نشست چهارجانبه مسکو گامی بلند برای رسیدن صلح و ثبات در منطقه
یک کارشناس غرب آسیا در گفت و گو با جام‌جم آنلاین عنوان کرد:

نشست چهارجانبه مسکو گامی بلند برای رسیدن صلح و ثبات در منطقه

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که «ایران، از طریق حضور در سوریه، خودش را در موقعیتی قرار داده تا بتواند حمله به منافع آمریکا، متحدان ما و کارکنانمان را ادامه دهد.»
کد خبر: ۱۱۱۴۳۱۳
5 هدف حضور نیروهای آمریکایی در سوریه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در نشستی در اندیشکده «هوور» به تشریح راهبرد کشورش در قبال سوریه پرداخت.

تیلرسون با تکرار ادعاهای بی‌پای حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را «فاسد» خواند و گفت که حکومت او نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد بشار اسد تظاهرات‌های مردم را با گلوله و زندان پاسخ داده و باعث ایجاد یک «فاجعه بشری» در کشورش شده است.

وی مدعی شد که اهمال دولت قبلی آمریکا، باعث جسور شدن حکومت سوریه شده است. او گفت که دولت آمریکا در برابر حملات شیمیایی بیکار نخواهد نشست.

تیلرسون، بشار اسد را به حمایت از القاعده متهم کرد و گفت که داعش از این گروه سر برآورده است.

وی در بخش دیگری از ادعاهای خود گفت: «اسد، حتی با کمک‌های سوریه و ایران، به جای مبارزه با داعش، بر مقابله با معارضان سوریه متمرکز شد.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات آغازین خود ادعاها درباره ایران را تکرار کرد.

او گفت: «ایران به عنوان بخشی از راهبرد خود برای ایجاد یک هلال شمالی، که از ایران به سمت لبنان و دریای مدیترانه امتداد می‌یابد، حضورش در سوریه را با مستقر کردن نیروهای سپاه پاسداران به طرز محسوسی افزایش داده است.»

وی اضافه کرد: «ایران، از طریق حضور در سوریه، خودش را در موقعیتی را قرار داده تا بتواند حمله به منافع آمریکا، متحدان ما و کارکنانمان را ادامه دهد.»

تیلرسون در ادامه تصریح کرد که نیروهای آمریکا به منظور محافظت از منافع این کشور در سوریه باقی می‌مانند.

پنج هدف حضور نیروهای آمریکایی در سوریه

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد شکست کامل داعش و القاعده در سوریه، حل و فصل سیاسی درگیری مردم سوریه و بشار اسد، از بین بردن نفوذ ایران در سوریه، ایجاد شرایط مطلوب برای بازگشت آوارگان سوری و پاکسازی سوریه از سلاح‌های کشتار جمعی را پنج هدف حضور نیروهای آمریکایی در سوریه برشمرد.

تیلرسون مدعی شد خروج کامل نیروهای آمریکایی از سوریه باعث «بازگشت» بشار اسد و ادامه رفتار «بی‌رحمانه» او علیه مردم خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور نمی‌تواند اشتباهات گذشته را تکرار کند.

وی گفت: «خروج از سوریه به ایران فرصت خواهد داد موقعیتش در سوریه را مستحکم کند. چنانکه از بیانیه‌های علنی و جنگ‌های نیابتی ایران برمی‌آید، ایران به دنبال سلطه بر خاورمیانه و نابودی متحد ما اسرائیل است.»

تیلرسون اضافه کرد: «سوریه به عنوان کشوری بی‌ثبات‌شده که با اسرائیل همجوار است فرصتی فراهم می‌آورد که ایران کاملاً مشتاق است از آن استفاده کند.»

وزیر خارجه آمریکا از روسیه خواست حکومت بشار اسد را به ایفای نقش سازنده در گفت‌وگوهای ژنو دعوت کند.

او گفت هدف آمریکا در سوریه، انتقال سیاسی در این کشور است که «خروج دائمی بشار اسد و خانواده او از قدرت» منجر شود. تیلرسون گفت این هدف زمان‌بر خواهد بود.

تیلرسون در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «کاهش و حذف نفوذ مخرب ایران در سوریه به ایجاد یک سوریه دموکراتیک بستگی دارد.

تیلرسون گفت: «ایالات متحده، اتحادیه اروپا و متحدان اروپایی‌مان هیچ کمکی برای بازسازی مناطق تحت کنترل اسد ارائه نخواهند کرد. از همه می‌خواهیم از داشتن روابط اقتصادی با حکومت بشار اسد خودداری کنند. بعد از اینکه بشار اسد از قدرت کنار رفت، کشورها ایالات متحده مشتاقانه از عادی‌سازی روابط اقتصادی با سوریه حمایت خواهد کرد.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها