jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۳۴۷۸ ۰۲ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

بیماری پارکینسون، یک بیماری عصبی است که به دلیل نقص در نوروترانسمیتر دوپامین در مغز ایجاد می‌شود. سلول‌های بنیادی جنینی نیز سلول‌هایی با پتانسیل بالا هستند که تقریبا هر سلول و بافتی از بدن را می‌توانند تولید کنند و از بلاستوسیت جداسازی می‌شوند.

به گزارش جامجم و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، این مطالعه که به سرپرستی دکتر تاکاهاشی در دانشگاه کیوتو صورت گرفته است، برای اولین بار اثر بخش بودن این سلول درمانی در پریماتها را نشان داده است.

بر اساس اعلام این تیم تحقیقاتی، بعد از پیوند سلولهای عصبی مشتق از سلولهای بنیادی جنینی به این میمون ها، آنهایی که قادر به حرکت نبودند علائم بهبودی را نشان داده و توانستهاند بدون نیاز به کمک راه بروند. در تمایز این سلولهای بنیادی جنینی به نورونهای دوپامینرژیک، تاکاهاشی و همکارانش تودههای سلولی را تولید کردند که ۳۵ درصد آنها قادر به تولید دوپامین بودند. این نورونها به چهار میمون خرچنگ خوار مدل شده برای پارکینسون پیوند زده شده و این میمونها یک سال تحت نظر بودند. شش ماه بعد این میمونها هیچ گونه لرزشی نداشتند و علائم بیماری در آنها تقریبا به طور کامل از بین رفت.این در حالی بود که قابلیت حرکتی این میمونها به میزان قابل ملاحظهای بهبود یافت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر