jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۴۶۹۳۵   ۲۱ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

پژوهشگران انگلیسی موفق به ارائه روشی برای نانوالگودهی سطح شدند. با این روش می‌توان سطح لنزهای مصنوعی چشم را الگودهی و از آنها به عنوان ابزار تشخیص طبی استفاده کرد. به گزارش جام‌جم و به نقل از ستاد ویژه فناوری نانو، لنزهای چشمی معمولا برای اصلاح مشکلات بینایی استفاده می‌شوند، اما می‌توان از آنها به عنوان ابزار تشخیص هوشمند نیز استفاده کرد. اشک چشم حاوی موادی است که از آنها می‌توان برای ردیابی بیماری‌های چشم استفاده کرد. اخیرا ابزارهای چشمی مختلفی ساخته شده است که با استفاده از آنها می‌توان شرایط سلامت چشم را بررسی کرد.

این روش به عاملدار کردن و نانوالگودهی لنزهای موجود در بازار نیز کمک میکند. حیدر بات از محققان این پروژه در دانشگاه بیرمنگام میگوید: ترکیبکردن نانوساختارها با لنزهای تجاری بهمنظور کاهش هزینه تولید زیستحسگرها، کاری چالشبرانگیز است. ما در این روش جدید هولوگرامی روی سطح لنزها، با استفاده از لیزر و در یک مرحله چاپ کردیم. این روش بسیار ساده بوده و نیاز به اتاق تمیز ندارد. در حال حاضر نانوساختارهای مختلفی با استفاده از هیدروژل ساخته میشود، اما قرار دادن آنها روی لنز کاری دشوار است. بیشتر روشهای کنونی روی پلیمرها انجام شده و بسیار زمانبر و پرهزینه است.

این گروه برای رفع این مشکل، روش تولید هولوگرام با لیزر را ارائه کرد. با این روش امکان نانوالگودهی مواد نرم به آسانی فراهم میشود. آنها برای این کار از نوعی رنگ مشکی استفاده کرد تا برهمکنش میان لیزر با آن بهینه شود.

محققان نشان دادند با استفاده از این روش میتوان نانوساختارهای مختلفی را روی سطوح نرم و شکننده الگودهی کرد. این الگوها را میتوان با شکلهای مختلف برای استفاده در بخش حسگری یا زیبایی ایجاد کرد. پژوهشگران این پروژه به دنبال ساخت لنزی هستند که با استفاده از این نانوالگوها بتواند مشکل خشکی چشم و آب مروارید را شناسایی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر