jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۲۷۰۱۱ ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: درصورت همکاری وزارت نفت در راستای رفع موانع، امسال بیش از 90 درصد تالاب هورالعظیم آبگیری می‌شود.

به گزارش ایرنا، هوشنگ حسونی‌زاده در سمینار آموزشی مقابله با سیلاب و ریزگرد، با حضور معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط‌زیست اظهار کرد: با توجه به این‌که هورالعظیم یکی از کانون‌های ریزگردها معرفی شده آبگیری این تالاب از سه سال پیش آغاز شده و از سال آبی 92ـ91 تاکنون سالانه بیش از یک‌میلیارد مترمکعب آب وارد این تالاب شده است.

وی افزود: سال 93، 64 درصد تالاب هورالعظیم، سال 94، 68 درصد و پارسال 76 درصد این تالاب آبگیری شده و در صورت همکاری وزارت نفت امسال بیش از 90 درصد آن را می‌توانیم آبگیری کنیم.

حسونی‌زاده همچنین از تدوین نظام‌نامه سیلاب در خوزستان خبر داد و گفت: پیاده‌سازی این نظام‌نامه در دستور کار است.

وی توضیح داد: این نظام‌نامه در سه مرحله پیش آگاهی سیل، از زمان پیش‌آگاهی تا زمان وقوع سیل و بعد از سیل را شامل می‌شود که بیش از ده ارگان در مدیریت سیل دخیل هستند که در این نظام‌نامه نحوه همکاری آنها پیش‌بینی شده است. حسونی‌زاده اظهار کرد: سیل بر اثر عوامل طبیعی رخ می‌دهد که دخالت بشر می‌تواند آن را تشدید کند.

وی افزود: طی 25 سال گذشته 57 مورد سیلاب در حوضه رودخانه کارون، 74 مورد در حوضه دز، 35 مورد در حوضه کرخه و 52 مورد در حوضه مارون اتفاق افتاده که از سال 84 با وقوع خشکسالی در خوزستان و احداث سدهای مخزنی، تعداد سیلاب‌ها کاهش یافته اما خسارات وارده به تاسیسات زیربنایی و منازل از 15 سال پیش به دلیل بی‌توجهی به حریم رودخانه‌ها بیشتر شده است.

حسونی‌زاده مطالعه و اجرای طرح‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای مهار سیل و مدیریت حوضه آبریز را از راهکارهای کاهش و پیشگیری از سیلاب عنوان کرد و گفت: تهیه سیستم هشدار سیل، مدیریت یکپارچه سدها در زمان سیل و تهیه مدل‌های پیش‌یابی از اقدامات انجام شده است.

وی اظهار کرد: تمامی حوضه‌های آبریز استان مجهز به ایستگاه‌های هواشناسی و کنترل سیل شده‌اند که تجهیزات آنلاین در 70 درصد از این ایستگاه‌ها هشدار سیل نصب شده است.

معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین با بیان این‌که امسال 205 میلی‌متر بارندگی در خوزستان اتفاق افتاده گفت: میزان بارندگی نسبت به سال آبی گذشته 48 درصد کاهش و نسبت به متوسط 41 درصد کاهش نشان می‌دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر