ما از زمین مشاهدهاش میکنیم، نیست.

به هر روی، اساس گاهشماری از چند هزار سال پیش با مطالعه چگونگی جابهجایی خورشید و ماه در میان ستارهها مورد بررسی قرار میگرفته است. از آنجا که امروزه میدانیم زمین در مدار خاصی در حال گردش به دور خورشید است و ماه نیز در مدار خاص خود در طول یک ماه قمری یک دور به گرد کره زمین میچرخید، نتیجه این چرخشها را ما به شکل جابهجاشدن ظاهری خورشید و ماه در میان 12 صورت فلکی خاص در آسمان شب میبینیم که به هر یک از آنها یک برج گفته میشود. یکی از این صور فلکی برج عقرب است و در طول یک ماه قمری، در شرایطی که ماه باید از میان 12 برج طی 5/29 شبانهروز عبور کند، طبیعتا حدود دو سه شب طول میکشد تا از دید ما از مقابل ستارههای صورت فلکی عقرب گذر نماید. به دلایلی که فقط طالعبینها میدانند (و بعید میدانم معتقدان به طالعبینی آن دلایل را بدانند!) در زمان عبور ماه از صورت فلکی عقرب نباید کارهای اساسی چون ازدواج، اقدام برای خرید ملک، خرید لباس خاص و... را انجام داد. چرا؟! چون بدشگون است!

یک، دو، سه؛ آزمایش میکنیم!

بیایید یک آزمایش ترتیب بدهیم! از امشب تا پسفردا دوشنبه 29 مرداد اگر اتفاق خوب یا بدی برایتان افتاد با ما در گروه دانش روزنامه جامجم به شمارههای 23004336 و 22222511-021 تماس بگیرید و خبر بدهید! میخواهیم ببینیم توزیع و پراکندگی این اتفاقات خوب و بد میان خوانندگان روزنامه جامجم چگونه رخ میدهد و چقدر با ماجرای مورد انتظار از وضعیت قمر در عقرب تطابق دارد. با ذکر این توضیح که هفت سال پیش آزمایش مشابهی را میان شنوندگان برنامه «روی موج نجوم» رادیو تهران انجام داده بودیم و نتیجه پیامکهای دریافتی از آنان فوقالعاده جالب بود!

اگر تعداد تماسها قابل توجه باشد، هفته آینده در همین ستون از نتیجه این آزمایش برایتان خواهیم نوشت!

کاظم کوکرم

دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها