jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۴۴۹۵۵   ۲۵ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

یکی از بهترین و سرگرم‌کننده‌ترین جشنواره‌ها، جشنواره‌های مربوط به محصولات کشاورزی است که هم رنگارنگ است و هم خوشمزه. خوشبختانه از این نوع جشنواره هم در کشور ما کم نیست؛ جشنواره میوه‌های خشمزه مثل آلو، فندق، انگور، زغال‌اخته و تمشک و... یا جشنواره برداشت برنج و شالی و نظیر آن، که همه آنها در فصل برداشت و در مزارع برپا می‌شود و با کلی برنامه‌های محلی شاد و هیجان‌انگیز مثل اجرای موسیقی و آیین و رسوم محلی همراه است.

این هفته می‌خواهیم شما را به یک جشنواره خوش آب و رنگ ببریم؛ یعنی جشنواره انگور که در دهکده ساحلی چی چست ارومیه برگزار می‌شود.

جشنواره انگور از رسوم بسیار جالب استان آذربایجان‌غربی به‌خصوص در منطقه ارومیه به شمار می‌رود و قدمت آن هم به چند هزار سال قبل برمی‌گردد؛ جشن باشکوهی که توام با آوازهای آذربایجانی و قوشماجاهای محلی و بایاتی‌هاست.

امسال هم جشنواره انگور که همزمان با برداشت انگور ـ یکی از محصولات مهم و استراتژیک آذربایجان‌غربی است ـ با شناساندن انواع گونه‌های انگور در دهکده ساحلی چی‌چست ارومیه درحال برگزاری است و تا 30 شهریور ادامه دارد.

وجود انواع انگورهای رنگارنگ، ارومیه را به شهر انگور در کشورمان تبدیل کرده است و بی‌شک جشنواره آن هم جالب و سرگرم‌کننده خواهد بود. بویژه این‌که قرار است در جشنواره انگور امسال، برای اولین بار مسابقه عجیب‌ترین و بزرگ‌ترین خوشه انگور هم برگزار شود. تماشای بزرگترین خوشه‌های انگور در یک مکان آن هم در یک جشن شاد و پرهیاهو فرصتی نیست که بتوان آن را براحتی و در هر جا تجربه کرد. گرچه چند روز از آغاز این جشنوراه گذشته، اما هنوز هم برای شرکت در آن دیر نشده است، فرصت شاد بودن و خوش گذشتن در این جشنواره را از خودتان نگیرید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

پایتخت ایران اسلامی و ضرورت توسعه فرهنگی و هنری

تهران به تعبیر بسیاری از اساتید و فعالان فرهنگی به عنوان پایتخت فرهنگی کشور محسوب می‌شود و بیشتر رویدادهای مهم فرهنگی و هنری و رسانه‌ای کشور در حوزه این کلانشهر روی می‌دهد و به نوعی جهتگیری و سمت و سوی فعالیت‌ های فرهنگی کشور در ارتباط با فعالیت‌ های انجام شده در این کلانشهر تعریف می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر