jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۵۴۸۵۷ ۳۰ تير ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صداوسیما، از تدارک برای پوشش رسانه‌ای حج تمتع امسال می‌گوید

پرواز به حجاز، با دوربین صدا و سیما

هرسال همزمان با آغاز هفته حج، فعالیت رسانه ملی برای پرداختن به این فریضه الهی و کنگره عظیم مسلمانان جدی‌تر می‌شود. محدودیت زائران ایرانی برای سفر به حج، در سال‌های اخیر فزونی یافته و همین امر موانعی برای برنامه‌سازی در موسم حج در این کشور ایجاد کرده است.

با این حال، عوامل سازمان صداوسیما در ستاد حج و زیارت رسانه ملی تلاش کردهاند تا با بهرهمندی از توان نیروهای برنامهسازشان این کنگره عظیم اسلامی را به بهترین نحو پوشش دهند.

حسن گروسی، رئیس ستاد حج و زیارت سازمان صداوسیما با بیان اینکه شعار حج امسال، یعنی«حج، تحول روحی و اخلاقی، سبک زندگی دینی، عزت و کرامت اسلامی» محور برنامهسازیها قرار گرفته، اعلام میکند در تولید بخشی از برنامهها، به رویکرد شعار امسال در زمینه حمایت از کالای ایرانی نیز توجه میشود.

اطلاعرسانی و آگاهی بخشی، رویکرد اصلی برنامههای ویژه حج

گروسی با بیان اینکه امسال هدفمندتر از پیش به موضوعات مورد نظر در برنامههای حج پرداخته میشود، گفت: جلسات متعددی با مسئولان ذیربط در امور حج و زیارت داشتیم و جلسهای نیز با حضور قائممقام رئیس سازمان با مسئولان بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد. همچنین جلساتی نیز با مسئولان سازمان حج و زیارت کشور و گروههای برنامهساز رسانه ملی برگزار کردیم.

بنا به گفته گروسی، برنامههای «آفتاب شرقی» از شبکه یک، «تا نیایش» از شبکه پنج، «خانه مهر» و «با همستان» از شبکه جامجم، «به افق آفتاب»، «میزبان» و «بحث روز» از رادیو ایران، «زمزم احکام»، «مجله روز» و «مسافر قبله» از رادیو معارف، «کوبه»، «رادیو کتاب» و «کافه نیمروز» از رادیو فرهنگ از جمله برنامههای مختلفی هستند که در زمینه مسائل فرهنگی، اجرایی، پزشکی و موضوعاتی درباره نحوه اعزام زائران، از شبکههای گوناگون رسانه ملی روی آنتن خواهند رفت. گروسی گفت: همکاران ما در ستاد حج و زیارت رسانه ملی تلاش کردهاند با وجود کم شدن نیروها از کیفیت کار کاسته نشود و برنامههای باکیفیتتری تولید شود و همین، فشار کار همکاران اعزامی را چند برابر کرده است.

قدم به قدم با حجاج ایرانی در سرزمین وحی

رئیس ستاد حج و زیارت سازمان با بیان اینکه رسانه ملی در زمینه حج بهنحوی برنامهریزی کرده است که مردم گامبهگام با حجاج ایرانی و برنامههایشان در سرزمین وحی همراه باشند، گفت: پوشش مراسم و برنامههای بعثه مقام معظم رهبری، پخش زنده دعای عرفه از سرزمین عرفات و مراسم برائت از مشرکین در دستور کار برنامهسازان است. ضمن اینکه در ایام حج دعاهای کمیل و ندبه حجاج ایرانی هم از شبکههای مختلف رادیویی و تلویزیونی به صورت زنده و تولیدی روی آنتن میرود. او اضافه کرد: برنامههای با کاروان شبکه یک و روضه رضوان شبکه دو نیز هفتهای دو روز در سرزمین وحی تولید و برای پخش ارسال میشود. گروسی از پخش تمام برنامههای یاد شده از شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک هم خبر داد و خاطرنشان کرد: بخشهای مختلف خبری صداوسیما نیز گزارشهای متعدد رادیویی و تلویزیونی تهیه و پخش خواهند کرد.

فعالیت در پیامرسانهای داخلی

گروسی از فعالتر شدن ستاد حج و زیارت رسانه ملی در پیامرسانهای داخلی و بویژه پیامرسان سروش و دیگر پیامرسانها خبر داده و تصریح کرد: نسخهای از تمام برنامههایی که تولید میشوند، در پیامرسانهای داخلی و دیگر پیامرسانها بازنشر میشوند.

گروسی افزود: متأسفانه تاکنون مجوز ارسال تجهیزات سازمان صداوسیما به سرزمین وحی داده نشده و این محدودیت، فعالیت گروههای برنامهساز را با مشکلاتی روبهرو کرده است؛ اما با وجود این محدودیتها و تأکید کشور میزبان بر ممنوعیت تصویربرداری در این سرزمین، همکاران ما خوش درخشیدهاند و چه از نظر کمّی و چه کیفی، بیش از انتظارمان برنامه تولید کردهاند.

ویژهبرنامههای سیما در ایام حج

گروسی از حضور حجتالاسلام قاضیعسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در برنامههای «گفتوگوی ویژه خبری» شبکه دو و «گفتوگوی قرآنی» شبکه قرآن و معارف سیما در ایام حج خبر داد و گفت: پخش دعاهای کمیل، ندبه، عرفه و دیگر برنامههای بعثه نیز چون سالهای پیش در دستور کار شبکههای سیما قرار گرفته است؛ برنامههایی که همواره با استقبال هممیهنان روبهرو بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر