دومین بیانیه مطبوعاتی «عشق‌آباد»

دفاعیه ترکمنستان از چرایی قطع گاز به ایران

واردات گاز ترکمنستان قطع شد/ درخواست صرفه‌جویی در مصرف

شرکت ملی گاز ایران با انتشار بیانیه ای رسمی، ضمن اعلام این‎که جریان گاز وارداتی از ترکمنستان به دلیل کارشکنی این کشور قطع شده است، ضمن درخواست از عموم مشترکان شبکه گاز مصرفی برای رعایت اصول مصرف بهینه، از تمهیدات لازم برای تامین گاز استان‎های شمالی خبر داد.
کد خبر: ۹۸۵۳۳۹
واردات گاز ترکمنستان قطع شد/ درخواست صرفه‌جویی در مصرف

به گزارش جام جم آنلاین ، متن بیانیه رسمی شرکت ملی گاز ایران به شرح زیر است:

«به آگاهی ملت شریف ایران می‎رساند، براساس قراردادی که از ٢٠ سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت ترکمن گاز امضا شده است، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی با واردات از این کشور تأمین می‎شود.

اما در طول این مدت، هر ازگاهی، رفتارهایی مغایر با اصول قرارداد و حسن همجواری از شرکت ترکمنی سرزده است که مهم‎ترین آن قطع جریان گاز در اوج سرمای سال ٨٦ بود که متاسفانه منجر به پذیرش خواست نامعقول شرکت ترکمن گاز و افزایش ٩ برابری قیمت گاز شد.

در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت اما شرکت ترکمن گاز به طور ناگهانی و خارج از توافق به عمل آمده به صورت غیر منطقی و در اقدامی مغایر با چارچوب قرارداد بار دیگر با آغاز فصل سرما با این ادعا که باید مبلغ مورد مناقشه و اختلاف را به سرعت دریافت کند، از صبح امروز اقدام به قطع گاز ارسالی به ایران کرده است. از آن‌جا که این رفتار شرکت ترکمن گاز خلاف قرارداد فی مابین دو شرکت می باشد ما همچنان بر موضع به حق خود پافشاری نموده و ضمن درخواست از عموم مردم برای مصرف بهینه گاز اعلام می داریم در سایه سخت‎کوشی کارکنان زحمت‎کش صنعت نفت در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفا با صرفه جویی در نیروگاه ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می توان آن را جبران نمود.

همچنین به آگاهی می‎رسانیم همکاران ما در صنعت نفت و شرکت گاز تمهیدات لازم را برای جلوگیری از قطع گاز شبکه مصرف خانگی در نظر گرفته‎اند و با یاری خداوند و همراهی مردم در کاهش مصرف سوخت این دوره سرما نیز با حداقل مشکل پشت سر گذاشته خواهد شد.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۶
جانباز و بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
۰
۰
دولت روحانی داردكم كم نفس ما مردم را هم می گیرد. خدا به داد ما برسد. دولت تدبیر و امید طور رفتار می كند در روابط بین المللی كه كشور جیبوتی در گذشته در مقابل ایران عرض اندام كرد و حالا هم كشور تركمنستان و اخیرا" هم كشور آذربایجان شاخ و شانه كشیده
الف
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
۰
۰
عرضه ندارید
ب
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
۰
۰
صبح خبر گذاشتین تركمنستان عقب نشینی كرد چی شد
taha
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
۰
۰
امیداوارم نظرم منعكس بشه
كشور اول منابع گازی جهان !! نیاز به صرفه جوبی در مصرف واقعا خنده دار نیست !؟
مازندرانی
Netherlands
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
۰
۰
توی این مملكت پول هست اما برای پرداخت بدهی مملكت پول وجود ندارد و آنقدر پول پرداخت نمی شود كه طرف خارجی مجبور میشود گاز را قطع كند , چرا دارید صورت مسئله را پاك میكنید . خب بدهی طرف مقابل را پرداخت كنید تا مردم مشكل پیدا نكنند
نوذر
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
۰
۰
عجب نامردایی هستن كه تو سیاه زمستونی گاز رو قطع میكنن......كارشون مثل كار شمره كه آب رو روی یاران اباعبدالله ع قطع كرد.

نیازمندی ها