jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۶۶۷۸۶ ۰۶ شهريور ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در طرح جایکا اراضی ملی را در اختیار مردم استان قرار دادیم، تا با مشارکت مردم بتوانیم گونه‌های گیاهی در حال انقراض، مراتع و جنگل‌ها را احیا کنیم.

به گزارش فارس ،علی محمدی‌مقدم اظهار کرد: حفظ و احیای مراتع، جلوگیری از فرسایش خاک، توسعه جنگل‌ها، جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و مراتع از مهم‌ترین اولویت‌های این اداره است و ما برای تحقق این امر نیازمند مشارکت مردم هستیم.وی ادامه داد: مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز با مشارکت مردم، تأسیس صندوق حمایت از توسعه منابع‌طبیعی و جلب مشارکت مردم در مباحث مدیریت منابع‌طبیعی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش رو در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری است.

وی افزایش جمعیت و شرایط اقلیمی را از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل‌ها و مراتع عنوان و خاطرنشان کرد: تخریب منابع‌طبیعی در زیر چرخ‌های توسعه یک امر طبیعی است و ما برای احیای منابع‌طبیعی نیازمند مشارکت مردم در عرصه‌های حفاظت منابع‌طبیعی هستیم.

تشویق مردم برای کشت گیاهان دارویی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در استان در مناطق روستایی و سخت‌گذر حدود 38 هزار بهره‌بردار از منابع‌طبیعی داریم، اضافه کرد: با توجه به شرایط خشکسالی که در 9 سال اخیر استان به وجود آمده است و کاهش آب‌های زیرزمینی امنیت غذایی در بحث کشاورزی به خطر افتاده است و ما برای حل این مشکل و اشتغال مردم مناطق روستایی و سخت‌گذر نیازمند جلب مشارکت مردم در راستای احیای منابع‌طبیعی، حفظ و توسعه گونه‌های جنگلی هستیم.محمدی‌مقدم با تأکید بر اینکه کشت گونه‌های گیاهی به رشد و توسعه منابع‌طبیعی و ایجاد اشتغال کمک می‌کند، تصریح کرد: ما با تشویق مردم محلی برای کشت گیاهان دارویی در راستای درآمدزایی و اشتغال مردم و همچنین حفظ و توسعه گونه‌های جنگلی و مراتع گام برمی‌داریم و همچنین اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با در اختیار گذاشتن بذر گیاهان دارویی و نهال نیز به احیای جنگل‌ها و مراتع توسط مردم محلی کمک می‌کند.

استقبال از طرح جایکا

وی از استقبال گسترده مردم مناطق روستایی و عشایری از طرح جایکا در استان خبر داد و افزود: این طرح در راستای حفظ منابع‌طبیعی و با هدف اشتغال‌زایی برای اولین‌بار در کشور توسط کشور ژاپن در منطقه بازفت چهارمحال و بختیاری از سال 90 اجرایی شد و در این طرح ما اراضی ملی را در اختیار مردم منطقه قرار دادیم، تا از این طریق و با کمک مشارکت مردم بتوانیم گونه‌هایی گیاهی که در حال انقراض بودند و همچنین مراتع و جنگل‌هایی که تخریب شده بود را احیا کنیم.

صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه صنعت گیاهان دارویی یک منبع درآمدزا و ارزآور برای کشور است، گفت: طبق آمار جهانی فائو درآمد گیاهان داروئی در جهان 100 میلیارد دلار است و ما در کشور و استان پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه داریم و تمامی ارگان‌ها باید تلاش کنند تا این امر به بهترین نحو محقق شود.

تشکیل صندوق حمایت از منابع‌طبیعی

وی از تشکیل صندوق حمایت از منابع‌طبیعی توسط اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خبر داد و تصریح کرد: سرمایه اولیه این صندوق با مشارکت 51 درصدی مردم و مشارکت 49 درصدی دولت تأمین شده است و هدف از تشکیل این صندوق حفظ و بهره‌برداری بهینه از عرصه‌های منابع‌طبیعی است.محمدی مقدم از نقش مردم چهارمحال و بختیاری در مهار آتش‌سوزی‌ها سخن گفت و اضافه کرد: خوشبختانه در سال‌جاری در استان در بحث آتش‌سوزی در عرصه منابع‌طبیعی اطفای هوایی نداشتیم و آتش‌سوزی‌ها با کمک جوامع محلی و ستاد بحران مهار شد، که عامل اصلی این موفقیت حضور و همکاری به‌موقع مردم بود. وی در پایان گفت: پس از پایان زمان ارزیابی پروژه جایکا در چهارمحال و بختیاری و موفقیت این طرح مقرر شد 5 استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، خوزستان و کردستان با محوریت استان این پروژه به این استان‌ها تعمیم داده شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر