در ایام تعطیل نوروز هموطنان نسبت به دیگر اوقات سال بیشتر به سفر می‌روند و مجرمان بخصوص سارقان در این ایام مجالی برای اقدامات مجرمانه‌شان پیدا می‌کنند‌. با این که هر ساله پلیس طرح‌هایی در خصوص تامین امنیت محله‌ها و اماکن گردشگری به اجرا در می‌آورد، اما خود ما هم می‌توانیم با رعایت نکاتی بسیار ساده از وقوع انواع سرقت‌ها پیشگیری کنیم.
کد خبر: ۱۱۳۰۴۶۸

هشدارهای پلیس به مسافران محترم نوروزی

1ـ از قبول وسایل افراد ناشناس بخصوص در سفر خودداری کنید.

2ـ برای استفاده مطلوب از زمان، نقشه شهر را تهیه و قبل از حرکت مسیرهای مناسب را انتخاب کنید.

3ـ از حمل پول نقد به مقدار زیاد در زمان مسافرت خودداری و سعی کنید از کارتهای عابر بانک استفاده کنید.

4ـ از سپردن وسایل خود به افراد ناشناس خودداری کنید.

5ـ از اسکان در محلهای متفرقه و اماکنی که تحت پوشش اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی نیست خودداری کنید.

6ـ در طول سفر سعی کنید خونسرد باشید و با گذشت، از هر گونه برخورد فیزیکی با دیگران بپرهیزید.

7ـ تلفن و نشانی محل اقامت خود را در اختیار فرزندان و افراد کهنسال خانواده قرار دهید تا در صورت نیاز بتوانند محل اقامت خود را پیدا کنند.

8ـ وجوه نقد، اشیای قیمتی و... را به به دفتر امانات محل اقامت خود بسپارید و رسید معتبر دریافت کنید. مراقب باشید افراد سودجو خود را به عنوان مسئول امانات معرفی نکنند.

9ـ در مسافرت خود اگر قصد استفاده از طبیعت را دارید با احترام به قوانین زیست محیطی مراقب خطرات محیطی (مانند سقوط از ارتفاع، غرقشدگی، گزیدگی و ...) باشید.

10ـ مشارکت با پلیس و دستیابی به آسودگی خاطر، طراوت بهار را دلپذیرتر خواهد کرد.

11ـ در سفر به طبیعت و مکانهای ناشناخته، مسیرهای خلوت را انتخاب نکنید.

12 ـ در مواجهه با افرادی که خود را مأمور معرفی کرده یا جلوه میدهند، بدون دریافت کارت یا مدرک شناسایی معتبر اجازه بازرسی از وسایل و... را به آنها ندهید.

13ـ در اماکن زیارتی و مراکز تفریحی از حمل وسایل قیمتی در جیب و کیف دستی خودداری کنید و در صورت اجبار مواظب باشید.

14 ـ از پذیرفتن هرگونه خوراکی، نوشیدنی و مواد خوشبوکننده از مسافران ناشناس امتناع ورزید.

15 ـ از نگهداری رمز عبور در کنار کارت خودداری کنید.

16ـ اطلاعات مالی و مشخصات حساب خود را در اختیار دیگران قرار ندهیم.

سارقان خودرو را ناکام بگذارید

1 ـ حتیالامکان از پارکینگها و مکانهای مطمئن برای توقف خودروی خود استفاه کنید.

2ـ هنگام پارک خودرو در خانه یا پارکینگ شخصی خود از قرار دادن کلید در آن خودداری کنید.

3 ـ خودرو را با اطمینان به حضور کودکان یا افراد مسن رها نکنید.

4 ـ هنگام ترک خودرو از جا گذاشتن اجناس و اشیای قابل توجه و قیمتی در داخل آن خودداری کنید.

5 ـ از قرار دادن سند مالکیت و کارت ماشین و دیگر مدارک درون داشبورد پرهیز کنید.

6 ـ هنگام خروج از پارکینگ منزل و محل کارتان خودروی خود را در حالت روشن رها نکنید.

7 ـ از رها کردن خودرو به همراه کلید آن پرهیز کنید.

8 ـ از پارک کردن خودروی خود در نقاط خلوت و تاریک خودداری کنید.

9 ـ هرگز موتورسیکلت خود را حتی برای مدت کوتاه به صورت روشن رها نکنید.

10 ـ موتورسیکلت خود را در پارکینگها و محلهای نگهداری تعیین شده پارک کنید.

مراقب کیف قاپها باشید

1ـ هنگام عبور از عرض خیابان یا خیابانهای خلوت، مراقب افراد کیف قاپ باشید ؛ چرا که بیشترین کیف قاپی در این زمان اتفاق میافتد.

2ـ در صورت استفاده از کارتهای اعتباری، رمز آن را بهخاطر بسپارید. از یادداشت کردن و قرار دادن رمز در کیف خودداری کنید؛ چرا که سارقان با دستیابی به رمز، موفق به برداشت وجه نقد میشوند.

3ـ اگر مدارک و اسناد ملکی، شخصی و هویتی را در کیف دستی تان حمل میکنید، در نگهداری آن بیشتر از زمانهای معمول مراقبت کنید؛ چرا که در صورت سرقت، احتمال سوء استفاده از سوی سارقان و افراد ناباب از مدارک وجود دارد.

4ـ اگر وجه نقد زیادی از بانکها و مراکز تجاری برداشت میکنید بکوشید در جابهجایی از خودروهای عمومی و تاکسی استفاده کنید و از سوار شدن به خودروهای شخصی پرهیز کنید تا در کمین سارقان نیفتید.

5ـ اگر افراد گوشی تلفن همراه خود را در کیف دستیشان نگهداری میکنند باید از ثبت تصاویر شخصی در حافظه گوشی همراه پرهیز کرده تا مورد سوءاستفاده سارقان و افراد ناباب قرار نگیرند.

نکاتی که باید در طول سفر رعایت کنید

1 ـ از آراستن فرزندان خود به زیور آلات در معابر خودداری کنید .

2ـ مراقب کفزنهایی که از شما درخواست خرد کردن پول میکنند باشید. هنگام تصادف یا نزاعهایی که احتمال ساختگی بودن آنها میرود مراقب باشید و خودروی خود را رها نکنید. از قرار دادن تمام پول خود در یک جیب بپرهیزید و در پایانههای مسافربری به خودروهای مسافربری متفرقه اعتماد نکنید.

3ـ هنگام سفر سعی کنید از تردد و استراحت در محلهای خلوت اجتناب کنید . طی سفر افراد سالخورده و کودکان را در اقامتگاه تنها نگذارید و چنانچه به خانه دوستان و آشنایان خود مراجعه میکنید و آنها در خانه حضور ندارند، از نوشتن پیام مبنی بر حضور نداشتن آنها روی در و دیوار خودداری کنید.

4 ـ در اماکن زیارتی، هنگام گرفتن وضو هرگز به اشخاص ناشناس برای نگهداری وجوه، اشیا و کیف خود اعتماد نکنید. در محلهایی که ازدحام جمعیت وجود دارد مانند پارک ها، تفرج گاه ها، زیارتگاهها و ... مراقب جیبهای خود باشید .

5 ـ در مناطق خلوت برای کمک کردن به افراد ناشناسی که در ظاهر خودرویشان دچار نقص فنی شده یا تقاضای بنزین میکنند، توقف نکنید. هرگز از افرادی که کنار جادهها به صورت متفرقه به عرضه مواد خوراکی و نوشیدنی اقدام میکنند، چیزی نخرید و هیچگاه تلفن همراه خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.

6 ـ هنگام دریافت وجه از عابر بانک مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند. هرگز افراد سالخورده و کودکان را داخل خودرو تنها نگذارید و درحفظ و نگهداری از کارتهای اعتباری دقت لازم را به عمل آورید.

7 ـ به هیچ عنوان کارت عابر بانک و رمز خود را در اختیار دیگران نگذارید. در صورت آشنا نبودن به دستگاه خودپرداز، از افراد موثق و مورد اعتماد اعضای خانواده برای پرداخت قبوض یا دریافت وجه استفاده کنید.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها