jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۸۴۹۶   ۱۸ بهمن ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان گلستان، در هشتمین جلسه کارگروه توسعه صادرات وهشتمین جلسه کمیته برون‌گرایی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقتصاد مقاومتی استان گلستان اظهار داشت: لازم است توسعه بازارهای هدف صادراتی استان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش جام جم، وی افزود: کشورهایی که اقتصاد آنها بر پایه نفت است با نوسانات قیمت نفت اقتصاد آنها نیز دچار نوسان می‌شود و متاسفانه کشورهای ترکمنستان، عراق و افغانستان به عنوان مهم‌ترین مقاصد صادراتی استان از جمله این کشورها هستند و با کاهش شدید قیمت نفت طی امسال اقتصاد آنها نیز آسیب دید و این علت سبب کاهش شدید واردات در این کشورها و در نهایت کاهش صادرات استان گلستان شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت گلستان گفت: در 10ماهه امسال میزان 157 میلیون دلار کالا از گمرکات استان صادر شد که این میزان در سال گذشته 221 میلیون دلار بود.

وی کاهش ساخت وساز در کشورهای هدف صادراتی استان و تاثیر آن بر صادرات قطعات سوله،سازه های فلزی ومیلگرد و همچنین سیمان، بیماری آنفلوآنزای مرغی و تاثیر آن بر صادرات مرغ استان را از مهم ترین دلایل کاهش صادرات استان طی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام کرد و افزود :کاهش شدیدقیمت ید نیز با وجود این که صادرات ید استان از نظر وزنی با رشد 2 برابری همراه بوده، علت دیگری برای کاهش ارزش صادرات استان است.

قوانلو گفت: توسعه بازارهای هدف صادراتی می‌تواند شرایط جدیدی را برای صادرات استان فراهم کند و لازم است برای این کار نیز به دنبال کشورهای باثبات اقتصادی بالاتر برویم.

به گفته وی، تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی نیز که مهم‌ترین برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان طی امسال است ،نیز می‌تواند تاثیر فراوانی بر افزایش میزان صادرات استان داشته باشد.

وی افزود: 90 درصد صادرات، توسط خود تولیدکنندگان انجام می‌شود و به عقیده ما صادرات یک علم و تخصص است و باید توسط صادرکنندگان متبحر و با تجربه در قالب شرکت های بزرگ و کنسرسیوم‌های صادراتی صورت پذیرد تا مشکلات فراوری صادرات استان به حداقل برسد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

خطر بازگشت سرخک

اگر خانواده‌ای واکسیناسیون کودک خود را به‌تعویق انداخته بلافاصله برای تزریق واکسن فرزند خود اقدام کند

خطر بازگشت سرخک

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر