jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۰۰۳۴۲   ۲۳ بهمن ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: استان قم مهمترین مرکز تولید فرش تمام ابریشم کشور است و 30 درصد جمعیت فعال استان در این بخش مشغول به کارهستند.

به گزارش ایسنا، احمد ذاکری با بیان این مطلب افزود: صنعت فرش دستباف در قم دارای سابقه ای طولانی است و قالیبافان قمی با استفاده از طرح های زیبا و ساختارهای متنوع، فرش های پر نقش و نگاری را در بهترین کیفیت به بازار عرضه می کنند. وی با اشاره به فعالیت ها و سرمایه گذاری های صورت گرفته برای معرفی توانمندی های فرش دستبافت قم به بازارهای بین المللی، بیان کرد: فرش دستبافت ابریشم قم، در حقیقت ماهیتی صادراتی دارد و بیش از 90 درصد فرش های بافته شده در استان، به کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و قاره آمریکا صادر می شود. وی ادامه داد: حفظ و افزایش بازار فروش در کشورهای مختلف از اولویت های فعالان این صنعت در شرایط کنونی است، چرا که ادامه حیات این صنعت وابسته به صادرات محصول است و در صورت نبود بازار مناسب، وضعیت اشتغال در این بخش با چالش جدی مواجه می شود. وی افزود: اگر تولید کنندگان فرش دستباف نتوانند محصول خود را به فروش برسانند، با مشکل عدم نقدینگی برای ادامه فعالیت رو به رو می شوند و میزان تولید آن ها کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین حمایت های مادی و معنوی از این صنعت و کمک به تامین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالان این بخش، اقدامی لازم برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای قالبافی و بیکارشدن افراد شاغل در آن است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، گفت: امروز مساله تبلیغات و بازاریابی به عنوان یکی از مهمترین رکن های ادامه فعالیت در هر حوزه ای از صنعت مطرح است و در همین راستا با استفاده از ظرفیت تاجران ایرانی، اقدام های مناسبی برای حضور موثر فرش دستبافت قم در بازارهای بین المللی و رقابت با سایر کشورهای فعال در این بخش صورت گرفته است. وی بیان کرد: فرش دستباف قم امروز برای حفظ بازار خود احتیاج به برنامه ریزی در سطح ملی دارد، چرا که در شرایط کنونی برخی از کشورهای آسیایی همچون چین، هند و پاکستان وارد این صنعت شده اند و فرش های دستبافت خود را به قیمت ارزان به بازار عرضه می کنند.

وی با اشاره به کیفیت بالا و تنوع گسترده طرح و رنگ در فرش دستبافت قم، ادامه داد: برای مدیریت بازار فرش دستباف قم، لازم است واسطه گری در این صنعت را به حداقل برسانیم و محصول تولید شده با سود معقول به دست مصرف کننده خارجی برسد که ایجاد مراکز فروش و نمایشگاههای دائمی یکی از بسترهای مهم در عرصه تجارت است و می تواند کالای تولیدی را مستقیما و بدون واسطه به مشتریان و مصرف کنندگان معرفی نماید و در کاهش قیمت تمام شده موثر واقع شود. ذاکری با بیان این که فرش دستباف تمام ابریشم قم، سرمایه ای ملی است، گفت: فرش ابریشم قم به یک برند معتبر جهانی تبدیل شده است و برای حفظ جایگاه آن در بازارهای بین المللی باید از سوی بخش دولتی و خصوص ایران در کشورهای مختلف دفتر همکاری های تجاری در حوزه فرش، راه اندازی شود. وی بیان کرد: بعد از برجام امکان خوبی برای توسعه بازارهای فروش فرش دستباف تمام ابریشم قم در کشورهای مختلف ایجاد شد.

وی با اشاره به اقدام های صورت گرفته برای معرفی ظرفیت های فرش دستبافت قم، افزود: برای معرفی هر چه بهتر این محصول به تاجران ایرانی و خارجی، نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم در حال احداث است و با بهره برداری از این نمایشگاه امکان خوبی برای عرضه و فروش فرش دستبافت قم به صورت مستقیم، بدون واسطه و با قیمت مناسب ایجاد می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر