jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۰۴۴۰   ۰۵ تير ۱۳۸۱  |  ۱۵:۵۸

دانشمندان می گویند ممکن است چشم انداز فضا برای ساکنان زمین به صورت منظره ای زیبا، خالی و لایتناهی به نظر برسد ولی درواقع فضای اطراف کره زمین به زباله دانی زشت و پر از نخاله فلزات بیشتر شباهت دارد

دانشمندان آژانس فضایی اروپا اعلام کردند، انباشت این حجم نخاله در مدار زمین در مدتی کمتر از45 سال پس از پرتاب اسپوتنیک نخستین ماهواره به فضا بسیار ناامیدکننده است والتر فلوری یکی از دانشمندان این مرکز می گوید، در حال حاضر بیش از100 هزار شی ء مختلف در مدار زمین وجود دارد که از میان آنها تنها600 تا700 قطعه ، ماهواره های سالم و فعال هستند.وی می افزاید: هیچ قانون بین المللی درباره معضل نخاله های فضایی وجود ندارد و نمی توان فضا را پاکسازی کرد. قطعات ریز و کوچک ناشی از انفجار تقویت کننده های موشکهای فضایی ، درپوش عدسی هایی که از روی دوربین ماهواره ها افتاده اند، تعداد بسیاری مخزن سوخت ماهواره های قدیمی و فرسوده دوران شوروی که با سوخت هسته ای کار می کردند، دستگاه های خنک کننده که از بدنه جدا شده اند، پتاسیم و سدیم خشک شناور در فضا و انواع پیچ و مهره و آچار و ابزار دیگر که هنگام راهپیمایی فضایی از دست فضانوردان افتاده است ، بخش عظیمی از نخاله های فضایی شناور در مدار زمین را تشکیل می دهند، دانشمندان می گویند از لحاظ آماری ، احتمال برخورد با این نخاله ها ضعیف است ؛ ولی با توجه به پیوستن شمار بیشتری از کشورهای جهان به جرگه قدرتهای فضایی ، بی توجهی به این معضل ، فاجعه بار خواهد بود. انفجار یک ماهواره قدیمی جاسوسی روسیه که در دسامبر سال 1999 از رده خارج شده بود، در ماه نوامبر گذشته ، ناسا را دچار مشکل کرد؛ زیرا چهل درصد قطعات پخش شده ناشی از این انفجار وارد مدار محل عبور ایستگاه بین المللی فضایی شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو