jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۰۴۴۹۳   ۰۳ اسفند ۱۳۹۵  |  ۱۵:۳۰

دوران تنش‌زدایی سیاسی در جهان به سر رسیده است. طی ده سال گذشته میزان صادرات تسلیحات در جهان به طور مرتب افزایش یافته و آمریکا و روسیه کماکان صادرکنندگان عمده تسلیحات در جهان محسوب می‌شوند. بخش فاجعه بار این تجارت شوم آن است که عمده خریداران تسلیحات جهان، در آسیا بویژه در منطقه غرب این قاره قرار دارند؛ منطقه‌ای که با دخالت قدرت‌های بزرگ در طول چند دهه گذشته مدام شاهد درگیری و جنگ‌های خونین بوده است.

مسابقه خرید تسلیحاتی در آسیا؛ عرب‌ها در صدر

در واقع می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که جنگ افروزی و دخالت سازندگان تسلیحات برای فروش آنهاست و تا زمانی که تقاضا برای تسلیحات وجود دارد این چرخه باطل همچنان وجود خواهد داشت.

در همین رابطه مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) روز دوشنبه (20 فوریه / 2 اسفند) در جدیدترین گزارش خود در باره معاملات تسلیحات در جهان اعلام کرد میزان صادرات تسلیحات به خاورمیانه طی پنج سال گذشته، 86 درصد افزایش یافته و در حال حاضر 30 درصد معاملات تسلیحاتی در جهان به این منطقه اختصاص دارد. به گزارش دویچه وله و به نقل از گزارش هند، عربستان، امارات متحده عربی، چین و الجزایر از دیگر خریداران عمده تسلیحات معرفی شده‌اند.

این مؤسسه همچنین اعلام کرد طی 25‌سالی که از پایان جنگ سرد می‌گذرد، میزان این معاملات در جهان پیوسته رو به افزایش بوده است. حجم معاملات تسلیحاتی در پنج سال گذشته 4 / 8 درصد در مقایسه با بازه زمانی 11 ـ 2007 رشد کرده است.

ریاض و هم‌پیمانان مشتری‌های تسلیحاتی

خانم اود فلوران، مدیر مؤسسه سیپری می‌گوید: ایالات متحده دست‌کم به صد کشور سلاح صادر می‌کند و 33 درصد بازار جهانی اسلحه را در دست دارد. نیمی از مجموع صادرات جهانی تسلیحات آمریکا به خاورمیانه است. سامانه موشکی کروز ازجمله محصولات تسلیحاتی آمریکاست که خریداران زیادی دارد.

در گزارش این موسسه صلح آمده است: عربستان سعودی در سال‌های 16 ـ 2012 در قیاس با پنج سال قبل از آن (11 ـ 2007 ) 212 درصد بر میزان خرید سلاح خود افزوده و در مجموع 8/2 درصد مجموع کل واردات سلاح جهان را انجام داده و به دومین کشور خریدار تسلیحات تبدیل شده است.

امارات متحده‌ عربی نیز در رتبه سوم فهرست بزرگ‌ترین واردکنندگان اسلحه را پس از هند و عربستان به خود اختصاص داده است. پس از مشارکت امارات در جنگ یمن خریدهای تسلیحاتی این کشور افزایشی بی‌سابقه یافته است. واردات قطر هم 245درصد افزایش داشته ولی این کشور هنوز به لحاظ رتبه واردات، از عربستان و امارات عقب‌تر است. این گزارش همچنین عنوان می‌کند که دیگر کشورهای غرب آسیا هم با مقیاسی کمتر خریدهای تسلیحاتی خود را افزایش داده‌اند. این خریدها از سوی سعودی‌ها در حالی است که این کشور در سال 2016 چهارمین بودجه بزرگ دفاعی جهان را داشته و آمریکا، چین و هند در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفتند. رده پنجم هم از آن انگلیس شده است.

پیتر وزمن(Pieter Wezeman) ، محقق ارشد موسسه دراین باره می‌گوید: طی بیش از پنج سال گذشته بسیاری از کشورهای خاورمیانه برای تامین تسلیحات پیشرفته خود به سوی آمریکا و اروپا آمده‌اند.

وی می‌افزاید: با وجود کاهش قیمت نفت، کشورهای منطقه در سال 2016 به سفارش‌های تسلیحاتی بیشتر خود ادامه می‌دهند. آنها این تسلیحات را ابزاری برای مقابله با تنش‌ها و جنگ‌های منطقه‌ای می‌دانند.

هند در رتبه اول

آن گونه که در گزارش مؤسسه سیپری آمده کشورهای آسیا، اقیانوسیه و خاورمیانه وارد‌کنندگان اصلی تجهیزات نظامی و تسلیحات هستند. طبق این گزارش، هند به عنوان کشوری که در جمع قدرت‌های اتمی جهان نیز قرار دارد، بزرگ‌ترین واردکننده تسلیحات در جهان است. در بین سال‌های 16ـ 2012 میلادی میزان صادرات تسلیحات به هند 43 درصد افزایش یافته و 13 درصد کل صادارت جهان روانه این کشور شده است. بخش عمده‌ واردات تسلیحاتی هند از روسیه بوده است، کشوری که 23 درصد بازار جهانی تسلیحات در اختیار اوست و پس از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان محسوب می‌شود.