jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۴۱۲۰ ۲۵ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

میزان صادرات نفت آمریکا به آسیا با افزایش روزانه 675 هزار بشکه رکورد زد و این مساله، نتیجه طرح کاهش تولید نفت اوپک را پیچیده کرده است.

بر اساس آمار ردیابی تانکرها و آمارهای جمع‌آوری‌شده توسط مرکز پیش‌بینی و تحقیقات نفتی تامسون رویترز، میزان نفت آمریکا که برنامه‌ریزی شده ماه نوامبر به آسیا صادر شود، رکورد زد.

آمارها نشان می‌دهد که 19/7 میلیون بشکه نفت خام آمریکا قرار است در ماه نوامبر به آسیا سرازیر شود. این رقم معادل 675 هزار بشکه در روز است.

در این آمار، تنها میزان نفتی که در حال صادرات است، نشان داده می‌شود و آنهایی را که در مقصد در حال خالی‌شدن بوده یا خالی شده‌اند، شامل نمی‌شود.

گزارش رویترز حاکی است این مقدار حتی بیش از 50 درصد افزایشی است که ماه اکتبر به وقوع پیوست .آن موقع رقم 427 هزار بشکه در روز بود و این رقم حتی بیش از رقم 541 هزار بشکه در روز است که از ماه ژوئن ثبت شده بود.

رویترز می‌نویسد، با سرازیر شدن نفت آمریکا به سمت آسیا، طرح کاهش تولید نفت اوپک در هاله‌ای از ابهام است. کشورهای تولیدکننده نفت اوپک از ابتدای سال 2017 طرحی را کلید زدند که تولید روزانه را 1/8 میلیون بشکه در روز کاهش دادند.

یک‌بار این قرارداد تا مارس 2018 تمدید شده و کشورهای تولیدکننده در حال مذاکره هستند که آیا طرح کاهش تولید نفت دوباره تمدید شود یا نه. برخی وزرای نفت کشورها برای تمدید دوباره این طرح چراغ سبز نشان داده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر