یک پژوهشگر تاریخ به انتشار تصاویر صدف طاهریان - بازیگر مهاجرت‌ کرده از ایران - واکنش شدیدی نشان داد.
کد خبر: ۹۶۳۳۹۳
واکنش معتضد به عکس های صدف طاهریان!

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، خسرو معتضد در «وطن امروز» نوشت: نارسیس در متولوژی یونان مردی جوان بود که کنار رودخانه‌ای چهره و تن خویش را دید و بدان دل بست یعنی عاشق خود شد. نودیسم نیز خودشیفتگی و جنون عشق به خود است. نارسیسیسم به عریان‌گرایی نیز ترجمه می‌شود. افراد عقده‌ای بیمار در زمره نارسیسیست‌ها و نودیست‌ها قرار می‌گیرند؛ افرادی که مایلند به هر وسیله توجه دیگران را جلب کنند.

من نسبت به اهل هنر پیوسته احترام خاصی قائلم و مانند میلیون‌ها ایرانی وجود اهل هنر را برای شیرین، ظریف و لطیف و با معنی‌کردن روح جامعه و ارتقای ذوق و قریحه عمومی لازم می‌دانم. مردم، هنر و هنرمند را دوست ‌دارند. در سفرهایی که گاهی به اطراف کشور می‌کنم هنرمندانی را می‌بینم که چه در صنایع سنتی و مستظرف ایرانی (از جمله خوشنویسی، میناکاری و تذهیب)، چه در هنر آواز یا موسیقی یا نقاشی یا مینیاتور یا تئاتر یا نویسندگی یا شاعری یا در پیکرتراشی و مجسمه‌سازی فوق‌العاده‌اند و افسوس می‌خورم چرا مجال لازم برای شهرت‌یافتن آنان داده نمی‌شود.

به هر حال ایران یکی از گاهواره‌های شامخ هنر جهان شناخته می‌شود. موزه‌های بزرگ آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلستان و آلمان پر از آثار هنری کهن ایران است. کسانی که به موزه لوور پاریس یا موزه بریتانیا در لندن یا موزه‌های مسکو و سن‌پترزبورگ سر می‌کشند، می‌دانند ویترین‌ها و غرفه‌های آثار باستانی هنری ایران از سنگ‌نقش گرفته تا پرده‌های نقاشی چقدر تماشاگران را به خود جلب می‌کند. موزه‌های داخلی از دیدنی‌های شهرهای ماست ولی آنچه از ایران خارج شده 10 برابر آثار موجود در ایران است.

عرض کردم هنر و صنایع مستظرف ایرانی زینت‌بخش موزه‌های جهان است. در هنرهای جدید نیز خوشبختانه سینمای ایران مقام بلندی در جهان کسب کرده و حتی کارگردان جوان ایرانی جایزه اسکار را هم به دست آورده است. خواننده عزیز! چقدر برای من مایه تاسف است وقتی هنرپیشه کم‌استعداد جوانی با زیبایی صوری نسبی به بهانه اینکه در ایران کارگردانان توقعات نامناسبی از ایشان داشته‌اند قهر می‌کند و از کشور خارج می‌شود. به جای اینکه با امکاناتی که دارد وارد یک آموزشگاه هنرپیشگی یا دانشکده سینمایی شود آسان‌ترین کار را در شکستن حریم احترام و شخصیت زن ایرانی می‌انگارد و تصور می‌کند همین که جلوی دوربین عکاسی ایستاد و با زننده‌ترین حالت و برهنگی عکس گرفت درهای استودیوهای هالیوود (شاید هم بالیوود) به روی او گشوده می‌شود و ایشان در مقام اول هنرپیشگان زن جهان، جهانی می‌شود و از شهرت بین‌المللی برخوردار.

من در فضای مجازی دیدم این خانم که شهرت چندانی نداشت تا پایش به خارج رسید از هول هلیم (حلیم غلط است و به معنای صبوری است. هلیم یعنی همان هلیم شیرین پرمایه صبحانه ایرانی‌ها در زمستان) در دیگ افتاد و 400 -300 تا عکس در حالت نیمه‌برهنه بسیار زشت و کریه و خلاف اخلاق گرفت و در فضای مجازی گذاشت. خانم صدف طاهریان که به هوای تقلید افتاده، ای کاش به خاطر حرمت خانم‌های ایرانی از نشان‌دادن بدن خودشان خودداری می‌کردند، چون ایشان به هیچ‌وجه در زمره مدل‌های زیبا که بعضی تلویزیون‌های اروپایی مانند «مدا» می‌گذارند که به نمایش لباس بپردازند، نیستند. فرض می‌کنیم ادعاهای ایشان واقعیت داشته و در فضای سینمایی امروز عده‌ای از جوانان دیوسیرت کارگردان‌نما از ایشان توقعات بدنی داشته‌اند. این خانم که با این تصاویر زننده و پورنو دست خود را رو کرد و آبروی خود را برد!

هنرمندان زن و درخور احترامی در جامعه سینمایی ایران درخشیده‌اند. سرکار خانم لیلا حاتمی دختر مرحوم علی حاتمی جز با وقار و متانت معصومانه و قدرت هنرپیشگی، چه کرده‌اند که این‌سان مورد توجه و احترام مردمند و در فیلم‌هایی که شرکت می‌کنند آن هم در کنار شوهر هنرمند و صاحب قریحه خود به جوایز بین‌المللی دست می‌یابد. او و خانم‌هایی دیگر پیوسته چنین موقر بوده‌اند و مورد احترام مردمند. آخر نیمه‌برهنه شدن آن هم با آن وضعیت زننده و شرم‌آور که سبب شهرت و محبوبیت نمی‌شود.

ملینا مرکوری، هنرپیشه زن یونانی را به یاد بیاورید که در فیلم‌های پیامبر(ص) اثر مصطفی عقاد و توپ‌های ناوارون و ده‌ها فیلم دیگر درخشید و به خاطر مبارزاتش با حکومت سرهنگان کودتاچی پس از انقضای دوران کودتا به وزارت فرهنگ و هنر یونان نائل شد. آیا او به نشانه اعتراض برهنه شد تا در فیلم بی‌ سر و تهی نقشی کوتاه و چند دقیقه‌ای بازی کند؟ خانم صدف طاهریان خجالت نکشید در تلویزیون معلوم‌الحال با آن لباس‌های زننده در کنار آن جوانک بی‌سواد و بی‌مایه‌ای که سعی می‌کند ادای گویندگان تلویزیون منقرض‌شده سابق را درآورد و خیلی لوس، بی‌سواد و بی‌مایه تشریف دارد ظاهر شد و با هر کلامی که آن مرد به زبان می‌آورد آنگونه جلف و زننده خندید؟ ای‌کاش می‌خندیدید خانم، شیهه کشیدید علیا مخدره!

آن فریادها، آن قهقهه‌های بی‌مورد، آن از شدت خنده بی‌تاب‌شدن‌ها و به هر بهانه‌ای دست‌ها و پاهای استخوانی را نشان دادن برای چه؟ آن همه غش و ریسه رفتن برای چه؟ خنده‌های زننده و شیهه‌وار شما با آن تکان‌دادن‌های عمدی بدن که نشان دهید دوری از ایران موجب خوشبختی و راحتی‌تان بوده چقدر چندش‌آور بود. به راستی به حال شما و هنر سینما زار و گریان شدم، به خدا خجالت کشیدم. یک هنرمند در هر رشته‌ای که خود را علاقه‌مند، پوینده و جوینده آن نشان می‌دهد باید نمونه و سمبل اخلاق و ادب و در خور احترام باشد.

اخلاقیات در جوامع مختلف فرق می‌کند. بسیاری از مشی‌های جوامع غربی مانند اروتیسم، همجنس‌گرایی یا مثلا کشیدن ماری‌جوانا در جوامع سنتی مذموم شناخته می‌شود. در اخلاق ایرانی، برهنگی زن از 3 هزار سال پیش قابل اغماض نبوده در حالی که در یونان و روم پوشش چندان مساله مهمی به شمار نمی‌رفته است.

فرض کنید دختر یا زنی هنرپیشه که شهرتش از سینما یا تلویزیون ایران آغاز شده به خارج برود و در ازای برهنه‌شدن نقشی چند دقیقه‌ای به او واگذار شود یا در نقشی مستهجن ظاهر شود. من تنی چند از اینان را سراغ دارم که با گسستن از میهن و جامعه خود به غرب رفته و مدتی کوتاه مطرح بوده و سپس به دست فراموشی سپرده شده‌اند و هیچ‌کس یادی از آنان نمی‌کند و سرنوشتشان شبیه قهرمانان کتاب دومین شانس کنستانتین ویرژیل گئورگیو، نویسنده رومانیایی است که بسیاری از مهاجران از اروپای شرقی به آمریکا و کشورهای اروپای غربی متاثر، محزون و متعجب شده بودند که چرا در انزوا و تنهایی قرار گرفته‌اند و کسی سراغشان نمی‌رود. خانم صدف طاهریان به نظر من هم به خود بد کرد و هم به نسل جوان کشور که انتظار بداخلاقی از امثال او را ندارد.

اخیرا یک فیلم در حال اکران ایرانی به نام «یتیم‌خانه ایران» ‌اثر ارزشمند کارگردانی به نام آقای ابوالقاسم طالبی را دیدم. فیلمی درباره قحطی و کشتار عام سال 1296 ه. ش/ 1917 م در ایران که حدود 5/ 2 تا 3 میلیون در آن مصیبت جنگ جهانی که بر کشور بی‌طرف ایران تحمیل شد در حقیقت کشتار شدند. چند دختر و بانویی که در آن فیلم ایفای نقش می‌کردند با آنکه حجاب اسلامی کامل داشتند اما یک به یک، هنرپیشگان هنرمند، بااستعداد و فوق‌العاده‌ای بودند که در من این احساس به وجود آمد که در سال 1296 ه.ش هستم و به راستی آنچه می‌بینم صحنه‌های واقعی است نه مجازی. به خانم طاهریان به جای هر روز برهنه‌شدن توصیه می‌کنم ابتدا زبان انگلیسی خود را تکمیل و سپس در یک کلاس هنرپیشگی نام‌نویسی کند.

در مرور زمان ثابت شده است زنی که لباس بر تن دارد جذابیت، رمزآلودگی، متانت و فریبندگی بسیار بیشتری بر مدل‌های برهنه دارد. نودیست‌ها جماعتی که برهنگی را دوست می‌دارند در آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و سوئد فراوانند اما همچون اجساد برهنه مردگان در کنار کوره‌های آدمسوزی، زشت و دست‌کم عادی به نظر می‌رسند. انسان این راز و رمز را دریافت که به لباس ولو از الیاف گیاهان روی آورد. در قاره آفریقا و استرالیا و در جنگل‌های آمازون برهنگان در حال ترک برهنگی‌اند. چگونه است که دختری پرورده شده در کشوری اسلامی و در جامعه‌ای مسلمان و سنتی که احتمالا خانواده‌ای متوسط و حتی پایین‌تر از متوسط دارد (زیرا خانواده‌های سنتی بالا تن به هنرپیشه شدن دختران خود نمی‌دهند) ناگهان به عصر انسان‌های لخت آفریقا، اقیانوسیه و جزایر دورافتاده یا جنگل آمازون رجعت می‌کند به این دستاویز که می‌خواهد هنرپیشه شود؟

من اینها را مانند یک پدر می‌گویم؛ نه قشری‌ام، نه تندخو و نه کینه‌توز. این راه هنرپیشه‌شدن نیست؛ به زودی گم و گور و فراموش خواهی شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲۶
رشید
-
۱۱:۱۹ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
عالی بود .ای كاش ذره ای درك و فهم در اینگونه افراد باشد تا هویت و ملیت و دین و مذهب خود را با پشه كوری عوض نكنند و به سراب تمدن غرب سقوط نكنند.
مرشد
-
۱۴:۱۲ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
شما فكر خودت باش !
رشید
-
۰۹:۱۷ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
مرشد جان من به فكر خودم بودم و هستم شمایید كه باید به فكر خودت باشی در فكر دیگران دخالت نكنی و حال افراد به اصطلاح روشنفكر به خودت نگیری كه این مملكت ضربات بسیاری از طرف روشنفكران توخالی خورده است .نكنه این خانم فامیلت بوده ؟؟
مرشد
-
۱۶:۱۳ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
شعورتو رسوندی ...
شعبون بامخ
-
۱۱:۵۶ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
این آقای به اصطلاح محقق تاریخ چرا عكس دختر مردم رو دید میزنه؟
زن ایرانی
-
۱۲:۰۹ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
احسنت بر شما استاد گرامی ، فرمایشات گرانسنگ شما زبان گفتار بسیاری از بانوان این سرزمین بود .
كارمند مفلس
-
۱۳:۵۹ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
من شخصا به عنوان یك ولی كه دارای دو دانشجوی بهترین دانشگاه در كشورمان میباشم از جناب آقای خسرو معتضد پژوهشگر تاریخ تشكر میكنم بابت این سخنان دلسوزانه و پدرانه . ایكاش برخی از جوانان كشورمان كه به این راه كشیده شده اند دچار ندامت گشته و به میهن برگردند و قدر و منزلت واقعی خود را بازیابند.
خسرو پرویز
-
۱۶:۱۷ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
با این ادبیات هیچ كس بر نمی گرده ... !
سجاد
-
۱۴:۵۳ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
ایشون بچسبن به همون بازگویی تاریخشون با منابع خیلی معتبرش، خیلی بهتره تا اینكه برن عكس كسی كه زشته رو نگاه كنن.
بهتره یه نگاهی هم به مقالات خودشون تو نشریات قبل از انقلاب بندازن
نون به نرخ روز خور
-
۱۶:۱۱ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
كاشكی یكی هم بیاد گذشته خود شما رو تشریح كنه !
آقای هالو
-
۱۶:۴۹ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
یه مقداری از پیشینه خودتون بفرماین !!!!
رضایی
-
۱۷:۰۲ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
اقای معتضد شما دیگه چرا ؟؟؟؟ چرا میشینی عكسهای ... را تماشا میكنید !!! از شما بعید بود
پروفسور معتضد خواهشن در مورد همه چیز اظهار نظر نفرمایید
بت عیار
-
۱۸:۴۱ - ۱۱ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
شما همون به تاریخ خودت برسی كفایت می كنه ... حوزه اخلاق پیش كش !!!
رضا شكوهی
-
۰۱:۳۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
تنها یك مشت از جماعت فاسد و بی هویت از این ( صدف طاهریان ) و امثال آنچنانی اش دفاع میكنند , بهتره كه به پدرش بگید كه كلاهش را یك وجب با لا تر بگذاره
مفسد فی البحر
-
۰۸:۴۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
تو كه پاكی از سر و وضع كامنتت می ریزه !!!!!
نخود هرآش
-
۰۹:۰۰ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
جناب پاكدامن به جای شعار دادن مواظب سه تا بچه خودت باش!!!داستان زندگی هر كس به خودش مربوطه ... هیچ كس رو بخاطر كار های دیگرون محاكمه نمی كنن ...
فضول سنج
-
۱۰:۰۱ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
شما بعنوان پدر سه فرزند مراقب بچه های خودت باش !!!
قاضی شارع
-
۱۰:۵۵ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
خوبه كاره ای نیستی ! والا حكم اعدامشو صادر می كردی !!!
حسن میخ
-
۱۴:۴۲ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
به جای افترا بچه هاتو تربیت كن تا از این بلاها سر خودت نیاد !!
رضا شكوهی
-
۰۱:۴۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
آقای خسرو معتضد من هم به عنوان پدر سه فرزند موفق از جنابعالی بخاطر زحمات و خدماتی كه جنابعالی برای شناساندن چهره واقعی مملكت پر افتخار جمهوری اسلامی ایران میكشید سپاسگزارم.
خسرو
-
۰۷:۲۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
شما به همان شغل تاریخ سازی خودتان بچسبید بهتر است
آقای ملون
-
۰۹:۱۶ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
خیلی خوبه كه هر آدم پای رفتار و كردار خودش وایسه ... اون خانم یه حركتی كرده ... كاری به خوب و بدش ندارم ... اما بهای كارشو پرداخته... یه عده ای حمایت كردن یه عده ای هم محكوم ... ! اما فاجعه اینه كه آدم نونو به نرخ روز بخوره و نخواد بهای حركات و رفتارهای گذشته خودشو پرداخت كنه ...!!!!!!
كاسه داغ تر از آش
-
۰۹:۲۵ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
همه دوستان رو ارجاع می دم به مقاله طنز آقای احمد رضا كاظمی در روزنامه شهروند !!! فوق العادس حتما! بخونینش !!
میثم
-
۱۱:۱۲ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
مسئله از جایی شروع شد كه برای سوالهای جدید پاسخهای قدیمی ، تكراری و الكن داده شد.
همه تقصیر گردن دختی كه كج رشد كرده نیست . یا چشم باغبان مشكل داشته یا باغبانی بلد نبوده
مشكل آموزش و پرورش هم به قوت خود باقیست
بهروزرجبی
-
۱۱:۲۸ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
۰
۰
سلام.استاد معتضداظهارنظرتان بسیاربجا وارزشمند است.كسانی هم كه بااین فرمایشات وارشادات اخلاقی مخالفند وازرفتاراین خانم به نوعی دفاع می نمایند ظاهرا ازغیرت وحمیت ملی واعتقادی ایرانیان اصیل اعم از مسلمان و غیر مسلمان بی بهره اند.پس متاسفانه به این دسته ازافراد میتوان گفت بی غیرتی وهرزگی مباركتان!!!!
من تق !
-
۱۶:۴۶ - ۱۲ آبان ۱۳۹۵
مصداق این جمله هستی من نظرم خوب است پس مخالف نظر من خر است!!

نیازمندی ها