jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۲۷۹۲۵   ۱۶ اسفند ۱۳۹۶  |  ۱۹:۲۰

نیروی دریایی ژاپن «ریوکو آزوما» را به سمت فرماندهی ارشد ناوهای نیروی دفاعی دریایی این کشور انتخاب کرد.

یک زن فرمانده ارشد ناوهای ژاپن شد + عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مشرق، نیروی دریایی ژاپن برای نخستین بار یک زن به نام «ریوکو آزوما» را فرمانده ناوهای نیروی دفاعی دریایی این کشور کرد.

این یگان شامل ناوشکن هلیکوپتربر کلاس ایزومو - بزرگترین کشتی جنگی نیروی دریایی ژاپن- است. تقریباً 400 ملوان روز سه‌شنبه برای برگزاری مراسم تحویل پست آزوما در «یوکوهاما» نزدیک توکیو شرکت کردند.

او نخستین زنی است که در ژاپن یک ناوگروه را فرماندهی می‌کند. این زن برجسته بر یگانی از 4 کشتی و 1000 خدمه فرماندهی می‌کند. تنها 30 نفر از خدمه این ناوگروه زن هستند.

آزوما در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «من به اینکه زن هستم فکر نمی‌کنم و تمام انرژی خود را روی انجام وظایفم به عنوان فرمانده متمرکز می‌کنم».

وقتی از آزوما پرسیدند که آیا قصد دارد یک الگو باشد، او در جواب گفت: «من می خواهم فردی باشم که الهام بخش دیگران است».

افسران زن نیروی دفاعی دریایی ژاپن شامل چهار کاپیتان (ناخدا) و یک دریابان هستند. یکی از سخنگویان نیروی دفاعی دریایی ژاپن گفت: «این نخستین باری است که یک زن به این سمت گماشته می‌شود، اما او به علت زن بودنش انتخاب نشده است».

نیروی دریایی ژاپن 154 کشتی، 346 جنگنده و 45800 نیرو دارد. وظیفه اصلی این نیروها کنترل خطوط دریایی ژاپن و گشت زنی در آب‌های ساحلی است. این نیروها همچنین در عملیات‌های حفظ صلح سازمان ملل متحد و عملیات‌های منع دریایی که مختص معطل یا نابود کردن نیروهایی هستند که متحدانشان را هدف قرار داده‌اند، شرکت می‌کنند.

آزوما 44 ساله در سال 1996 به نیروی دریایی ژاپن پیوست. در آن زمان زنان اجازه خدمت کردن روی کشتی را نداشتند. اما این قانون 10 سال پیش تغییر کرد. البته هنوز هم تعداد مردان در زیردریایی‌های ژاپن بیشتر از زنان است.

در حال حاضر حدود 14 هزار زن (معادل 6 درصد از کل نیروها) در نیروی دریایی ژاپن خدمت می‌کنند. نیروی دریایی ژاپن قصد دارد درصد این نیروها را تا سال 2030 به 9 درصد برساند. اقتصاد ژاپن که نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته از لحاظ برابری جنسیتی عقب مانده است به دلیل کاهش نرخ تولد و نیروی کار مجبور شده در جهت به کارگیری زنان حرکت کند. دولت پیش‌بینی کرده است جمعیت افراد 18 تا 26 سال از 11 میلیون نفر در سال گذشته به 7 میلیون نفر در سال 2065 کاهش می‌یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها