jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۰۱۹۹۹۷ ۲۷ فروردين ۱۳۹۶  |  ۱۷:۳۷

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به حوزه تخلیه چاه ها، اتفاقی در حوزه مهاجرت گاز نمی افتد و اگر سرعت خوبی داشته باشیم می توانیم سهممان را از این میدان به دست آوریم.

حفاری قطر در مناطق مرزی پارس جنوبی


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، «علی کاردر» در مراسم بهره برداری از طرح‎های توسعه ای پارس جنوبی، اظهار داشت: تولید تجمعی ایران از میدان گازی پارس جنوبی به یکهزار و 60 میلیارد متر مکعب رسیده، این درحالی است که قطر تا امروز بالغ بر یکهزار و 771 میلیارد متر مکعب گاز برداشت کرده است.

وی افزود: درآمدزایی حاصل از تولید این مقدار گاز از ابتدا تاکنون معادل 191 میلیارد دلار بوده که با افتتاح طرح‎های توسعه‎ای امروز و ادامه این مسیر، امیدواریم بتوانیم فاصله تولید تجمعی ایران و قطر را به سرعت کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت از حفاری‎‎ چاه‎ها از سوی قطر در مناطق مرزی میدان پارس جنوبی خبر داد و گفت: با توجه به حوزه تخلیه چاه ها، اتفاقی در حوزه مهاجرت گاز نمی افتد و اگر سرعت خوبی داشته باشیم می توانیم سهممان را از این میدان به دست آوریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی حدود 570 میلیون مترمکعب در روز است که در سال 95 تولید تجمعی سالانه با ثبت رکود تولید 155 میلیارد مترمکعب گاز در این میدان شکسته شد.

معاون وزیر نفت در خصوص میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط ایران در پارس جنوبی گفت: 71 میلیارد دلار در بخش خشکی و دریایی میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری کرده ایم که از این میزان سرمایه گذاری، 19 میلیارد دلار از محل منابع داخلی و 52 میلیارد دلار از سایر منابع نظیر صندوق توسعه ملی، بانک ها، اوراق مشارکت و ... تامین شده است.

وی افزود: سرمایه گذاری انجام شده در این بخش در مدت زمان کوتاهی بازمی گردد و بنابراین حتی با فرض استقراض، در صورتی که مدل‎های اقتصادی مدنظر فراهم شود، بازگشت سرمایه در مدت زمان کوتاهی امکانپذیر است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به جرات می توان گفت برای پروژه هایی که در آینده اجرا می شوند، می توان بیش از 70 درصد از منابع داخلی استفاده کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر