دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد

تبانی آمریکا با عربستان در کشتار مردم یمن

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد؛ادعای شلیک به ناو امریکایی از یمن می‌تواند توطئه سعودی‌ها و برخی محافل امریکا باشد تا پای واشنگتن را به مبارزه مستقیم با انصارالله و مردم یمن بکشاند.
کد خبر: ۹۵۷۶۵۷
توطئه عربستان برای کشاندن آمریکا به جنگ مستقیم در یمن

به گزارش جام جم آنلاین، بهرام قاسمی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت : از مجموعه تحولات منطقه و یمن می شود برداشت کرد که عربستان سعودی در پی شکست های مکرر در منطقه به ویژه در تجاوز به یمن، اقدامات جدیدی انجام می دهد تا دیگران را درگیر ماجرای یمن کند.

وی افزود: هدف عربستان این است که با افزایش تنش و تشنج در منطقه، پای دیگران را هم به صحنه مشکلات خودش بکشاند تا بتواند مفری برای خودش پیدا کند.

قاسمی هشدار داد: دولت امریکا باید بداند دریای سرخ و منطقه ای که یمن در آن قرار دارد از حساسیت ویژه و راهبردی برخودار است و حفظ ثبات در آن بسیار مهم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، هدف از این توطئه عربستان را یافتن راه نجات برای خروج از بن بست جنگ یمن دانست و افزود: به دولتمردان امریکایی توصیه می کنم که با نگاه واقع بینانه و دقیق موضوعات را رصد کنند و مراقب دام هایی که دیگران برایشان در منطقه پهن می کنند باشند و از تجربیات سه دهه گذشته در عراق، سوریه و دیگر کشورها استفاده کنند.

وی، ورود آمریکا به منجلاب های جدید مانند جنگ در یمن را برای آنان و دیگر کشورهای منطقه و جهان خطرناک و بسیار زیان آور دانست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین اجلاس لوزان را در تفاهم شرکت کنندگان برای برقراری آتش بس و امدادرسانی به مردم سوریه ناموفق دانست و گفت: این اجلاس در ادامه نشست های گذشته درباره سوریه نبود بلکه اجلاسی ویژه با حضور تعداد مشخصی از کشورها و در نوع خود بی نظیر بود.

قاسمی افزود: نخستین بار بود که چنین اجلاسی با حضور کشورهای منطقه، آمریکا و روسیه برگزار می شد و طبیعی بود که نتواند به نتیجه برسد همچنانکه قبل از آن اعلام و پیش بینی کرده بودیم که نشستی چهار، پنج ساعته نمی تواند درباره همه مسائل سوریه به نتایج ملموس برسد.

وی گفت: در این اجلاس هر یک از کشورهای شرکت کننده دیدگاه هایشان را بیان کردند اما هنوز فاصله دیدگاه ها درباره مسائل سوریه بسیار است.

قاسمی تصریح کرد: ما تردید داریم که همه کشورهای شرکت کننده در این اجلاس از حسن نیت و دلسوزی لازم درباره ملت ، دولت و کشور سوریه برخوردار باشند و تناقض هایی نیز در این زمینه وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تلاش برای برگزاری این گونه اجلاس ها در مواقعی جدی می شود که تروریست ها در سوریه در محاصره قرار می گیرند و در مواجهه با مشکلات عدیده در معرض شکست های بزرگ هستند؛ به این علت باید میان موضوع تروریسم و برگزاری این گونه اجلاس ها تفکیک قائل شد.

وی افزود: اگر قرار بر برگزاری این گونه اجلاس و صحبت از صلح و ثبات و امنیت شود اما از طرف دیگر باز هم با ارسال امکانات نظامی، لجستیک و حتی اعزام نیروی انسانی، تروریست ها را تقویت کنند چه سودی دارد؟

قاسمی تصریح کرد: این دوگانگی ها نشان می دهد کسانی که در این اجلاس از صلح ، ثبات و امنیت در سوریه دم می زنند خیلی صادق نیستند.

وی درباره اینکه آیا در لوزان برای برقراری آتش بس و امدادرسانی به ملت سوریه تفاهمی شد گفت: تفاهم جامعی در این باره ایجاد نشد و هر یک از شرکت کنندگان صرفا با بیان مواضع و دیدگاهشان، تبادل نظر کردند و گام مشخصی در این زمینه برداشته نشد.

قاسمی همچنین درباره ادامه مذاکرات درباره سوریه گفت: طبعا با توجه به برجسته بودن مسئله سوریه در صحنه بین الملل و حساسیت آن برای منطقه و دیگر کشورها باز هم شاهد برگزاری این گونه اجلاس ها خواهیم بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: مهم این است که برخی حاضران در این اجلاس نگاه و برخورد دوگانه دارند به نحوی که از یک سو از تروریست ها و متجاوزان به سوریه دفاع و از آنان علیه حاکمیت و دولت این کشور حمایت می کنند و از سوی دیگر در این اجلاس، قیافه انساندوستانه و صلح طلبانه می گیرند که این دوگانگی تردیدهای ما را بیشتر می کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها