jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۴۸۴۹۲   ۱۵ تير ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

شهرداد روحانی: ارکستر سمفونیک تهران می‌تواند با کمترین هزینه، بیشترین تاثیر را داشته باشد

پیامدهای حضور ریکاردو موتی در تهران

رهبر ارکستر سمفونیک تهران در آستانه برگزاری تازه‌ترین کنسرت این مجموعه به رهبری ریکاردو موتی از اهمیت حضور این رهبرارکستر جهانی در ایران و اجرا در جشنواره راونای ایتالیا سخن گفت.

شهرداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران با اشاره به برگزاری تازه‌ترین کنسرت این مجموعه که به‌رهبری ریکاردو موتی ایتالیایی در تالار وحدت میزبان علاقه‌مندان خواهد بود، به مهر گفت: آمدن آقای ریکاردو موتی به‌عنوان یکی از نفرات ممتاز رهبری ارکستر دنیا در ایران برای رهبری کنسرت تازه ارکستر سمفونیک تهران یکی از مهم‌ترین و بهترین اتفاقات سال‌های اخیر موسیقی کشورمان است که طی آن علاوه بر حضور موتی در راس کنسرت، تعدادی از بهترین نوازندگان کشور ایتالیا نیز ما را در این اجرا همراهی می‌کنند.

وی ادامه داد: ریکاردو موتی از جمله برترین هنرمندان عرصه موسیقی کلاسیک دنیاست که قبل از حضور در ایران همراه با ارکستر فیلارمونیک وین مشغول ضبط برنامه‌ای بود که در سطح عالی موسیقی قرار دارد. حضور وی در ایران و رهبری ارکستر سمفونیک تهران در کنسرت پیش‌رو افتخار بسیار بزرگی برای موسیقی کشورمان است که مسئولیت نوازندگان ایرانی ارکستر را نیز دو چندان می‌کند، به طوری که آنها در همین چند ساعتی که از حضور موتی در ایران می‌گذرد، با نهایت دقت مشغول تمرین و تمرکز هستند. به هر حال، همین که شخصیت بزرگی چون ریکاردو موتی قبول کرده تا در ایران و ایتالیا کنسرت مشترکی را رهبری کند، می‌تواند نقطه عطفی در فعالیت ارکستر سمفونیک تهران باشد.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران بیان کرد: طی سال‌های دور ارکستر فیلارمونیک برلین به رهبری فون کارایان و ارکستر لس‌آنجلس به رهبری زوبین مهتا برنامه‌هایی را در ایران اجرا کرده‌اند اما هیچ‌وقت رهبران بزرگ دنیا ارکستر سمفونیک تهران را رهبری نکرده بودند.

روحانی درباره کنسرت مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جشنواره راونا در کشور ایتالیا نیز توضیح داد: جشنواره راونا از جمله رویدادهای مهم موسیقی کشور ایتالیاست که سالانه در این فصل در قالب یک برنامه یکماهه برای دوستداران موسیقی اجرا می‌شود ضمن این که ارکسترهای بزرگ دنیا نیز برنامه‌هایی در این جشنواره خواهند داشت. ارکستر سمفونیک تهران هم در این جشنواره با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رودکی برنامه مشترکی به رهبری ریکاردو موتی برگزار می‌کند که این برنامه در ادامه کنسرت مشترک ارکستر با نوازندگان ایتالیایی است که به رهبری آقای موتی پنجشنبه در تهران اجرا می‌شود.

وی درباره اهمیت حضور گروهی به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در یک رویداد بین‌المللی موسیقی تصریح کرد: در این برهه زمانی که در تمام کشورهای همسایه جنگ وجود دارد، مایه مباهات مردم و هنرمندان کشور ایران است که در ایتالیا به‌عنوان سفیر فرهنگی پیغام صلح و دوستی را به دنیا ابلاغ می‌کنیم. ما امروز بسیار خوشحالیم که نه تنها در تالار وحدت بلیت‌ها به اتمام رسیده بلکه بیش از 3000 مخاطب برای برنامه مشترک گروه ایرانی و ایتالیایی در جشنواره راوانا اقدام به خرید بلیت کرده‌اند.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: من مطمئنم برای مخاطبان غیرایرانی هم این موضوع جالب توجه خواهد بود که مجموعه قدرتمندی چون ارکستر سمفونیک تهران از ایران برای اجرای یک برنامه موسیقایی به رهبری ریکاردو موتی در یک جشنواره جهانی حضور پیدا می‌کند. همچنان برداشت‌های غلطی از کشور ما در خارج از مرزها وجود دارد و به نظر من حضور نوازندگان جوان ایرانی در جشنواره راوانا می‌تواند تبلیغ بسیار مثبتی در سطح دنیا برای معرفی ایران به‌عنوان یک کشور فرهنگی باشد. ما امروز در شرایطی هستیم که کشورهای عربی با تمام ثروتی که دارند کار را به جایی هدایت کرده اند که روی پیراهن بازیکنان مهم‌ترین باشگاه‌های فوتبال جهان، اسامی کشورهای خود را چاپ می‌کنند اما من تردید ندارم ارکستر سمفونیک تهران می‌تواند با کمترین هزینه بیشترین تاثیر را داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر