حداقل هزینه معیشت کارگران امسال برای نخستین بار مبنای تعیین دستمزد سال آینده کارگران قرار گرفته و 12گروه هزینه‌ای در برآورد این هزینه نقش داشته‌اند.
کد خبر: ۱۰۰۸۰۰۲

به گزارش مهر، در آخرین جلسه کارگروه تخصصی مزد، هزینه سبد معیشت کارگران با استناد به آمارهای بانک مرکزی و انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی و با توافق سه‌جانبه نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت دو میلیون و 489 هزار تومان تعیین شد. هزینه معیشت کارگران با احتساب نرخ 12 گروه هزینه‌ای مؤثر در زندگی خانوار شامل خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، دخانیات، پوشاک و کفش، مسکن و انواع انرژی (آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها)، لوازم و اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، تفریح و امور فرهنگی، تحصیل، رستوران، هتل، کالاها و خدمات متفرقه تعیین شده است. هر یک از 12 گروه هزینه‌ای، طیفی از قیمت‌ها را شامل می‌شوند. به عنوان مثال، نان و برنج به عنوان دو قلم کالای اساسی در گروه هزینه‌ای «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» تنوعی از قیمت‌ها را دربردارند.

همین‌طور در گروه هزینه‌ای «مسکن» دامنه‌ای از قیمت در مناطق مختلف، در گروه «تحصیل» نیز علاوه بر سطوح مختلف تحصیل عمومی، آموزش‌های متفرقه نیز بار هزینه‌ای خود را در زندگی روزمره خانوار خواهند داشت.

براساس آنچه نمایندگان کارگری حاضر در جلسات ستاد مزد می‌گویند، هزینه دو میلیون و 489 هزار تومانی سبد معیشت با در نظر گرفتن «قیمت‌های حداقلی» در تمام 12 گروه هزینه‌ای تعیین و توافق شده است. به عنوان مثال، گوشت سفید (ماهی و مرغ) از دیگر اقلام گروه هزینه‌ای خوراکی‌ها به شمار می‌رود که در این ردیف هزینه‌ای، با توجه به این‌که قیمت مرغ کمتر از قیمت ماهی است، گوشت مرغ مبنا قرار گرفت.«مسکن و انواع سوخت‌ها» با سهم 35 درصدی، بیشترین هزینه سالانه یک خانوار کارگری را به خود اختصاص می‌دهد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها