jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۱۵۶۲۱ ۱۶ فروردين ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

رئیس اداره میراث فرهنگی بجستان گفت: نوروز مهم‌ترین و کهن‌ترین عید و یادگار چند هزار ساله ایران زمین از جمله بجستان در استان خراسان رضوی است، در بجستان همه مردم به آداب و رسوم نوروز پای بند و علاقه‌مند هستند.

امان‌الله نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب عنوان کرد: از چند روز مانده به نوروز، همه در صدد تهیه لباس نو هستند، خانه تکانی کرده، فرش‌ها را می‌تکانند و در و پنجره را پاک می کنند؛ آن‌ها چند روز نیز دست از کار می‌کشند و به خوشی و تفریح می‌پردازند و خوراکی‌های متنوع تهیه می‌کنند.

وی ادامه داد: بجستانی‌ها نیز مانند دیگر ایرانیان ابتدای سال نو به دیدن بزرگان فامیل رفته، سپس به دیدن سایر خویشان، دوستان و نزدیکان خود می‌روند، سال نو را به یکدیگر تبریک گفته و به هم هدیه می‌دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بجستان اظهار کرد: در سطح شهر بجستان و اکثر روستاها جشن نوروزگاه برگزار می‌شود که این جشن همراه با موسیقی سنتی و بازی‌های بومی-محلی همچون طناب‌کشی، تیله‌بازی، رقص با چوب، الاغ‌سواری، سوبازی، سه‌پایه ترشیزی، پل‌جستن و... است. سبزه‌آرایی و سفره هفت سین از دیگر آداب و رسوم مردم بجستان در منازل و جشن نوروزگاه محسوب می‌شود.

نوروزی مراسم 13 فروردین را در بجستان این‌گونه تشریح کرد: در روز 13 فروردین (روز طبیعت) اکثرا مردم به صورت خانوادگی و گروهی به صحرا و طبیعت می‌روند، انجام بازی و تفریح‌های مختلف در این روز توسط شهروندان، از ویژگی‌های روز سیزده به در است؛ گره زدن سبزه به نیت باز شدن گره دشواری ‌ها و برآورده شدن آرزوها و همچنین به آب سپردن و دور کردن سبزه از منزل نیز از دیگر رسوم این روز است.

وی افزود: آداب و رسوم ایام نوروز در اکثر مناطق و روستاهای بجستان به دلیل اهمیت و زنده نگه داشتن رسوم گذشتگان برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بجستان درباره جاذبه‌های گردشگری و تاریخی این شهرستان نیز تصریح کرد: مسجد جامع بجستان، مسجد جامع مرندیز، مسجد ساوط، صومعه مزار، کاروانسراهای یونسی، مرندیز، فخرآباد، قاسم‌آباد، زین‌آباد، سه فرسخ، رباط آهنگ، پل یونسی، روستاهای هدف گردشگری مزار و جزین، مقبره یونسی، بقاع متبرکه امامزادگان سید اسماعیل، ابوعلی خداشاهی جزین، آصف برخیا مزار و همچنین جاذبه‌های طبیعی پلایای بجستان، کویر و غارهای بی‌نظیر در منطقه یونسی، مرندیز و فخر آباد از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهرستان بجستان است.

نوروزی افزود: پارک طبیعت بجستان، ارگ فخر آباد و مناطق حفاظت شده هلالی و سیاه کوه از دیگر جاذبه‌های دیدنی بجستان محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: انار، کلوچه، حلوا مغزی، پسته، زعفران، نعنا، شیره انگور، رب انار و صنایع دستی گلیم و فرت‌بافی ،پارچه بافی، ارغوان بافی(سبد) از سوغاتی‌های این شهرستان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر