jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۵۶۰۵۴   ۰۷ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

کسانی که برای بهبود دیدشان در فواصل نزدیک، میانه و دور از عینک‌های چند کانونی استفاده می‌کنند به تنظیم کردن نمایشگر رایانه در فاصله، ارتفاع و جهت مناسب نیاز دارند تا هنگام استفاده از آن سر و گردن و شانه‌ها در حالت متوازن قرار گیرند.

از آنجا که بخش مربوط به دید فاصله نزدیک در بالای لنز عینک قرار میگیرد، فرد باید برای دید مناسب نمایشگر رایانه کمی سرش را خم کند. هنگام خم کردن سر به ازای هر سه سانتیمتر پایین رفتن چانه، پنج کیلوگرم به وزن سر اضافه میشود و این میتواند آسیبهای متعددی برای گردن به همراه داشته باشد.

وضعیت صحیحی که حداقل فشار روی فقرات گردن باشد، قرار گرفتن گوشها دقیقا وسط شانههاست، که سر در این حالت نسبت به شانهها توازن کامل دارد. برای حفظ این وضعیت باید جای نمایشگر را تغییر داد تا هنگام دیدن از بخش بالایی لنز، سر و گردن به پایین منحرف نشوند. همچنین باید نسخه تجویز عینک و لنز ساخته شده آن دقیق باشد تا مانع انحراف سر برای جبران اختلاف کانونی موجود شود.

علاوه بر دید نامناسب عینک عوامل دیگری مانند کار کردن طولانی با لپ تاپ و تلفنهای هوشمند هم باعث خستگی عضلات و خم شدن سر به جلو و بروز گردن درد میشوند. نهتنها وضعیت سر و گردن هنگام استفاده از عینک بر فقرات گردن و شانهها مؤثر است، بلکه خستگی چشمها نیز هنگام استفاده از عینک و کار طولانی با رایانه و تلفن هوشمند هم میتواند درد و خستگی گردن و شانهها را در پی داشته باشد.

فیزیوتراپیستها ضمن ارزیابی راستای دید دور و نزدیک آنها با عینک تجویز شده نحوه قرار گیری میز، صندلی و نمایشگر رایانه را به آنها آموزش میدهند و از آنها میخواهند استفاده از عینک را با زمانهای کوتاه شروع کنند و به مرور افزایش دهند. همچنین تمرینات تقویت عضلات کره چشم را به این بیماران آموزش میدهند تا عملکرد این عضلات که تأثیر مستقیم بر عملکرد عضلات گردن و شانهها دارد، بهبود یابد.

این تمرینها شامل خیره شدن به نقاطی خاص سپس تغییر راستای نگاه است در حالیکه گردن وضعیت صحیح و با ثبات خود را حفظ میکند. در صورت تشدید علائم درد و اسپاسم و محدودیت حرکتی اقدامات دیگر درمانی مانند فیزیوتراپی برای گردن و شانهها انجام خواهد شد.

دکتر پرهام پارسانژاد

فیزیوتراپیست

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر