بررسی چشم‌انداز بورس در سال 96

رشد بازار سرمایه زیر سایه تورم

امسال، سال مهمی از نظر اقتصاد محسوب می‌شود. چند سالی است ایران با پدیده رکود مواجه است و مشاغل زیادی در طول این مدت با حداقل ظرفیت خود مشغول فعالیت بودند اما این که امسال چه آینده‌ای در انتظار این بازار است باید نکاتی را در نظر گرفت.
کد خبر: ۱۰۱۸۳۷۱
رشد بازار سرمایه زیر سایه تورم

به روایت تاریخچه بازار سرمایه، اثر گذارترین مولفه‌ای که بر وضعیت آینده بازار ایران تأثیر گذاشته بحث‌های مربوط به اقتصاد جهانی است. به این معنا که وضعیت کالاهای اساسی و نفت در دنیا چگونه روند خود را طی می‌کند. قیمت نفت نقش بسزایی در اقتصاد کشورهای مختلف ازجمله کشورهای نفتخیز دارد. به هر حال ماهیت بازار سرمایه ایران ماهیتی است که بشدت به کالا وابسته است و در سال‌های اخیر صنایع غیروابسته به کالا هم وارد بازار شده‌اند، اما بازار ما به صورت مستقل و غیر مستقل تا 70 درصد به بازار کالاها مرتبط است.

با توجه به شرایطی که در پایان سال میلادی گذشته و دو ماه ابتدایی سال میلادی 2017 داشتیم تجربه نشان می‌دهد بازار کالا در سطوح فعلی باقی ماندند و ما نوسانات قابل توجهی را در حوزه بازار کالایی را شاهد نبودیم.

تاثیر تحولات سیاسی بر بورس

ما نگرانی زیادی از بازار کالایی دنیا و تأثیر آن در شرایط فعلی بر بازار ایران نداریم اما در کنار این موضوع در داخل کشور به دو بخش باید توجه کنیم. یکی بحث سیاسی است که انتخابات را پیش رو داریم و ممکن است شاهد تلاطم‌هایی در روند مثبت و منفی باشیم که این کار باعث می‌شود معادلات نقدینگی در کشور تغییر کند و بحث دوم تغییرات نرخ تورم و نرخ ارز است.

این موضوع هم روی نتیجه انتخابات تأثیر‌گذار خواهد بود و اخبار انتخاباتی هم می‌تواند نوساناتی را در بازار سرمایه ایجاد کند. آنچه به صورت بلند‌مدت در بازار سرمایه تأثیر خواهد گذاشت نتیجه انتخابات است. مسلماً متناسب با سیاست‌های رئیس جمهور برگزیده در کشور بازار نسبت به آن عکس‌العمل نشان خواهد داد، اما اثر اساسی‌تری که وضعیت اقتصادی بر بازار سرمایه در سال جاری می‌گذارد وضعیت چند مؤلفه کلان اقتصادی است. نرخ تورم، نرخ ارز و نرخ سود بانکی از جمله مواردی است که باید به آن اشاره کرد.

تاثیرات تورمی در راه است

به نظر می‌رسد فارغ از این که رئیس‌جمهور آینده کشور چه کسی خواهد بود و چقدر برنامه‌های وی تحول در اقتصاد و بازار سرمایه ایجاد می‌کند، ما شاهد نرخ تورم و ارز در کشور هستیم که البته به انتخاب شدن فردی که به عنوان رئیس جمهور برگزیده می‌شود بستگی دارد و ممکن است شدت و ضعفی را در این زمینه شاهد باشیم، اما افزایش تورم و نرخ ارز قطعی است.

احتمال دارد در نیمه دوم امسال تغییراتی در سیاست‌های پولی بانک مرکزی و همچنین وضعیت نرخ تورم شاهد باشیم و رونق اقتصادی در کشور اتفاق بیفتد. این رونق اقتصادی که با افزایش نرخ تورم همراه خواهد بود می‌تواند در حوزه صنایع مرتبط با تورم و صنایعی که تولید مصرفی دارند اثر مثبتی بگذارد. در کنار آن بازار مسکن نیز با تغییراتی همراه خواهد بود و با افزایش نرخ ارز، صادرکنندگان کشور با وضعیت بهتری کار خود را دنبال خواهند کرد. مولفه‌های اساسی مانند تورم و نرخ ارز به ضرر مصرف کنندگان و مردم، در نیمه دوم سال روند افزایشی در پیش می‌گیرند، اما در مقابل می‌توانند تأثیر مثبتی بر وضعیت برخی صنایع پیشرو در بورس بگذارند. این تأثیر در کوتاه‌ترین زمان اتفاق خواهد افتاد و شهریور این موضوع را شاهد خواهیم بود.

آغاز رونق بورس از تیرماه

نکته‌ این است در یک پیش بینی کلی باید گفت بازار در اردیبهشت و خرداد امسال با نوسانات پردامنه، اما بدون روند افزایشی یا کاهشی دنبال خواهد شد، اما در تیر ماه بازار روند صعودی به خود می‌گیرد و دو مولفه‌ای که ذکر شد (نرخ ارز و تورم) استارت خود را برای افزایش آغاز می‌کنند. شش ماه اول با شش ماه دوم امسال با هم تفاوت زیادی خواهند داشت و اصلاً قابل مقایسه نیست. با توجه به پیش‌بینی‌ها در حوزه اقتصادی، صنایعی که مستقیم با مصرف کننده مرتبط نیست مانند مواد غذایی، شوینده‌ها بخصوص آنها که مواد اولیه‌شان خیلی با ارز در ارتباط هستند می‌توانند از این وضعیت بهره ببرند. شرکت‌هایی که تولید‌کننده کالای داخلی هستند و مواد اولیه را نیز در داخل تهیه می‌کنند بیشترین سود را کسب خواهند کرد.

محمود رضا خواجه نصیری

کارشناس بازار سرمایه

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها