jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۱۰۰۰۰   ۱۶ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

نتایج بررسی‌های صورت گرفته با نسل جدید توالی‌یابی (Next Generation Sequencing) در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نشان‌دهنده متفاوت بودن برخی واریاسیون‌های ژنومی در جمعیت ایرانی است. به گزارش جام‌جم و به نقل از دیده‌بان علم ایران، این موضوع در بازدید اخیر معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از این مرکز اعلام شد.

دکتر رضا ملکزاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان بازدید از پروژه ایرانوم که بزودی افتتاح خواهد شد، بر حمایت از پروژه ایرانوم و تسریع در راهاندازی مرکز رشد فناوری توانبخشی و تولید تجهیزات پزشکی ـ توانبخشی و اندام مصنوعی کشور در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تاکید و از پیشرفت جایگاه حوزه پژوهش این دانشگاه و ارتقای رتبه آن در میان دانشگاههای علوم پزشکی قدردانی کرد. او از مسئولان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خواست تا تحقیقات در حوزه ژنتراپی، حوزههای مرتبط با فناوری توانبخشی و سلامت اجتماعی را ارتقا دهند. معاون تحقیقات وزیر بهداشت، همچنین یادآور شد، با راهاندازی پروژه ژنوم قومیتهای ایرانی، این دانشگاه سهم خود را در مشارکت ارتقای جامعه علمی در عرصه بینالمللی ایفا کند.

دکتر حسین نجم آبادی، رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره پروژه ایرانوم گفت: با اجرای پروژه ایرانوم، طراحی، ساخت و تجهیز اولین مرکز کشوری توالی یابی نسل جدید (Next Generation Sequencing) در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی انجام شد که از طریق آن، اطلاعات ژنتیک اقوام مختلف ایرانی توالی یابی میشود و اطلاعات مربوطه قابل استفاده برای تمام دانشمندان عرصه ملی و بینالمللی خواهد بود. جزئیات این تحقیقات که نشاندهنده متفاوت بودن برخی واریاسیونهای ژنومی در جمعیت ایرانی است، بزودی منتشر میشود و قابل استفاده همگان خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر