jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۱۶۰۲۸   ۰۴ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

در دیدار رئیس رسانه ملی و کارگردانان مطرح‌کشور با رئیس مجلس شورای اسلامی ‌تاکید شد

حمایت از تولید آثار فاخر فرهنگی

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجموعه‌های نمایشی تولید سازمان صداوسیما گفت: این‌گونه کارها را برای عرصه فرهنگی کشور بسیار مهم می‌دانیم و از آنها حمایت می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، علی لاریجانی در دیدار رئیس صداوسیما، معاون سیما و 9 نفر از کارگردانان برجسته سریالهای فاخر رسانه ملی افزود: کارهای شما چه در زمینه تاریخی و چه در زمینه موضوعات روز بشدت بر عرصه فرهنگ کشور تأثیرگذار است و باید همت کنید با تولیدات ویژه و کارهای برجسته خود امید را به جامعه تزریق کنید و شرایط بهتری برای کشور به وجود آورید.

رئیس مجلس شورای اسلامی به هزینههای سنگین مالی در عرصه فرهنگی کشور بویژه کارهای نمایشی اشاره و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی آماده است تا از اینگونه تولیدات مؤثر حمایت کند و البته انتظار داریم شما هم در این زمینه همت مضاعفی داشته باشید.

دکتر لاریجانی با تشکر از زحمات رئیس سازمان
صدا و سیما در توجه به نیروهای توانمند حوزه نمایش گفت: من از دکتر عسکری و دکتر میرباقری تشکر میکنم که تقریباً همه آدمهای کار بلد و با تجربه حوزه نمایش را که اهل فکر و نوآوری و در عرصه فرهنگی کشور تأثیرگذار هستند، دورهم جمع کردهاند. رئیس مجلس شورای اسلامی بر تقویت روحیه خودباوری تأکید کرد و افزود: در حوزه فرهنگی باید بهگونهای حرکت کنیم که همانطور که رهبر معظم انقلاب بارها تأکید کردهاند،روحیه خودباوری را بویژه در نسل جوان تقویت کنیم و در این راه شخصیتهای فرهنگی مثل شما و رسانهها بخصوص رادیو و تلویزیون بسیار تاثیرگذارند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ترویج و تقویت کارآفرینی میتواند بر تقویت روحیه خودباوری بسیار مهم باشد، افزود: خیلی از جوانان در عرصه کارآفرینی فعالیتهای خوبی داشتند که متأسفانه تا یکی دو سال قبل در تلویزیون زیاد دیده نمیشد اما هماکنون این کارها در تلویزیون دیده میشود و همینها نیز باعث افزایش روحیه امید و نشاط میان جوانان خواهد شد. رئیس مجلس شورای اسلامی به اهمیت تقویت روحیه امید در جامعه اشاره و تصریح کرد: هر جامعهای اگر امیدوار باشد کارش به پیش میرود و اگر امید در آن نباشد حتی اگر پول هم نداشته باشد، منفعل خواهد بود. علی لاریجانی، خطاب به کارگردانهای شناخته شده سریالهای فاخر صداوسیما افزود: شما میتوانید با تولیدات خود فضای امید و نشاط را ایجاد کنید اما متأسفانه بعضا مشاهده میشود برخی از کارهای همکاران شما چه در تلویزیون و چه در سینما، تلخ و مأیوسکننده است و توصیه میکنم به موضوع امیدآفرینی در جامعه توجه بیشتری داشته باشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تغییر برخی نگرشها را در حوزه کار و ترویج شغل از مأموریتهای مهم عرصه فرهنگ و بویژه کارگردانان سینما و تلویزیون خواند و گفت: شما باید تفکر جامعه را عوض کنید که همه بخصوص جوانان به فکر این نباشند که شغل به معنای پشت یک میز نشستن است و باید با آثار هوشمندانهتان این نگرش را تغییر دهید.

دکتر علی لاریجانی بر تقویت همبستگی ملی و نقاط اشتراک تفکرات مختلف تأکید کرد و گفت: ما اگر یک ایران آباد، سربلند و پیشرفته میخواهیم باید یک همبستگی ملی به وجود آوریم و به جای متمرکز شدن روی اختلافنظرها بر نقاط اشتراک تفکرات مختلف متمرکز شویم.

وی تأکید کرد: برگزاری جلسات مشترک میان مسئولان کشور با اصحاب فرهنگ، هنر و نخبگان تولیدات نمایشی باعث میشود هم از برخی مسائل و مشکلات بیشتر آگاه شویم و هم شما در جریان برخی مسائل قرار بگیرید و حرفهای یکدیگر را بیشتر بشنویم و به یک راهبرد جامع برای فرهنگ کشور برسیم.

ضرورت حمایت از نخبگان فرهنگی و آثار فاخر تلویزیونی

در آغاز این دیدار، دکتر علیعسکری، رئیس رسانه ملی کارگردانان حاضر در این جلسه را نخبگان فرهنگی کشور دانست و گفت: هر کدام از این دوستان کارهای بزرگی تولید کردهاند که به ذخیرههای فرهنگی و هویتی ملت ایران تبدیل شدهاست، کارهایی که برای همیشه در ذهن مخاطبان تلویزیون ماندگار خواهد بود.

رئیس رسانه ملی به عرصه امروز فرهنگی کشور و شرایط سخت و پیچیده آن اشاره و تصریح کرد: در این شرایط که به فرهنگ ملت و جوانان این سرزمین تهاجم کردهاند باید با حمایت از نخبگان فرهنگی بویژه کارهای مؤثر فرهنگی تلویزیون به حفظ هویت و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و تقویت آن کمک کرد.

دکتر مرتضی میرباقری، معاون سیما نیز در این دیدار گزارشی از چگونگی و مراحل تولید سریالهای فاخر و ویژه رسانه ملی ارائه کرد.

در بخش دیگری از این نشست کارگردانان سریالهای فاخر تلویزیون به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند.

مسئولیت سنگین هنرمندان

داوود میرباقری، کارگردان سریال سلمان فارسی با ارائه گزارشی از مراحل نگارش و پیشتولید این طرح بزرگ نمایشی گفت: سریال سلمان فارسی سه برابر سریال مختار پیچیدگی دارد و کار میبرد و باید آن را بهعنوان یک طرح ملی دانست و از آن حمایت کرد.

کیانوش عیاری، کارگردان سریال روزگار قریب که هماکنون در حال ساخت سریال دیگری برای تلویزیون است، با اشاره به نفوذ فرهنگی بویژه در آثار نمایشی بیرون از کشور تصریح کرد: هماکنون مسئولیت ما بسیار سنگینتر از گذشته است، چرا که اگر غفلت کنیم این تهاجم نمایشی، آثار منفی فرهنگی را بر نسل بعد خواهد گذاشت.

رضا میرکریمی، کارگردان فیلم سینمایی تحسین شده یک حبه قند نیز که برای نخستین بار یک مجموعه نمایشی 60 قسمتی برای تلویزیون میسازد ،گفت: سریالها، جریانی پرنفوذتر نسبت به فیلمهای سینمایی ایجاد میکنند و ما در این حوزه باید فعالتر عمل کنیم.

میرکریمی، کمکاری نخبگان فرهنگی در تعریف درست از تاریخ را باعث تضعیف روحیه خودباوری دانست و افزود: اگر این روحیه خودباوری تقویت و در همه جا بویژه در خود مجلس هم اصلاح شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

همایون اسعدیان، کارگردان فیلم سینمایی تحسین شده طلا و مس که سریالی درباره خرمشهر را در تلویزیون در دست تهیه دارد، با اشاره به هجوم فرهنگی برنامه ریزی شده خصوصا در عرصه فیلم و نمایش از بیرون کشور و لزوم مقابله با آن گفت: در این زمینه یک همت ارزشمند در تلویزیون شروع شده که باید از آن حمایت کرد. وی افزود: برای بررسی و مقابله با چنین تهاجمی در عرصه فرهنگ باید تجهیز شویم و با تمام وجود کار کنیم.

جواد شمقدری، کارگردان سریال توفان شن که هماکنون در حال تهیه سریال انقلاب دوم درباره تسخیر لانه جاسوسی برای تلویزیون است، گفت: باید هوشیار باشیم تا دشمن تاریخ را تحریف نکند و راهحل این است که کارهای ما مخاطب را اقناع کند.

وی با بیان این که باید در قبال بعضی موضوعات نقش آفرینی کنیم و سخن بگوییم، افزود: اگر ما بویژه در خصوص تخاصم با آمریکا و از این دست موضوعات، هوشمندانه صحبت نکنیم و برای نسل امروز روشنگری نداشته باشیم این نسل دچار شبهه خواهد شد؛ شبهههایی که قطعا خسارتهای فراوان برای این مرزوبوم در پی خواهد داشت.

محمدحسین لطیفی، کارگردان سریالهای «وفا»، «غیاثالدین جمشید کاشانی»، «صاحبدلان» و... که سریالی هم در خصوص خواجهنصیرالدین طوسی را در دست تولید دارد، خطاب به دکتر لاریجانی گفت: این جمع که میبینید لشکر فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است که همه دغدغه فرهنگ کشور را دارند و مانند یک سرباز تفنگ به دست که میخواهد از مرز خاکیاش دفاع کند، ما هم میخواهیم از مرزهای فرهنگیمان دفاع کنیم.

وی افزود: ما همگی با تمام وجود میخواهیم تلاش کنیم تا ثمره انقلابمان حفظ شود.

سیروس مقدم، کارگردان سریال پایتخت نیز در این دیدار با تأکید بر این که آنتن تلویزیون به جذابیت و نوآوری نیاز دارد، گفت: تیم مدیریتی کنونی تلویزیون متشکل از زبدهترین افرادی است که تاکنون کار کردهاند و من به آینده بسیار امیدوارم.

سعید سلطانی، کارگردان سریالهای ستایش و پس از باران که هم اکنون در حال تهیه سریال «علیمردان خان بختیاری» است نیز گفت: کار فرهنگی یک کار بلندمدت است و هرچه در این مسیر تلاش و سرمایهگذاری کنیم آن نیز برای کشور عمیق و بلندمدت خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

خطر بازگشت سرخک

اگر خانواده‌ای واکسیناسیون کودک خود را به‌تعویق انداخته بلافاصله برای تزریق واکسن فرزند خود اقدام کند

خطر بازگشت سرخک

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر