jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۹۱۱۹۵   ۲۹ دی ۱۳۹۵  |  ۰۰:۰۱

یکی از مباحث مهم در بحث استفاده از فضای مجازی، بحث فرهنگ استفاده از این فضاست. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم هویت افراد در فضای مجازی به شکلی متفاوت از دنیای واقعی شکل می‌گیرد. درحقیقت هویت کاربران در فضای مجازی توسط خود آنها ساخته می‌شود.

درحالی که در دنیای واقعی هویت هر شخصی از فرهنگ و سبک زندگی و آداب و رسوم و دین او اعتبار می‌گیرد. به عبارت دیگر هویت افراد از خانواده، جامعه و گذشتگانش به آنها می‌رسد. اما در فضای مجازی، کاربران خودشان برای خود هویت می‌سازند و به واسطه همین امکانی که در اختیارشان قرار گرفته، خیلی‌ها این هویت را جدای از هویت واقعی‌شان در دنیای واقعی می‌سازند.

از آنجا که فضای مجازی، در کنار زندگی واقعی همه انسان‌ها قرار گرفته و فضای دومی را ساخته است، پس همانند همان زندگی واقعی به فرهنگ خاص خودش نیاز دارد. این فرهنگ، همان‌طور که در دنیای واقعی تحت تاثیر عواملی مثل دین، عرف، سطح سواد، وضع اقتصادی و... است، در فضای مجازی هم همه این عوامل می‌توانند بر فرهنگ تاثیر بگذارند. اما از آنجا که فضای مجازی به کاربرانش امکان ساختن هویتی مجازی را می‌دهد، در بسیاری از موارد مشاهده می‌کنیم کاربران تعدادی از ویژگی‌های شخصی خود را برای عرضه در فضای مجازی انتخاب و بقیه را پنهان می‌کنند. درحالی که در دنیای واقعی این امکان در ارتباط با دیگران وجود ندارد و پنهانکاری به این شکل وسیع صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل می‌توانیم مدعی باشیم فرهنگی که در فضای مجازی شکل می‌گیرد، فرهنگی انتخابگر است و برای برخورد با آن باید آگاهانه عمل کرد.

عباس گلدوست

جامعه‌شناس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر