jamejamnashriyat
کد خبر: ۹۴۴۹۵۵   ۲۵ شهريور ۱۳۹۵  |  ۰۸:۰۰

یکی از بهترین و سرگرم‌کننده‌ترین جشنواره‌ها، جشنواره‌های مربوط به محصولات کشاورزی است که هم رنگارنگ است و هم خوشمزه. خوشبختانه از این نوع جشنواره هم در کشور ما کم نیست؛ جشنواره میوه‌های خشمزه مثل آلو، فندق، انگور، زغال‌اخته و تمشک و... یا جشنواره برداشت برنج و شالی و نظیر آن، که همه آنها در فصل برداشت و در مزارع برپا می‌شود و با کلی برنامه‌های محلی شاد و هیجان‌انگیز مثل اجرای موسیقی و آیین و رسوم محلی همراه است.

این هفته می‌خواهیم شما را به یک جشنواره خوش آب و رنگ ببریم؛ یعنی جشنواره انگور که در دهکده ساحلی چی چست ارومیه برگزار می‌شود.

جشنواره انگور از رسوم بسیار جالب استان آذربایجان‌غربی به‌خصوص در منطقه ارومیه به شمار می‌رود و قدمت آن هم به چند هزار سال قبل برمی‌گردد؛ جشن باشکوهی که توام با آوازهای آذربایجانی و قوشماجاهای محلی و بایاتی‌هاست.

امسال هم جشنواره انگور که همزمان با برداشت انگور ـ یکی از محصولات مهم و استراتژیک آذربایجان‌غربی است ـ با شناساندن انواع گونه‌های انگور در دهکده ساحلی چی‌چست ارومیه درحال برگزاری است و تا 30 شهریور ادامه دارد.

وجود انواع انگورهای رنگارنگ، ارومیه را به شهر انگور در کشورمان تبدیل کرده است و بی‌شک جشنواره آن هم جالب و سرگرم‌کننده خواهد بود. بویژه این‌که قرار است در جشنواره انگور امسال، برای اولین بار مسابقه عجیب‌ترین و بزرگ‌ترین خوشه انگور هم برگزار شود. تماشای بزرگترین خوشه‌های انگور در یک مکان آن هم در یک جشن شاد و پرهیاهو فرصتی نیست که بتوان آن را براحتی و در هر جا تجربه کرد. گرچه چند روز از آغاز این جشنوراه گذشته، اما هنوز هم برای شرکت در آن دیر نشده است، فرصت شاد بودن و خوش گذشتن در این جشنواره را از خودتان نگیرید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها