یادداشت

خدمات دندانپزشکی در دسترس حاشیه‌نشینان

دسترسی به خدمات دندانپزشکی در حوزه بهداشت و درمان، یکی از ضروری ترین نیازهای مردم است که باید متولیان نظام سلامت به آن توجه جدی داشته باشند. بی‌شک، دسترسی به خدمات دندانپزشکی نیازمند حضور فعال دندانپزشکان، کاردان‌ها و کارشناس‌های بهداشت دهان و دندان است. در کشور ما بیشتر دندانپزشکان تمایل دارند در مناطق برخوردار و کلانشهرها فعالیت کنند و اغلب آنها برای خدمت در مناطق محروم و حاشیه شهرها رغبتی ندارند.
کد خبر: ۱۱۰۹۳۷۳

به همین دلیل نیاز است که متولیان نظام سلامت برای تامین نیروی دندانپزشک در مناطق کم‌برخوردار، اقدامی عاجل انجام دهند و با اجرای کامل برنامه پزشک خانواده، تقویت شبکه بهداشت شهرها و روستاها و ایجاد مشوق‌های قانونی برای حضور دندانپزشکان در حاشیه شهرها و مناطق محروم، کاری کنند که دسترسی به خدمات دندانپزشکی در مناطق کم‌برخوردار افزایش یابد.

بهره‌مندی از خدمات دندانپزشکی سیار هم یکی دیگر از راه‌های توسعه خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم و حاشیه شهرهاست. در مناطق حاشیه شهرها نیاز است که حداقل معاینه اولیه دهان و دندان برای ساکنان این مناطق انجام بگیرد و آموزش‌های پیشگیرانه لازم برای حفظ سلامت دندان‌ها به دانش‌آموزان و مردم ارائه شود. سپس در صورتی که ساکنان مناطق محروم و حاشیه شهرها به خدمات تخصصی دندانپزشکی نیاز داشتند، به مراکز درمانی مجهزتر در شهرهای برخوردار ارجاع داده شوند.

علاوه بر این‌که نیاز است دولت برای توسعه خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم و حاشیه شهرها، بودجه‌های کافی ارائه کند.

با توجه به این‌که اغلب ساکنان حاشیه شهرها از شهروندان مناطق محروم هستند که برای پیدا کردن شغل و آینده‌ای بهتر به حاشیه کلانشهرها آمده‌اند، نیاز است که خدمات دندانپزشکی برای این گروه محروم مانده تعریف شود. خوشبختانه وزارت بهداشت از توسعه خدمات دندانپزشکی در مناطق حاشیه شهرها خبر داده است که امیدواریم در مقام عمل نیز شاهد توسعه این خدمات باشیم.

واقعیت این است که میلیون‌ها هموطن ما در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند و از نظر دسترسی به خدمات رفاهی و دندانپزشکی در وضعیت مساعدی به سر نمی‌برند. برای توسعه خدمات دندانپزشکی در این مناطق محروم نیاز داریم که سهمیه‌ای نیز برای پذیرش دانشجوی دندانپزشکی با تعهد خدمت در مناطق کم‌برخوردار در نظر گرفته شود تا بتوان بخشی از کمبود دندانپزشک را در این مناطق مرتفع کرد.

دکتر اصغر سلیمی

عضو فراکسیون سلامت مجلس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها