jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۸۵۳۲   ۰۹ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به عرضه گسترده سکه از طریق بانک کارگشایی اعلام کرد: روند کاهش نرخ سکه تا تخلیه کامل حباب قیمتی ایجاد شده ادامه می‌یابد.

به گزارش ایرنا، ولی‌الله سیف روز چهارشنبه و پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت سکه و ارز در بازار آزاد و تدبیر بانک مرکزی در این زمینه اظهار کرد: یکی از بحث‌های بسیار اساسی برای بانک مرکزی پایش آرامش در بازار است.

وی افزود: بانک مرکزی بازار ارز و سکه را به صورت ویژه تحت نظر دارد و پایش می‌کند، زیرا این بازارها به بقیه بخش‌های اقتصاد علامت می‌دهد.

سیف گفت: نگاهی به روند نرخ قیمت ارز در بازار آزاد طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که همواره در پایان سال میلادی فشار تقاضا در بازار به‌وجود می‌آید و نرخ ارز بر اثر آن افزایش می‌یابد اما بعد از سال میلادی، این روند نزولی می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که بانک مرکزی بازار ارز را به طور مستمر پایش می‌کند، تصریح کرد: امسال هم بازار ارز از همین قاعده تبعیت می‌کند و چیز استثنایی و خاصی در بازار نمی‌بینیم.

سیف اظهار کرد: خوشبختانه بازار ارز از چنان ثباتی برخوردار است که تحت تأثیر هیچ هیجانی قرار نمی‌گیرد و با وجود این‌که این بازار در گذشته از اتفاقات بین‌المللی متأثر بود، اکنون با ثبات در مسیر خود پیش می‌رود.

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر این‌که به هیچ وجه قیمت طلا تغییری نکرده است و از قیمت بین‌المللی آن تبعیت می‌کند، خاطرنشان کرد: با این حال در بازار سکه حباب ایجاد شده است که برای رفع آن از طریق بانک کارگشایی اقدام شد.

سیف گفت: اکنون بازار به سمت تخلیه حباب پیش می‌رود زیرا هیچ منطقی برای بروز این حباب وجود نداشته است.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: ذخایر طلای بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد بازار روند غیرمنطقی داشته باشد و در شرف تخلیه حباب هستیم و کاهش قیمت سکه تا حدی که بازار از حباب تخلیه شود، ادامه می‌یابد.

سیف همچنین به ساماندهی بازار پول اشاره کرد و گفت: با کار سنگینی که طی دو تا سه سال گذشته انجام شد، اکنون می‌توان گفت در بازار پول موسسه غیرمجاز فعالی وجود ندارد.

وی افزود: یکی از دستاوردهای این ساماندهی و حذف فعالیت‌های مخرب، اجرای موفق بخشنامه رعایت نرخ سود در نظام بانکی بود و می‌بینیم که نرخ‌های اعلامی 15 درصدی رعایت می‌شود.

سیف اظهار کرد: باید با همکاری نیروی انتظامی و وزارت کشور تدابیری اندیشیده شود تا از پیدایش هر موسسه غیرمجاز جدید جلوگیری شود تا این تجربه بار دیگر تکرار نشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر