یک مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه هم اکنون حدود ۵۵درصد جمعیت کشور محروم از شبکه فاضلاب هستند، بی‌پولی را مهمترین عامل تاخیر اجرای طرح‌های ساخت تصفیه فاضلاب اعلام کرد.
کد خبر: ۹۵۵۵۸۳
۵۵درصد جمعیت ایران شبکه فاضلاب ندارند!

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از وزارت نیرو، بهنام وکیلی با بیان اینکه تا پایان سال گذشته حدود ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شهری تحت پوشش سامانه تاسیسات فاضلاب و حدود ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر صرفا تحت پوشش تصفیه خانه‌های فاضلاب قرار گرفته‌اند، گفت: در حال حاضر نیز، حدود ۱۶۰ تصفیه‌خانه فاضلاب برای پوشش بخش دیگری از جمعیت شهری در حال بهره‌برداری قرار دارد.

مدیر دفتر نظارت بر بهره‌برداری طرح‌های فاضلاب کشور طول شبکه‌های فاضلاب کشور را حدود ۵۶ هزار کیلومتر عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون ۲۸۶ شهر دارای شبکه فاضلاب هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به طور متوسط حدود ۴۴.۵ درصد جمعیت شهری تحت پوشش تاسیسات فاضلاب هستند، اظهار داشت: کمتر از یک درصد جمعیت روستایی یعنی حدود ۷۰ هزار نفر تحت پوشش شبکه فاضلاب و ۴۸ هزار نفر تحت پوشش تصفیه‌خانه فاضلاب قرار دارند.

وی تعداد تصفیه خانه‌های فاضلاب روستایی فعال در کشور را حدود ۳۵ تصفیه‌خانه اعلام کرد و یادآور شد: کمبود منابع اعتباری باعث شد تا اجرای سامانه‌های تصفیه فاضلاب در روستاها با تاخیر آغاز شود.

وکیلی در خصوص احداث سامانه‌های تصفیه فاضلاب در شهرهای ساحلی هم توضیح داد: شهرهای ساحلی در شمال و جنوب کشور معمولا یا دارای سامانه‌های فاضلاب و بهره برداری هستند یا در اولویت برنامه‌های آتی برای اجرایی شدن این طرح‌ها قرار دارند.

به گفته مدیر دفتر نظارت بر بهره‌برداری طرح‌های فاضلاب کشور، در بیشتر شهرهای شمالی به دلیل بالا بودن سطح آب زیرزمینی، احداث شبکه‌های فاضلاب با مشکل مواجه است.

وی با بیان اینکه برای ساخت تصفیه خانه‌ها بودجه‌های عمرانی داریم؛ ولی برای نگهداری سامانه فاضلاب هیچ اعتبار ملی در نظر گرفته نشده است، خاطرنشان کرد: شرکت‌ها از محل اعتبارات داخلی، اقدام به نگهداری شبکه و تاسیسات فاضلاب می‌کنند که هزینه قابل‌توجهی هم به همراه دارد.

وکیلی همچنین در پاسخ به اینکه درآمد شرکت‌های بهره‌بردار سامانه‌های فاضلاب چگونه تامین می‌شود، گفت: روش‌های مختلفی برای کسب درآمد در این بخش وجود دارد که از جمله می‌توان به روش‌های بیع متقابل و خرید تضمینی، BOT اشاره کرد.

این مقام مسئول، ادامه داد: معمولا پسابی در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌گیرد تا با فروش این پساب به بخش صنعت و کشاورزی اعتبارات خود را تامین کنند.

وی یکی دیگر از منابع درآمد این شرکت‌ها را خرید تضمینی پساب‌ها از سوی دولت عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: از محل خرید تضمینی پساب توسط دولت، بخشی از هزینه‌های شرکت‌های بهره‌بردار تامین می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها