jamejamsima
سیما یادداشت کد خبر: ۱۰۴۹۹۰۵   ۱۹ تير ۱۳۹۶  |  ۰۳:۱۵

از جمله موضوعاتی که در حوزه مشکلات رسانه‌ها می‌توان مورد بررسی قرار داد و اتفاقا این روزها زیاد در موردش صحبت می‌شود، بحث شکل‌گیری انجمن‌های صنفی روزنامه‌نگاری است. البته حقوق روزنامه‌نگاری به صورت آکادمیک در دانشگاه‌ها و در قالب مباحث درسی به دانشجویان این رشته‌ها تدریس می‌شود و این افراد به طور کلی از حقوق‌شان آگاه می‌شوند؛ اما این آشنایی از بعد نظری است.

کارکردهای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران

امروزه در برخی از کشورهای اروپایی و حتی استرالیا و کانادا، انجمن‌های مختلف صنفی همسو با نیازهای مشاغل مختلف جامعه تشکیل می‌شوند و مورد توجه قرار می‌گیرند. روزنامه‌نگاران آن کشورها هم به شکلی جدی حواس‌شان به حقوق‌شان هست و خواسته‌ها و مطالبات‌شان را از طریق این انجمن‌ها به صورتی قانونی پیگیری می‌کنند. مباحثی چون تامین اجتماعی و پرداختن به معیشت شغلی و اقتصادی، حقوق بیمه‌ها و سختی کار و... همه از جمله مواردی است که از طریق صنف روزنامه‌نگاران قابل بررسی است. با این حال فکر می‌کنم که در شرایط کنونی مساله رضایت از شغل روزنامه‌نگاری به صورت کافی تامین نشده و روزنامه‌نگاران به لحاظ مشکلات اصولی و خدمات جانبی هنوز با سختی‌هایی مواجه هستند.

به عقیده من، چنانچه‌ انجمن‌های صنفی ساز و کاری منظم پیدا کرده و اقدام به عضویت روزنامه‌نگاران در صنفشان کنند و از مشکلاتشان جویا شوند، در این صورت، هم می‌توان به ثمربخشی این طرح امید بیشتری داشت و هم مطالبات صنفی را به شکلی جدی‌تر دنبال کرد. بنابراین فکر می‌کنم استقلال روزنامه‌نگاران و توجه به دغدغه‌های آنها از مهم‌ترین دستاوردهای اقدامات صنفی است که در نهایت به رضایت شغلی هم می‌انجامد. انجمن‌های صنفی که در طول زمان در کشور تشکیل شده‌اند، هر کدام بخشی از روزنامه‌نگاران را به خود جذب و فقط اهداف خود را دنبال کرده‌اند. صد البته که گرایش‌های سیاسی مهم‌ هستند، اما در کنارش باید به مشکلات دیگر هم توجه کرد. این روزها شاهد این قضیه هستیم که احترام روزنامه‌نگاران از سوی عده‌ای مورد توهین قرار گرفته و با لحن بدی به برخی اصحاب خبر و خبررسانی بی‌احترامی شده است. بخشی از این معضل به خاطر همین به رسمیت نشناختن حقوق است. اهداف ابتدایی تمام انجمن‌های صنفی، حمایت از اعضایشان است. بنابراین در چنین شرایطی می‌بینیم که روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه از این حق محروم مانده‌اند و گاهی اوقات مشکلاتی هم برایشان اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال افرادی به خودشان اجازه می‌دهند که فراتر از حد قانونی برخوردهایی انجام بدهند و خشونت‌های لفظی و حتی فیزیکی به‌کار گیرند. امروزه با ایجاد امکان ارتباط افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی شاهدیم که روزنامه‌نگاران یکدیگر را براحتی پیدا کرده و کمپین‌هایی را برای مقابله با این توهین‌ها و بی‌احترامی‌ها تشکیل داده‌اند. با این حال حتما باید حواسمان به این مهم هم باشد که این حرکات به دور از هیجان و تحریکات لحظه‌ای بوده و به صورت منطقی به دنبال راهکار و تشکیل سازمانی برای احیای حقوق و استقلال عملشان باشند.

دکتر علی‌اصغر کیا

استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر