jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۲۸۲۲۸ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

با توجه به بارش‌های خوب بهاری و احتمال سیلابی شدن استان مجاور یک ماهی است دریچه‌های سد زاینده‌رود به روی مردم اصفهان باز شده اما باز هم آب، سهم تالاب لب تشنه گاوخونی نشد.

به گزارش مهر، اندک زمانی است که پس از ماه‌های طولانی فراغ، چشم مردم اصفهان باردیگر به جمال زاینده‌رود روشن شده است گرچه از همان ابتدا دلهره جداییِ دوباره از یار دیرین اصفهان در قلب مردم این شهر سمفونی اضطراب می‌نوازد، امروز باور کرده‌ایم زاینده‌رود با حضور گرم خویش بار دیگر سخاوتمندانه ابرها را به این دیار همیشه معتدل فراخوانده است.

دیدن روزهای بی‌آبی زاینده‌رود باعث شده بود که در ناخودآگاه ذهن مردم اصفهان حتی پس از بازگشایی زاینده رود، تصویری از خشکی رودخانه حک شده باشد به نوعی که گاه فراموش می کردیم که آب در رودخانه جاری است.

اکنون پس از مدت‌های مدید، نسیمِ خنک عصرهای دلنشین بهاری باعث شده تا دیگر فراموشمان نشود که رودخانه مهربان دیار کویر جریان دارد و زندگی زاینده رود به رویایی دست یافتنی بدل شده است.

افسوس که با وجود اینکه به دلیل بارش‌های خوب بهاری در سرچشمه و احتمال سیلابی شدن استان مجاور، یک ماهی است دریچه‌های سد زاینده رود به روی مردم اصفهان باز شده است اما این رودِ زنده اصفهان باز هم سهم تالاب لب‌های تشنه گاخونی نشده است.

در این ارتباط رضا خلیلی ورزنه با اشاره به اینکه پس از بازگشایی زاینده‌رود آبی سهم تالاب گاوخونی نشده است، می‌گوید: مشکل مهمی که داریم این است که تمام مردم ایران تصور می‌کنند که آب زاینده‌رود برای تالاب گاوخونی بازگشایی می‌شود اما 12 سال است تالاب قطره آبی از زاینده‌رود را بر تن خود حس نکرده است.

وی افزود: اگر آبی در طول این مدت وارد تالاب گاوخونی شده است فقط شامل زهاب و پساب بوده و حق‌آبه این تالاب به فراموشی سپرده شده است.

دبیر انجمن دوستداران میراث‌ طبیعی ورزنه با اشاره به اینکه آب زاینده‌رود به منظور آبیاری بهاره بازگشایی شده است و سهمی ازآن به گاوخونی نرسیده است، بیان کرد: البته این آب کشاورزی نیز تا حدودی در زنده نگه داشتن تالاب موثر است چراکه زهاب ناشی از آب کشاورزی باعث افزایش رطوبت تالاب می شود.

برداشت غیرمجاز عامل خشکی تالاب

خلیلی ورزنه با بیان اینکه زاینده‌رود تا رسیدن به شرق اصفهان بیش از 100 کیلومتر را باید طی کند و در مسیر نیز شعبه شعبه می‌شود، تاکید کرد: از سویی در طول مسیر به حق‌آبه تالاب تجاوزشده وبرداشت‌های غیرمجاز را در این ارتباط شاهد هستیم و بر این اساس آبی برای تالاب باقی نمی‌ماند.

جای خالی حواصیل‌

وی با بیان اینکه جدیت مسئولان برای اجرای قوانین در تامین حق‌آبه تالاب گاوخونی بسیار تاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: ‌از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین راه‌های تامین حق‌آبه تالاب گاوخونی این است که مردم کشور و منطقه به این باور برسند که محیط زیست نیز بخش مهمی از زندگی آنهاست و بر این اساس فرهنگ‌سازی در این زمینه بسیار ضروری است.گویی حیات وحش نیز با غریزه ذاتی خود این موضوع را درک کرده‌اند که تالابِ آنها دیگر محل زندگی نیست، چراکه سالهاست به جای آبی بیکران، چشم‌نواز و گسترده گاوخونی، نمک و شن در کف تالاب موج می‌زند؛ از پرندگان مهاجری که دیگر بار سفر در کنار تالاب بر زمین پهن نمی‌کنند تا حیواناتی مانند روباه و غیره که به دلیل تغییر محیط زیست و نبودغذای کافی به نقاط دیگر استان مهاجرت کرده‌اند.امسال جای حواصیل‌ها و فلامینگوهای پرصورتی نیز در کنار تالاب نیمه جان گاوخونی خالی است.

شرط احیای تالاب گاوخونی

وی درباره ارتباط احیای تالاب به تاثیر احیای زاینده‌رود برای زنده‌کردن تالاب تصریح کرد: راهکارهایی برای احیای حوضه زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی مشخص است، باید مصرف آب در بخش‌های مختلف کم شود تا رودخانه جاری و تالاب نیز در ادامه این رویکرد احیاء گردد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین برنامه‌ای که می‌تواند به شکل اصولی در حفاظت از این تالاب موثر باشد، تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی است، افزود: برای حفاظت مطلوب از تالاب گاوخونی پاسگاه محیط بانی و مرکز مدیریت این تالاب بین‌المللی اردیبهشت‌ماه افتتاح می‌شود.

این سال‌ها به اندازه‌ای دود لب‌های سوخته گاوخونی به چشم مردم دیار ورزنه و اصفهان فرو رفته است که دیگر سخنان مسئولی را باور ندارند که به جای اینکه جواب دهد «وعده‌های مکرر و بی‌شمار وی در ارتباط با گاوخونی و زاینده رود به کجا رسیده است» تمیز شدن هوای پاک اصفهان به لطف بارش‌های خوب و الطاف خداوندی را به خود نسبت می‌دهد.

مردم دیار ورزنه درحالی با گرد وغبار و گرمای روزهای بهار و تابستان سر می کنند که این وضعیت با اندکی اقدام برای تامین حق‌آبه تالاب و یا حق پساب تالاب قابل تغییر بود اما چه افسوس که تنها آمار بی پشتوانه و وعده‌های بی سرانجام، سهم آنها از اقدامات مسئولان سازمان محیط زیست شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر