jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۶۸۳۲۴ ۰۹ شهريور ۱۳۹۶  |  ۱۱:۰۵

فرانسه در برابر فشارهای ترامپ عقب‌ نشینی کرد

احتمال الحاق بندهای موشکی به برجام از سال ۲۰۲۵

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: با «رایزنی‌های آتی» می‌توان توافق هسته‌ای با ایران را به قصد گنجاندن مفادی درباره وضعیت این توافق پس از سال ۲۰۲۵ و برنامه موشکی ایران تکمیل کرد.

احتمال الحاق بندهای موشکی به برجام از سال ۲۰۲۵

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، دولت فرانسه روز چهارشنبه گفت که با «رایزنی‌های آتی» می‌توان توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را به قصد گنجاندن مفادی درباره وضعیت این توافق پس از سال 2025 (سال انقضای بخش عمده مفاد برجام) و برنامه موشکی ایران تکمیل کرد.

ایران و گروه 1+5 سال 2015 در شهر وین، پایتخت اتریش بر سر رفع برخی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در ازای ایجاد برخی محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای این کشور به توافق دست پیدا کردند.

این توافق ایران را ملزم می‌کند برای دست‌کم یک دهه سانتریفیوژهای خود را کاهش داده و از میزان ذخایر اورانیوم کم‌غنای خود بکاهد. ایران به علاوه برخی محدودیت‌ها علیه برنامه موشکی خود را برای 8 سال پذیرفته است.

رژیم صهیونیستی و منتقدان برجام در آمریکا، انقضای «زودهنگام» محدودیت‌های موجود در این توافق هسته‌ای برای ایران را از جمله نقائص آن خوانده و خواستار مذاکره مجدد درباره دائمی کردن این محدودیت‌ها شده‌اند.

«آینس رومائت-اسپاین»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در کنفرانس خبری روزانه گفت: «رئیس‌جمهور [امانوئل ماکرون] روز 29 آگوست خاطرنشان کرد که می‌توان توافق وین را با همکاری درباره [وضعیت آن] بعد از سال 2025 و همکاری‌های ضروری درباره استفاده از موشک‌های بالستیک تکمیل کرد.»

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «این همکاری می‌تواند موضوعات رایزنی‌های آتی ما با شریکانمان باشد.»

آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در ماه‌های گذشته مدعی شده‌اند که آزمایش‌های موشکی ایران با قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تأیید برجام، «مغایرت دارند.»

علی‌رغم این ادعاها، این قطعنامه ممنوعیتی برای آزمایش‌های موشکی ایران قائل نشده است. قطعنامه 2231، ایران را از کار بر روی «موشک‌هایی که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای ساخته شده‌اند» منع می‌کند، این در حالی است که موشک‌های ایران برای این هدف ساخته نشده‌اند.

دیپلمات‌های غربی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گویند اظهارات «ماکرون» در شرایطی مطرح شده که تهدیدهای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به خروج از برجام، نگرانی‌هایی را در پاریس ایجاد کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر