jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۰۷۸۸۷   ۱۴ اسفند ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

صید مُشتا از روشهای سنتی صید آبزیان در هرمزگان ثبت ملی خواهد شد.

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: مشتا در هرمزگان از قدمت بالایی برخوردار است و همه ساله بخش قابل توجهی از صید آبزیان به وسیله مشتاها صورت می گیرد.

اشکان مختاری افزود: صید مشتا نقش مهمی در اقتصاد خانواده‌ها دارد وآنچه در سواحل هرمزگان بویژه بندرعباس جلب توجه می‌کند وجود حصارهای چوبی پوشیده شده با تورهای صیادی است.

مشتا نوعی روش سنتی صید آبزیان در هرمزگان است که با استفاده از جزر و مد انجام می‌شود.در صید به روش مشتا، چوب‌هایی در ساحل دریا کار گذاشته می شود و با تور دور آن را حصارمی‌کنند که هنگام بالا آمدن آب آبزیان وارد مشتا و با پایین رفتن آب در تور ها گرفتار می شوند .

تاکنون 358 اثرتاریخی وملی از هرمزگان در فهرست ملی ثبت شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر