jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۱۰۲۴   ۱۷ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اگر بخواهیم حرکات، عبارت‌ها و رفتارهای خارج از عرف رئیس‌جمهور آمریکا را در یک‌سال گذشته فهرست کنیم به نوشتاری بلندبالا می‌رسیم که لگد زدن به توافق‌نامه برجام و پرتاب دستمال کاغذی برای توفان‌زده‌ها تنها بخش ناچیزی از اقدامات عجیب و غریب وی به شمار می‌آید و نشان‌دهنده عمق خواری و ذلتی است که مردم آمریکا در حال تحمل آن هستند.

ملت آمریکا گرچه تاریخ تمدن طولانی مدتی ندارند، ولی شاید مستحق این درجه از خفت و خواری هم نباشند. امروزه در سراسر دنیا رسانه‌ها بخشی از اخبار خود را به دسته‌گل‌هایی اختصاص می‌دهند که یکی پس از دیگری توسط رئیس‌جمهور آمریکا به آب داده می‌شود و هیچ توجیه عقلی و منطقی برای آن یافت نمی‌شود. البته شاید این درجه از شرمساری ملت آمریکا تاوان سکوت و کوتاهی باشد که در طول حیات سیاسی‌اش در مقابل سیاست‌های استکباری و امپریالیستی این کشور در مناطق مختلف شاهد بوده‌ایم. تنها اتفاقی که رخ داده این است که این بار اعمال این سیاست‌ها به‌عهده کسی گذاشته شده که کمترین بویی از عقل و تدبیر و حفظ ظواهر نبرده است و با ارتکاب اعمال و تکرار سخنانی بیهوده و تمسخر‌آمیز سبب خجالت مردم آمریکا را فراهم می‌کند.

به طور قطع و یقین از این پس مردم آمریکا دقت بیشتری به خرج خواهند داد تا کسی را برای ریاست‌جمهوری انتخاب کنند که حداقل به لحاظ آداب دیپلماتیک و رفتار شخصی تناسبی با این جایگاه داشته باشد.

در شرایطی هستیم که رسانه‌ها روزانه رفتار و گفتار رهبران سیاسی را رصد می‌کنند و هر لحظه از زندگی این افراد در مقابل لنز هزاران دوربین در حال ثبت و بازنشر در شبکه‌های ارتباطاتی است.

رعایت پرستیژ و آداب دیپلماتیک رهبران سیاسی جدای از محتوا خود به تنهایی ملاک و مایه فخر و شرمساری ملت‌هاست و از این حیث ملت آمریکا روزهای غم‌انگیزی را پشت سر می‌گذارد.

این رفتار خارج از چارچوب آقای ترامپ دردسرهای زیادی را نیز برای دیگر سیاستمداران و مسئولان این کشور به وجود آورده است که باعث شده در جریان سیاسی این کشور تنش‌های فراوانی ایجاد شود که گاهی یکی از آنها به رسانه‌ها کشیده می‌شود و سرگرمی نه‌چندان مفرحی را برای مجموعه‌های سیاسی این کشور فراهم می‌کند.

در این بین رسانه‌های صاحب‌نام این کشور نیز بی‌نصیب نمانده‌اند و از سوی آقای ترامپ مورد حمله قرار گرفته و دروغگو خوانده شده‌اند؛ بنابر این علی‌القاعده انگیزه چندانی برای حمایت و توجیه آقای رئیس‌جمهور ندارند .

با این مقدمه کوتاه خوب است دولتمردان دیگر کشورها نیز فرصت را غنیمت بشمارند و اجازه بدهند این نمایش تنها در قلمرو خاک آمریکا اجرا شود و تا حد ممکن سعی کنند از بی‌ادبی‌های مکرر آقای ترامپ همان درسی را که لقمان سفارش کرده بود، مرور کنند.

محمد اسماعیلی دهقی

روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل سیاسی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر