jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۲۳۶۸۴   ۰۲ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۸:۰۰

تازه از یک شهر کوچک به آنجا آمده بود. می‌خواست کار کند و پول در بیاورد. خواهرش بتازگی جدا شده بود و هیچ سرپرستی نداشت.

دلش نمی‌خواست خواهرش، برای تامین معاش زندگی‌اش باز هم دست به کار اشتباهی بزند یا با فردی دیگر ازدواج کند که زندگی‌اش به‌هم بخورد. برای خواهرزاده‌اش هم که شده باید کار می‌کرد.

شنیده بود نزدیک عید می‌تواند به خانه مردم برود و کارگری کند. در شهر‌های بزرگ‌تر مردم بیشتر به این چیز‌ها اهمیت می‌دادند و مشتری برای کارگران زیاد است. پس از شهر خود به شهری بزرگ‌تر رفت تا هم پول بیشتری به جیب بزند و هم آشنای زیادی نبیند. روز‌های اول همه چیز خوب بود و بیشتر از آنچه فکرش را هم می‌کرد پول جمع کرد اما تنها مشکل این کار خستگی بیش از حدش بود. آنقدر خسته از کار بر می‌گشت که حتی نمی‌توانست برای خودش غذا درست کند. بعد از کار به قهوه‌خانه کنار اقامتگاهش می‌رفت تا کمی خستگی در کند، چیزی بخورد و کمی تفریح کند.

برنامه چند روز اقامتش در آن شهر، شده بود کار در خانه مردم، قهوه‌خانه، خواب و روز از نو روزی از نو. در این مدت دوستانی هم در قهوه‌خانه پیدا کرده بود که یکی از آنها هم سن و سال خودش بود. با او از بقیه صمیمی‌تر بود. اسمش محمد بود، اما صدایش می‌زدند ممد کج‌دست. اوایل نمی‌دانست چرا این لقب را به او داده‌اند تا این‌که یک روز محمد به او پیشنهاد داد تا به‌جای این همه کار کردن و پول کم درآوردن، با آنها کار کند و پول کلان‌تری به جیب بزند. پیشنهاد محمد برایش وسوسه‌انگیز بود، اما هنوز نمی‌دانست کاری که باید انجام دهد چیست.

محمد به او گفت که لازم نیست زیاد خودش را اذیت کند، بار سنگینی در این کار بر دوشش نیست، فقط کافی است به خانه‌هایی که می‌رود با دقت نگاه کند و اطلاعاتش را به آنها بدهد. شب‌ها هم وقتی محمد و دوستش برای سرقت وارد خانه می‌شوند او باید مقابل در کشیک بدهد. اول باورش نشد که محمد دزد است اما به یاد لقبش که افتاد همه چیز برایش روشن شد. پیشنهاد محمد را قبول نکرد و تا چند روز جوابش را هم نداد اما محمد پیگیرتر از قبل سعی داشت با او ارتباط برقرار کند. آنقدر اصرار کرد تا بالاخره راضی شد با آنها همکاری کند. در اصل او چیزی را نمی‌دزدید. فقط کمی اطلاعات به دوستانش می‌داد. کار بدی نمی‌کرد.

با همین افکار کار خود را توجیه می‌کرد اما باز هم پس ذهنش می‌دانست دارد دزدی می‌کند. اولین همکاری را از یک خانه دو طبقه شروع کردند. او که صبح همان روز سرقت برای نظافت به آن خانه رفته بود، می دانست که صاحبان خانه شب به مهمانی می‌روند. اطلاعات لازم را به محمد و دوستش داد و خودش پایین منتظر شد. خیلی استرس داشت. دستانش مدام خیس از عرق می‌شد و نفسش هزار برابر در ثانیه شده بود. نمی توانست تپش قلبش را کنترل کند. فقط می‌خواست زودتر از آن خانه بیرون بیایند و کار تمام شود که همین طور هم شد. زمانی که سهمش از سرقت را از محمد گرفت، همه آن استرس‌ها فراموشش شد. دومین همکاری راحت‌تر پیش رفت. سومی راحت‌تر از دومی. همین‌طور ادامه پیدا کرد تا این‌که به محمد گفت می‌خواهد در سرقت‌ها با آنها به داخل خانه بیاید. انگار دیگر عذاب وجدان حتی پس ذهنش هم جایی نداشت. فقط می‌خواست سهم بیشتری به او برسد. دیگر فقط پول بود که برایش اهمیت داشت.

وارد شدند و مشغول گشتن وسایل صاحبخانه بودند. هنوز پنج دقیقه نگذشته بود که صدای چرخیدن کلید در قفل آمد، دست پاچه شد. انگار زمان متوقف شده بود. چیزی در دلش ریخت و خون برای یک لحظه به مغزش نرسید.

دوستانش از پنجره فرار کردند اما او در یکی از اتاق‌های خانه رفت و در را روی خود قفل کرد. خودش خودش را زندان کرد و منتظر پلیس ماند. بالاخره پلیس آمد و دستگیر شد. در بازداشتگاه می‌خواست خودش را بکشد. تازه آن زمان بود که به خودش آمد. تازه آن زمان بود که فهمید نزدیک عید بسیاری از خانواده‌ها را ناراحت کرده. تازه آن زمان بود که یادش آمد نان حلال برای خواهرزاده‌اش در نیاورده است.

استفاده از شرکت‌های معتبر یا افراد شناخته شده برای کمک در امر خانه تکانی

آخر سال موضوع مهمی است و اکثر مردم برای نظافت خانه‌های خود به تکاپو می‌افتند، برخی از هموطنان برای انجام کارهای خانه بدون هیچ دقت و گزینشی با تکیه بر بروشورها و تبلیغات کوچه و خیابان به افرادناشناس و برخی از شرکت‌های فاقد مجوز اعتماد کرده و با خیال راحت و بدون تحقیق درمورد شرکت مورد نظر، فردی را به خانه‌هایشان راه می‌دهند که ممکن است برایشان خطرآفرین باشد.

معاون اجتماعی پلیس تهران بزرگ هشدار داد: افراد باید برای انجام نظافت منزل خود نیروهای خدماتی شرکت‌های معتبر و قانونی را به‌کار گیرند یا حداقل قبل از آن‌که نظافتچی را به خانه راه دهند، در مورد او از چند معرف اطلاعات کسب کنند و بدانند چه کسی را به خانه و زندگی‌شان راه داده‌اند. در صورت سوءاستفاده یا سرقت از منزل، با داشتن آدرس شرکت‌های مزبور، راحت‌تر می‌توان با استناد به قرارداد و اجاره‌نامه از طریق قانونی اقدام کرد.

سرهنگ مرادی افزود: براساس پرونده‌های سرقت‌های سال گذشته در ایام پایانی سال، برخی از این افراد سودجو پس از جلب‌اعتماد و حس همدلی با صاحب منزل در زمان مناسب به تنهایی یا با همکاری همدستانش، وسایل با ارزش را به سرقت می‌برند. هنگام به‌کارگیری نیروهای خدماتی، باید صاحبخانه در خانه خود حضور داشته و نسبت به محافظت از اشیای قیمتی و اسناد و مدارک کوشا باشد. توصیه دیگر آن است که برای هر فردی از مسائل خصوصی حرف نزنیم. شهروندان باید بدانند با دادن اطلاعات خصوصی به فرد ناشناس، احتمال در خطر افتادن خود را دو چندان می‌کنند.

خرید‌های آخر سال

با توجه به عید و رسم نونوار شدن افراد در این زمان، بسیاری می‌کوشند تا برای سال جدید، وسایل و لباس‌های نو خریداری کنند. همین موجب می‌شود که پول نقد زیادی در دست افراد باشد. هرچقدر پول نقد بیشتر استفاده شود، احتمال سرقت نیز چند برابر خواهد بود. این نوع پرونده‌ها بسیار زیاد است و برای هر فامیل یا خانواده‌ای لا اقل یک‌بار رخ داده است. پس در ادامه برای جلوگیری از این اتفاق هشدار‌های پلیس را خواهیم خواند. سرهنگ رضا موذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی تهران درباره خریدهای نوروزی به شهروندان توصیه کرد: هنگام حضور در بازار با دقت و هوشیاری، کالای خود را انتخاب و پول نقد، همراه نبرید بلکه از کارت بانکی استفاده کنید؛ همچنین برای جلوگیری از سوء استفاده سارقان، رمز ورودی کارت‌ها را در کنار آن قرار ندهید. اگر چند نفری همزمان برای خرید به بازار می‌روید کارت عابر بانک، اسناد یا وجه نقد را بین نفرات تقسیم کنید تا در صورت سرقت محتویات یک کیف، تمام اموال و دارایی به یغما نرود. وی به شلوغی مراکز خرید در ایام نوروز اشاره کرد و ادامه داد: با ازدحام جمعیت در مراکز تجاری و شور و اشتیاق مردم در ایام پایانی سال برای خرید، عده‌ای از افراد فرصت‌طلب با سوءاستفاده از این شرایط اقدام به جیب‌بری و کیف‌قاپی می‌کنند. موذن با تاکید بر توجه هموطنان به هشدار‌های پلیس گفت: افراد فرصت طلب در مراکز شلوغ با رفتارهای غیرمتعارف و طعنه زدن‌های غیرعرفی در یک فرصت مناسب اقدام به جیب‌بری و سرقت می‌کنند. در این ایام، سارقان با سوءاستفاده از شلوغی مغازه‌ها تحت عنوان خریدار اقدام به سرقت می‌کنند، لذا مغازه‌داران باید با دقت نظر و شناسایی این افراد و حضور مستمر و مدام در قسمت‌های مختلف مغازه، آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارند.

شوینده‌های مرگبار

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، خانه تکانی و تمیز کردن خانه را پیش‌رو داریم که متاسفانه گاهی بدون خطر و ایجاد دردسر نیست. صدها ماده شوینده و پاک‌کننده در بازار وجود دارد. متاسفانه برخی از این محصولات در تماس با پوست و ریه موجب بروز واکنش‌هایی می‌شود. شاید به ظاهر بعضی از مواد شوینده قوی، برای سابیدن خانه عالی باشد، اما می‌تواند سلامت شما را نیز بسابد.

دکتر طلعت قانع با اشاره به آغاز نظافت و شست‌وشوی خانه‌ها پیش از شروع تعطیلات نوروز که براساس سنت رایج در ایران انجام می‌شود؛ علاوه بر مراقبت از دچار شدن به حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی هشدار داد. این کارشناس ادامه داد:‌ بی‌توجهی به توصیه‌ها می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را در آستانه سال نو متوجه هموطنان کند. هنگام استفاده، برچسب روی بسته‌بندی در نور کافی مطالعه و سپس مصرف شود که استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می‌توانند خطرآفرین باشد. با توجه به این‌که بسیاری از ترکیبات مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، بخارات سمی ایجاد می‌کند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند باید هنگام استفاده، پنجره‌ها باز نگاه داشته شود تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک ضروری به نظر می‌رسد. در خودداری از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفیدکننده و لک بر الزام وجود دارد چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است. بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست، چشم یا تنفس، می‌تواند بسیار سمی باشد. همیشه بهتر است محصولات نامبرده را در ظرف اصلی آن نگهداری کرد و هیچ‌گاه آنها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکرد زیرا این عمل موجب مصرف اشتباهی توسط کودکان و در نتیجه مسمومیت شدید آنها خواهد شد.

برای مراقبت از مسمومیت کودکان همواره پس از استفاده از مواد شیمیایی بسرعت در آن را باید بست، همواره این نکته را باید به یاد داشت که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان کنجکاو در امان نیست.

بهتر است کیف دستی، ساک خرید و کیسه‌های نایلونی دور از دسترس کودکان نگاه داشته شود چرا که این احتمال وجود دارد که وسایل محتوی کیسه توسط کودک بلعیده یا ضمن بازی، روی صورت وی کشیده شده و موجب خفگی وی شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر