jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۱۰۰۰۰   ۱۶ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

نتایج بررسی‌های صورت گرفته با نسل جدید توالی‌یابی (Next Generation Sequencing) در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نشان‌دهنده متفاوت بودن برخی واریاسیون‌های ژنومی در جمعیت ایرانی است. به گزارش جام‌جم و به نقل از دیده‌بان علم ایران، این موضوع در بازدید اخیر معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از این مرکز اعلام شد.

دکتر رضا ملکزاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان بازدید از پروژه ایرانوم که بزودی افتتاح خواهد شد، بر حمایت از پروژه ایرانوم و تسریع در راهاندازی مرکز رشد فناوری توانبخشی و تولید تجهیزات پزشکی ـ توانبخشی و اندام مصنوعی کشور در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تاکید و از پیشرفت جایگاه حوزه پژوهش این دانشگاه و ارتقای رتبه آن در میان دانشگاههای علوم پزشکی قدردانی کرد. او از مسئولان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خواست تا تحقیقات در حوزه ژنتراپی، حوزههای مرتبط با فناوری توانبخشی و سلامت اجتماعی را ارتقا دهند. معاون تحقیقات وزیر بهداشت، همچنین یادآور شد، با راهاندازی پروژه ژنوم قومیتهای ایرانی، این دانشگاه سهم خود را در مشارکت ارتقای جامعه علمی در عرصه بینالمللی ایفا کند.

دکتر حسین نجم آبادی، رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره پروژه ایرانوم گفت: با اجرای پروژه ایرانوم، طراحی، ساخت و تجهیز اولین مرکز کشوری توالی یابی نسل جدید (Next Generation Sequencing) در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شد که از طریق آن، اطلاعات ژنتیک اقوام مختلف ایرانی توالی یابی میشود و اطلاعات مربوطه قابل استفاده برای تمام دانشمندان عرصه ملی و بینالمللی خواهد بود. جزئیات این تحقیقات که نشاندهنده متفاوت بودن برخی واریاسیونهای ژنومی در جمعیت ایرانی است، بزودی منتشر میشود و قابل استفاده همگان خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر