اختصاصی جام جم آنلاین / گزارش تصویری

ابزارهای قتل و جاسوسی + عکس

با مشاهده این ابزارهای ظاهرا بی خطر که برای قتل و جاسوسی به کار می رفتند ، بیننده احساس می کند که به دوران جنگ سرد بازگشته است. گجت هایی که متعلق به دورانی است که خبری از ماهواره های جاسوسی ، پهپادها و وسایل الکترونیکی پیشرفته نبود.
کد خبر: ۹۵۶۹۱۷
ابزارهای قتل و جاسوسی  + عکس

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نوول ابسرواتور، در موزه ارتش در عمارت انوالید پاریس نمایشگاهی تحت عنوان « جنگ های پنهانی» از 12 اکتبر 2016 بر پا شده که تا 29 ژانویه سال 2017 پذیرای علاقمندان خواهد بود.

در این نمایشگاه انواع وسایل و ابزارهای جاسوسی و رخنه به خاک دشمن که در دوران جنگ سرد بین بلوک غرب و شرق به کار می رفتند ، به نمایش گذاشته اند. این ابزارها توسط جاسوسانی استفاده می شدند که در خاک دشمن ناگزیر بودند همه جوانب احتیاط را لحاظ کرده و ضمن داشتن قوه ابتکار وظایفشان را برنامه ریزی شده انجام دهند.

برای این گزارش تصویری و خبری برخی از ابزارها و وسایلی را که در نمایشگاه « جنگ های پنهانی» به نمایش درآمده اند، انتخاب کرده ایم.

1 - یک پیپ که قادر به شلیک یک سوزن زهرآلود است.

2 - یک جفت کفی کفش برای زنان در جریان جنگ سرد در سال 1960 که در آن تیغی برای جاسازی شده بود تا در زمان دستگیری بتوان از آن استفاده کرد.

3 - یک کلاه که در آن هفت تیری کالیبر کوچک با جلد قرار داشت. متعلق به سال 1958 میلادی.

4 - گذرنامه یک جاسوس چکوسلوواکی که خود را به شکل یک راهبه درآورده و با این هویت جعلی به غرب سفر می کرد.

5 - کارت های شناسایی اصل سازمان « ک. گ. ب» که از اتحاد جماهیر شوروی پنهانی خارج شده تا سرویس های جاسوسی MI6 ( ام آی سیکس ) بریتانیا نمونه های جعلی آنها را تهیه کنند.

6 - یک قلم خودنویس مجهز به یک سرنگ پرتابی تزریقی حاوی سم سیانور که توسط سازمان « ک. گ. ب» برای قتل های پنهانی مورد استفاده قرار می گرفت.

7 - یک جعبه پست به شکل شاخه درخت توخالی برای گذاشتن مدارک ، اسناد و نامه از سوی جاسوسان محلی برای مامور جاسوس که در 1955 در استرالیا توسط سازمان « ک. گ. ب» شوروی استفاده می شد.

8 - یک فرستنده کوچک که داخل یک قوطی کبریت قلابی جاسازی شده است.

9 - یک ریش تراش با دسته توخالی و دارای پیچ انتهایی برای پنهان کردن پیام ها.

10 - روژلب مشهور به بوسه مرگ ساخت سازمان جاسوسی بریتانیا در سال های دهه 1960 که در واقع سلاحی است که گلوله ای با کالیبر کوچک را شلیک می کند.

11 - یک انگشتر با نگین متحرک که داخل آن قرص سیانور پنهان می کردند.

12 - خودکار - اسلحه استینگر متعلق به سازمان جاسوسی OSS آمریکا سلف سازمان سیا.

13 - سلاح کالیبر 4 میلی متری در یک قوطی سیگار ساخت شوروی. سیگاری که حاوی سلاح بود به نظر می آمد که یک بار روشن و سپس خاموش شده است تا قربانی که جعبه سیگار به او تعارف می شود آن را بر ندارد.

14 - کتاب های دست نویس حاوی آموزش خرابکاری که با جلدهایی بی خطر جا به جا و دست به دست می شدند. مانند کتابی با جلدی که روی آن نوشته شده: گلچین کوچک شاعران فرانسه یا من آشپزی بلد هستم.

گزارش: بهرام افتخاری / جام جم آنلاین

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
ن
-
۰۷:۵۰ - ۲۶ مهر ۱۳۹۵
۰
۰
خیلی جالب بود. مرسی جام جم
مهاتیر محمود
-
۱۳:۱۹ - ۲۶ مهر ۱۳۹۵
۰
۰
بسیار جالب ! درود بر شما

نیازمندی ها