شهر تهران دومین هفته مهر ماه ۱۳۹۵ را در شرایط مطلوب کیفی هوا سپری کرد تا شمار روزهای هوای سالم پاییز به عدد ۱۵ برسد.
کد خبر: ۹۵۵۳۰۸
ثبت ۱۵ روز هوای سالم در تهران

به گزارش جام جم آنلاین از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: ارزیابی هفتگی کیفیت هوای تهران نشان می­ دهد کیفیت هوای پایتخت طی هفته گذشته (روزهای ۱۰ الی ۱۶مهر) در شرایط سال مقرار داشته و تحت تأثیر از شرایط آب و هوایی حاکم و انتشار ناشی از تردد خودروها دستخوش نوسان شده است.

به گفته نادری، در اوایل هفته گذشته با تداوم شکل ­گیری پدیده گرد­و­غبار بر روی کشور عراق و وزش بادهای شدید شرق­‌سو توده عظیمی از ریزگردها وارد استان­های غربی و جنوب­‌غربی کشور و با غلظت کمتر به استان تهران انتقال یافتند. همین امر سبب افزایش موقتی غلظت ذرات معلق و غبار آلودگی هوای پایتخت شد. بررسی تصاویر ماهواره­‌ای برای روزهای مذکور نیز نشان می­‌دهد منشأ گرد­ و­ غبارهای هفته گذشته عمدتا خارجی بوده و از سمت کشورهای همسایه در نواحی غربی و جنوب غربی به سطح شهر آورده شده است. همچنین نمودار گل­باد مربوط به روزهای شنبه و یکشنبه نشانگر وزش بادهای قوی (با سرعت ۴-۵ متر بر ثانیه) از سمت نواحی غربی (متغیر بین شمال­غرب تا جنوب­غرب) است. عمق میدان دید نیز در اثر خیزش گرد­ و­ خاک و غبارآلودگی در سطح شهر دستخوش تغییر شد و در برخی ساعات به ۸ کیلومتر رسید.

به ­تدریج از روز دوشنبه تا پایان هفته از میزان ناپایداری جوی کاسته شده که در برخی ساعات سکون نسبی هوا را به همراه داشت و این شرایط به ویژه در ساعات اولیه اکثر روزها کاملا محسوس بود.

برقراری شرایط جوی نسبتا پایدار در طول شب به همراه افزایش تردد خودروها در صبحگاه تجمع آلاینده­‌هارا به دنبال داشت.

هرچند این شرایط پابرجا نبوده و طی ساعاتی در بعدازظهر روزهای مذکور، به دلیل نوسانات روزانه دما، وزش بادهای محلی با بزرگی متغیر بین ۳ تا ۵ متر بر ثانیه (با جهت متغیر بین جنوب­ شرقی تا جنوب­غربی) رخ داده که شرایط مساعد برای پراکندگی آلاینده‌­ها از سطح شهر را فراهم کرده و به تبع منجر به بهبود کیفیت هوا شده است.

شایان ذکر است، میانگین سرعت باد طی روزهای مذکور حدود ۲ متر بر ثانیه گزارش شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها