jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۲۹۷۲۲ ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

پریشانی و حیرانی موهای سفید کیانوش عیاری برای من یادآور رهایی و آشفتگی موهای اینشتین است. بجز این اگر بخواهم در تلاشی آغشته با خطر بیهودگی، پیوندی میان آن فیزیکدان برجسته آلمانی و این کارگردان نابغه ایرانی برقرار کنم، باید به زادگاه آنها اشاره کرد! اینشتین متولد شهر اولم در جنوب غربی آلمان است و عیاری، متولد اهواز در جنوب غربی ایران. وجه اشتراک این دو چهره تاثیرگذار تنها به این «اهل جنوب غربی بودن» خلاصه نمی‌شود و حتی می‌توان در این بازی سینمایی از آن نظریه معروف نسبیت انیشتین هم در پیوندی منفعت‌طلبانه به سود فیلمساز بزرگ کشورمان بهره برد و در نظریه‌ای موسوم به قطعیت، او را بدون هیچ شک و شبهه و اغراقی، یکی از مفاخر فرهنگی ایران نامید.

عیاری یکی از متعهدترین فیلمسازان کشور است و همیشه نسبت به مسائل و مشکلات آدم‌ها و جامعه‌اش تعهد و دغدغه دارد و تلاش می‌کند در قالبی اثرگذار و زبانی هنرمندانه آنها را به تصویر بکشد. هر اثر کارنامه سینمایی و تلویزیونی او، باشکوه، ماندگار و غبطه‌برانگیز است و اگر انصاف و نگاه کارشناسانه‌ای در مخاطب وجود داشته باشد، نمی‌تواند به نبوغ و خلاقیت سازنده آنها بی‌اعتنا باشد.

اثرگذاری عیاری در سبک واقعگرایانه و به دور از تزئینات فریبنده مرسوم سینمایی او، بیشتر می‌شود و همراهی و همذات‌پنداری بیش از پیش تماشاگر را در پی دارد. او معمولا سراغ موضوعاتی می‌رود که کمتر فیلمسازی آنها را می‌بیند و احیانا مستعد و شایسته روایت می‌داند. اما عیاری از موضوع پیوند اعضا، فیلمی درست و تاثیرگذار چون «بودن یا نبودن» می‌سازد و از زندگی دکتر محمد قریب، بنیانگذار تخصص پزشکی کودکان در ایران اثری درخشان به نام «روزگار قریب» خلق می‌کند و به بهانه این روایت، بخش‌های مهمی از تاریخ معاصر را با هوشمندی ورق می‌زند.

با این حال، حیف است که از وجود نابغه و چهره ماندگار و فاخری چون او غافل باشیم و با بی‌مهری و سنگ‌اندازی، درباره این نعمت فرهنگی ناسپاسی کنیم. امیدواریم مسئولان سینمایی، برای حل مشکلات اکران «خانه پدری» و «کاناپه»، آخرین ساخته‌های سینمایی او اقدامی درست و موثر انجام دهند تا مردم همچون گذشته طعم شیرین آثار این کارگردان تلخ‌اندیش ـ نه سیاه‌نما ـ را بچشند. زادروزتان مبارک آقای عیاری نازنین.

علی رستگار

سینما

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر