معاون وزیر نفت خبر داد

حفاری قطر در مناطق مرزی پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به حوزه تخلیه چاه ها، اتفاقی در حوزه مهاجرت گاز نمی افتد و اگر سرعت خوبی داشته باشیم می توانیم سهممان را از این میدان به دست آوریم.
کد خبر: ۱۰۱۹۹۹۷
حفاری قطر در مناطق مرزی پارس جنوبی


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، «علی کاردر» در مراسم بهره برداری از طرح‎های توسعه ای پارس جنوبی، اظهار داشت: تولید تجمعی ایران از میدان گازی پارس جنوبی به یکهزار و 60 میلیارد متر مکعب رسیده، این درحالی است که قطر تا امروز بالغ بر یکهزار و 771 میلیارد متر مکعب گاز برداشت کرده است.

وی افزود: درآمدزایی حاصل از تولید این مقدار گاز از ابتدا تاکنون معادل 191 میلیارد دلار بوده که با افتتاح طرح‎های توسعه‎ای امروز و ادامه این مسیر، امیدواریم بتوانیم فاصله تولید تجمعی ایران و قطر را به سرعت کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت از حفاری‎‎ چاه‎ها از سوی قطر در مناطق مرزی میدان پارس جنوبی خبر داد و گفت: با توجه به حوزه تخلیه چاه ها، اتفاقی در حوزه مهاجرت گاز نمی افتد و اگر سرعت خوبی داشته باشیم می توانیم سهممان را از این میدان به دست آوریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی حدود 570 میلیون مترمکعب در روز است که در سال 95 تولید تجمعی سالانه با ثبت رکود تولید 155 میلیارد مترمکعب گاز در این میدان شکسته شد.

معاون وزیر نفت در خصوص میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط ایران در پارس جنوبی گفت: 71 میلیارد دلار در بخش خشکی و دریایی میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری کرده ایم که از این میزان سرمایه گذاری، 19 میلیارد دلار از محل منابع داخلی و 52 میلیارد دلار از سایر منابع نظیر صندوق توسعه ملی، بانک ها، اوراق مشارکت و ... تامین شده است.

وی افزود: سرمایه گذاری انجام شده در این بخش در مدت زمان کوتاهی بازمی گردد و بنابراین حتی با فرض استقراض، در صورتی که مدل‎های اقتصادی مدنظر فراهم شود، بازگشت سرمایه در مدت زمان کوتاهی امکانپذیر است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به جرات می توان گفت برای پروژه هایی که در آینده اجرا می شوند، می توان بیش از 70 درصد از منابع داخلی استفاده کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها