رسانه‌های آمریکا با پیروزی ترامپ توجه‌شان به شباهت‌های ادبیات رییس جمهور جدید آمریکا با رییس جمهور سابق ایران محمود احمدی‌نژاد جلب شده است.
کد خبر: ۹۶۷۱۴۵
مقایسه واشنگتن‌پست بین ترامپ و احمدی‌نژاد

به گزارش جام جم آنلاین ، واشنگتن‌پست در گزارشی به تحلیل انتخابات آمریکا پرداخته و نوشته است: ترامپ ورژن آمریکایی احمدی‌نژاد است. پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا و گفتمان او و روش معرفی‌اش به دنیا، مخاطبان را به قیاس جالبی وامی‌دارد. روزنامه نگاران و شخصیت‌های سیاسی خارجی بارها ترامپ را به پوپولیست‌های تاریخ تشبیه کرده‌اند.

این مقاله مدعی شده از نظر این تحلیلگران ترامپ می‌توانست ولادیمیر پوتین یا حتی رجب طیب اردوغان یا شاید بیشترین شباهت را به برلوسکونی داشته باشد. یا چرا به عقب‌تر برنگردیم؟ ادبیات ترامپ و لفاظی‌های قوی او مانند فاشیست ایتالیایی یعنی موسولینی است یا دیکتاتور آلمانی آدولف هیتلر است.

هر محاسنی که این شباهت دادن‌ها داشته باشد حقیقت این است که مبارزه انتخاباتی آمریکا صدای رسایی از منحصر به فردی در دوران تاریخی و کاندیداتوری ترامپ را تجربه کرده است. بنابراین چرا نباید کس دیگری را به او شباهت بدیم؟

این مقاله به روابط ایران و آمریکا بعد از انتخابات اشاره کرده و نوشته است: ترامپ به طرز دردناکی پوپولیست و غیر قابل پیش‌بینی است. او ورژن آمریکایی رییس جمهور سابق ایران محمود احمدی‌نژاد است.

با این حال این قیاس مطلقی نیست. آنها کاملا به هم شباهت ندارند و تفاوت‌های آنها نیز غیر قابل اغماض است. یکی از آنها تاجر ثروتمند نیویورکی است و دیگری فرزند یک آرایشگر متوسط و مذهبی.

ترامپ با انزجار درباره ایران اظهار نظر می‌کند و توافق هسته‌ای سال گذشته را رسوایی می‌خواند. احمدی‌نژاد سال‌ها ضد آمریکا سخن گفت و بارها بر افسانه بودن هولوکاست تاکید کرد که این بخش مورد حمایت برخی از حامیان ترامپ نیز بود.

یک کارشناس مسائل ایران می‌گوید احمدی‌نژاد سال ۲۰۰۵ به قدرت رسید و این کاملا شبیه به روی کار آمدن ترامپ است. هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق ایران و یکی از بزرگترین منتقدان احمدی نژاد گفته بود که او به اصلاحات ادامه می‌دهد و از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و به رشد اقتصادی هم توجه بیشتری خواهد داشت. همه چیزی هایی که بیشتر ایرانی ها به کرات شنیده بودند و این روش عدم تغییر وضع موجودی بود که در این انتخابات نیز هیلاری کلینتون دنبال می‌کرد.

در ادامه این مقاله آمده است: انتخابات ایران در سال ۲۰۰۵ دوقطبی شد و رای‌دهندگان به دنبال تغییرات رادیکال نبودند. ۱۱ سال بعد در انتخابات آمریکا هم دقیقا همین اتفاق افتاد؛ درست مانند احمدی‌نژاد ترامپ نیز رای رای‌دهندگان ضد سیستم را جلب کرد. گویا همین روش برای آمریکایی‌ها برای کسب پیروزی در انتخابات کافی بود.

چندی پیش رهبر ایران احمدی‌نژاد را از ورود به انتخابات دوره بعد ریاست جمهور منع کرد. او گفت ورود مجدد احمدی نژاد به دوقطبی شدن جامعه می‌انجامد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱۱
نوذر
-
۱۷:۳۰ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
برای مقابله با ترامپ احمدی نژاد بهترین گزینه ی نظام است......میتوانند برای هم تره خرد كنند!!!!
طاهره
-
۱۸:۳۱ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
امیدوارم مثل مشابه ایرانیش، كشور رو اداره نكنه.
علی
-
۱۹:۰۹ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
یعنی یه دل سیری بخندیم اگر برا هم نامه بنویسن
بگم بگم
-
۱۹:۲۶ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
ولی ترامپ هاله‌ی نور نداره؟
نرم افزار موبایل
-
۱۹:۳۰ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
تراپ نمیتونه كاری كنه
ناشناس
-
۲۳:۱۷ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
مرگ بر امریكا . امریكا هیچ غلطی نمی تواند بكند .
yuohan
-
۲۰:۰۴ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
باز باید یه دوره اصلاح طلب ها بیان و شعار بدن و با حرف ملت چندین سال سركار بزارن بعد یكی مثل احمدی نژاد بیاد مردم دست به خودكشی بزنند باز به اون رای بدن بگن مرگ بهتر از زندگی ذلت بار هست
حامی انقلاب
-
۲۰:۲۷ - ۲۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
می خواستیم دكتروبفرستیم امریكاتااقتصاداونجارومثل كشورعزیزمون درستش كنه تامابه اونها برسیم
محمد.. شریف
-
۰۰:۱۱ - ۲۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
آقا..... حالا كه دكتر از سفر های استانی منع شده . احتمالا یك سفر بین قاره ای به آمریكا خواهد داشت ( ظاهرا برای بازدید مجسمه آزادی ) در اصل برای مشاوره با ترامپ . و دادن خط مشی... منبع خبرگذاری آشتو بخور و نپرس..؟
زینب
-
۰۰:۴۴ - ۲۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
خداطول عمربده به رهبرعزیزمون مارونجات داد ازترس اومدن احمدی نژادشب تاصبح خوابم نمیبرد دیگه ازاین گرونی وبدبختی بیشتر بایدخانوادگی خودكشی میكردیم
صدراله البرزی
-
۰۷:۱۴ - ۲۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
به نام خدا
باسلام و درود
تجربه به ارادتمند اموخت كه هرچیز امكان دارد.
باارزوی توفیق روزافزون
صدراله البرزی
مدرس،مشا.ر،پژوهشگر،نویسنده و مترجم

نیازمندی ها