jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۰۰۸۱۴۷   ۱۴ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۲:۱۴

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در حال حاضر 80 میلیارد دلار قرارداد خارجی در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی باید اجماع ملی صورت گیرد.

عراقچی: نشانه هایی از تمدید برجام وجود دارد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سید عباس عراقچی در همایش برجام و اقتصاد مقاومتی که صبح امروز در وزارت امور خارجه در حال برگزاری است با تاکید به اینکه در برجام یکی از حوزه‌هایی که کمک زیادی به ما کرد نفت و گاز کشور بود، گفت: برجام کاری که باید انجام می‌داد را انجام داد و موانع و مین‌گذاری‌هایی را که بر سر راه اقتصاد کشور بود، پاکسازی کرد و اجازه داد اقتصاد پیشروی داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر برجام تمام موانعی را که باید بر می‌داشت از سر راه برداشته است و کسی نمی‌تواند خلاف این را ادعا کند اما ما نیز مدعی نیستیم که موانع غیربرجامی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از بهترین وزارتخانه‌هایی که از فرصت پسابرجام استفاده کرد وزارت نفت بود، افزود: اینکه در عرض یک سال میزان تولید و صادرات نفت را به حالت قبل باز گرداندیم شاهکار بود.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: ما طی مدت تحریم‌ها مشتریان خود را از دست داده بودیم و آنان با فروشندگان جدید قراردادهای بلندمدت امضا کرده بودند لذا وقتی می‌بینیم طی مدت یک سال پس از اجرای برجام توانستیم مشتریان خود را به بازار نفت کشور باز گردانیم کاری ارزشمند است.

عراقچی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 80 میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی آی پی سی باید اجماع ملی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من برجام حالش خوب است و به رغم برخی دعواها که می‌دانیم منظورشان چیز دیگری است برجام اوضاعش خوب است. به گفته معاون امور بین الملل نفت حال نفت و گاز کشور نیز خیلی خوب است.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر ترامپ در حال ارزیابی برجام است که تا آخر اردیبهشت بیشتر طول نمی‌کشد و تا آن زمان مشخص می‌شود که سیاست دولت جدید آمریکا چیست.

این مقام مسئول ادامه داد: در هر صورت نشانه‌ها حاکی از آن است که برجام ادامه پیدا می‌کند.

به گفته عراقچی، اگر برجام نبود، ترامپ علیه ایران اجماع بین‌المللی تشکیل می‌داد. در حالی که در شرایط کنونی اجماع علیه ترامپ است لذا چاره‌ای جز تمدید برجام ندارد مگر اینکه سیاست‌هایش به گونه‌ای باشد که بخواهد ما از برجام خارج شویم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: اگر ترامپ بخواهد برجام را پاره کند هزینه‌های آن به خودش تحمیل می‌شود بنا بر این در این شرایط ما نیز باید هوشمندانه و هنرمندانه حرکت کنیم که هزینه‌ها شامل حال ما نشود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

رشد جامعه از مسیر  رای  می‌گذرد

رشد جامعه از مسیر رای می‌گذرد

نظام جمهوری اسلامی از دو رکن اسلامیت و جمهوریت تشکیل‌شده و انتخابات نشان‌دهنده اعمال اراده مردم است بر همین اساس به هر میزانی که مردم حضور گسترده‌تری در انتخابات داشته باشند موجب افزایش قدرت و اقتدار ملی کشور خواهد شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر