پنج شنبه و جمعه این هفته را برای ورزش ایران خوب به خاطر بسپارید. این دو روز قرار است بخشی از تاریخ ورزش باشد. اصلا خبر دارید چه اتفاقی در راه است؟
کد خبر: ۱۰۴۸۰۴۴
شکستن سد پولادین با اراده زنانه

جام جم آنلاین – شاید تمام توجهات به این باشد که آیا مهدی طارمی بالاخره از پرسپولیس می رود یا نه؟ رامین رضاییان استقلالی می شود یا نه؟ علی کریمی در نفت موفق می شود یا اتفاقات دیگری برای او در راه است؟ اما همه اینها را کنار بگذارید. اینها حاشیه های بی ارزش فوتبال هستند، فوتبالی که اکثر مواقع ستاره های کاغذی می سازد.

ورزش ایران اتفاق جدید و بسیار جالب دیگری در راه دارد، اتفاقی که نقطه عطفی در تاریخ ورزش بانوان ایران خواهد بود. آخر همین هفته مقارن است با راه اندازی رسمی رشته وزنه برداری بانوان در ایران. شاید وزنه زدن یک دختر و یا یک بانو در ایران برای اکثر مردم اتفاقی نامتعارف و عجیب باشد اما بد نیست بدانید قدمت راه اندازی رسمی وزنه برداری در دنیا به 40 سال می رسد. اکنون رقابت های جهانی و قاره ای برای وزنه برداری بانوان به صورت منظم برگزار می شود و این رشته خیلی وقت هم هست که به المپیک راه یافته.

حالا قرار است اتفاقی جدید به ورزش ایران اضافه شود. پنج شنبه و جمعه پانزدهم و شانزدهم تیر ماه نخستین برگ از تاریخ وزنه برداری بانوان ایران رقم می خورد. دختران زیادی از سراسر ایران برای حضور در نخستین دوره آموزشی – تمرینی وزنه برداری اعلام آمادگی کرده اند. ریحانه طریقت نائب رییس فدراسیون وزنه برداری در امور بانوان می گوید این استقبال بی نظیر برایشان قابل پیش بینی نبوده است.

این دختران قرار است درمحل فدراسیون وزنه برداری آغاز کننده رسمی این رشته در ایران باشند. پس از این دوره هیجان انگیز دو روزه قرار است برای نخستین بار مسابقات هم برگزار شود. کسی چه می داند، شاید خیلی طول نکشد که همت و اراده پولادین دختران ایرانی مدال های بین المللی هم به ارمغان بیاورد البته اگر به شرط اینکه مشکل قابل پیش بینی نوع پوشش وزنه برداران ایرانی با ایراد مواجه نشود.

وزنه برداری بانوان همانند بسیاری از رشته های دیگر با چالش های زیادی روبرو خواهد شد. همانطور که ذکر شد «لباس» نخستین چالش است. همین الان هم موضوع لباس هنوز برای رشته هایی مثل بسکتبال حل نشده است و نوع پوشش اسلامی ورزشکاران زن مورد تایید بسیاری از فدراسیون های جهانی نیست.

اما مشکل دیگری که وزنه برداری با آن مواجه خواهد شد نوع نگاه هاست. کافی است به واکنش هایی که در همین داخل کشور نسبت به راه اندازی وزنه برداری بانوان به وجود آمد نگاهی بیندازیم. زمانی که اخبار مربوط به راه اندازی وزنه برداری بانوان منتشر شد ابتدا در فضای مجازی بود که واکنش های سخیف و سطح پایین را دیدیم. برخی از واکنش ها آنچنان زننده بود که فقط ذهن بیمار برخی از کاربران را نشان می داد. حالا وزنه برداری بانوان دستاویزی برای مزه پراکنی های سخیف مجازی شده بود.

اما اشکالی ندارد. استقبال دخترانی که به فکر ماجراجویی های جدید هستند نشان می دهد هرگز نباید به هرز نگاران مجازی یا دیگر نگاه های سرشار از تمسخر و جهل اهمیت داد. برخی از این دختران از شهرستان های دور و نزدیک خود را به تهران می رسانند. قرار است در مدت دو روزه آموزش و تمرین وزنه برداری در خوابگاه فدراسیون وزنه برداری اسکان یابند. اراده آنها از همین الان قابل ستایش است، حتی اگر از پس مهار پولاد سرد برنیایند. به زودی خبرهای جدیدتری هم از آنها می شنویم. فصل جدیدی در ورزش بانوان ایران آغاز خواهد شد. فقط آنها را باور داشته باشید.

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها