jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۵۹۷۹۰ ۲۷ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

گفت‌و‌گو با دکتر محمدرضا فرتوک‌زاده، فوق‌تخصص جراحی قرنیه چشم

محافظت از چشم‌ها درسالمندی

پیشگیری از مشکل بینایی درسالمندان چگونه ممکن است؟

اولین مساله تغییر نمره عینک است.افراد از 40 سالگی به بعد نیاز به عینک برای مطالعه دارند. یک فرد 60 ساله ممکن است به دو عینک نیاز داشته باشد .یکی برای دور و یکی برای دید نزدیک. مشکل در دید دور به علت آب مروارید، اشکال در شبکیه و آب سیاه ایجاد میشود. مساله دیگر در سالمندان، درک نوراست .یک سالمند هنگام انجام کار به سه برابر یک فرد جوان نیاز به نور دارد. اگرنورکم باشد سالمند نمیتواند خودش را با محیط تطابق دهد. درک عمق و زاویه برای سالمند مشکل میشود و در نتیجه زمین میخورد. در سالمندی، شکنندگی و پوکی استخوان
مزید بر علت میشود و دریافت متفاوت از درک نور محیط منجر به سرنگونی سالمند میشود.

چرا بعد ازنگاه کردن به بیرون و هنگام آمدن به داخل اتاق، چشم سیاهی میرود؟

این مساله به علت این است که تطابق سالمندان به تاریکی با تاخیر انجام میشود. اگر فرد جوان از محیط روشن به محیط تاریک برود بلافاصله تطابق اتفاق میافتد، اما در سالمند، تطابق سریع انجام نمیشود. به همین خاطر برای پیشگیری از سرنگونی سالمند در چنین مواردی توصیه میشود نصف میزان نور موجود در سایر فضاهای منزل مثل اتاق پذیرایی در راهروهایی که سالمند از آن عبور میکند، لامپ روشن شود. نکته دیگر در این خصوص رانندگی در تونل است. چون افراد از نور به تاریکی میروند چیزی را نمیبینند و تطابق، دیر انجام میشود، در ورودی تونل حتما چراغ روشن باشد تا سالمندان دچار تصادف نشوند.

آیا خارش چشم بعد ازعمل آب مروارید در فرد سالمند به عمل جراحی مربوط میشود؟

خیر . خارش به عمل جراحی آب مروارید ربط ندارد.

خشکی چشم در سالمندان چگونه درمان میشود؟

برای رفع خشکی چشم از قطره اشک مصنوعی استفاده میشود.اما خشکی چشم در سالمندی به علت جراحی آب مروارید نیست. اشک ما از لایه آب و چربی تشکیل میشود. اگر این لایه فاقد چربی باشد، آب تبخیر شده، چشم خشک و فرد دچار اشک ریزش میشود. این اشک باعث تحریک و قرمزی و ورم چشم میشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حساسیت اروپا نشانه درستی کار ایران است

حساسیت اروپا نشانه درستی کار ایران است

در روزهای اخیر شاهد اقدام هماهنگ سه کشور اروپایی در احضار سفرای جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم و این مساله نشان می‌دهد ما دقیقا روی موضوع حساسی دست گذاشته‌ایم که این‌گونه باعث واکنش اروپایی‌ها شده‌ است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر