حضور جهانی دیگر برای علیرضا قربانی

گروه ایرانی در فرانسه کنسرت می‌دهد

شهر کتاب قم این هفته میزبان علیرضا قربانی خواننده موسیقی سنتی ایران بود، خواننده‌ای که قعطعات تیتراژ سریال هایش مانند کیف انگلیسی، شب دهم و مدار صفر درجه به آثار ماندگاری تبدیل شده است که هنوز بعد از سال‌ها مردم آن را زمزمه می کنند.
کد خبر: ۹۳۳۰۴۲
قطع همکاری علیرضا قربانی با شهرزاد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از آنا حضور علیرضا قربانی در قم با اقبال و توجه مردم هنر دوست قم مواجه شد، به طوری که مردم از ساعاتی قبل از شروع جلسه در سالن محل برگزاری جلسه نقد و بررسی و امضای کتاب حضور داشتند و بیشتر افراد را قشر جوان تشکیل می دادند.
علیرضا قربانی سخنان خود را هم با اشاره به تیتراژ های ماندگارش به ویژه قطعه شب دهم آغاز و اظهار کرد: شب دهم به چند جهت مورد استقبال قرار گرفت و یکی از دلایل این بود که برای اولین بار در محرم وحتی درشب عاشورا و تاسوعا سریالی با این محتوا پخش می شد، محتوای فیلم هم که رسیدن انسان ها به عشقی فراتر از عشق زمینی بود، در ذات و فطرت همه انسان ها نهفته است به همین دلیل مورد توجه آنها قرار گرفت.
نوای عاشورایی شب دهم
این خواننده موسیقی سنتی افزود: بسیار کم پیش می آید که یک موسیقی فیلم جدای فیلم کاراکتر جداگانه پیدا کند اما در شب دهم به همه این دلایل این کارکتر مستقل را پیدا کرد و امروز بعد از گذشت همه این سال به دلیل داشتن کاراکتر مذهبی همه مردم با آن ارتباط برقرار کردند و امسال بعد از 15 سال هنوز هم به عنوان یکی از نواهای عاشورایی از آن یاد می شود.
وی یکی از ضعف های فرهنگی امروز جامعه را توجه نکردن به موسیقی های جدی با محتوا دانست و تاکید کرد: در بسیاری از موارد این قطعات فاخر و با محتوا به دلیل همین جدی بودن مورد بی توجهی قرار می گیرند، موسیقی "ری تا روم" موسیقی کشورهایی که در حاشیه قرار جاده ابریشم قرار گرفته اند اما دست در گردن همدیگر دارند و نقاط مشترک زیادی با هم دارند را بررسی کرده است اما آنچنان که باید مورد توجه و اقبال قرار نگرفت.
قربانی از لزوم پرداختن به کارهای موسیقایی پژوهشی یاد کرد و افزود: این کارهای پژوهشی سبب می شود از فضای روتین و تکراری خود جدا شود و به موسیقی تنوع و تحول خواهد بخشید.
وی از نخسین همکاری خود با مهیارعلیزاده در حریق خزان هم گفت و افزود: کسی که کارش را بلد است با حرکت اول خود را نشان میدهد، درحریق خزان کار مهیار علیزاده انقدر درخشان بود که در قطعه دوم و سوم با قاطعیت تصمیم گرفتم که این کار را بخوانم و بعد از آن هم دائما این ارتباط حفظ شد.
سخت‌گیری در انتخاب شعر
قربانی در مورد شیوه انتخاب تصنیف های به یادماندنی خود نیز تاکید کرد: در انتخاب تصنیف همیشه به دنبال این بوده ام که اولا این تصنیف از کیست و چه محتوایی دارد و آیا اساسا کاراکتر صدایی من می تواند با این قطعه هماهنگی ایجاد کند و می تواند از پس آن بر آید.
این خواننده موسیقی سنتی از ارادت قلبی خود به مولانا نیز گفت وتصریح کرد: انقدر مولانا و دیگر شاعران کهن ایران درخشان هستند که ما تنها به اندازه سلیقه و درک خود می توانیم از آنها صحبت کنیم و یا در آثارمان بخشی از هنرشان را به جلوه دربیاوریم.
قربانی افزود: یکی از چیزهایی که از سرچشمه تمدن ایرانی باقی مانده است ادبیات است و هر کدام به اندازه فهم و درکی و استعدادی که داریم از این سرچشمه خوشه چینی می کنیم، من هم از عاشقان شعر و ادبیات هستیم و یکی از سخت گیری های در قطعات همه انتخاب شعر بوده است.
بازخوانی قطعات ماندگار
وی در مورد بازخوانی آثار دیگر خواننده ها گفت: برخی ممکن است که بازخوانی را کار مناسب و درستی تصور نکنند در صورتی که این کار در کل دنیا رایج است، گاهی برخی از قطعات مانند مرغ سحر بارها بازخوانی شده اند و هیچ اشکالی ندارد که خواننده ای دیگر هم باز آن را بخواند اما این مهم است که این بازخوانی چطور عرضه شود.
این خواننده موسیقی سنتی تاکید کرد: ممکن است که یک قطعه طوری بازخوانی شود که به قطعه اصلی آسیب بزند که در این حالت بهتر است که بازخوانی نشود، من هم اگر قطعه آنقدر من را منقلب بکند و اگر احساس کنم که می توانم از عهده یک قطعه بربیایم بازخوانی هم خواهم کرد.
قربانی از اتمام کار قطعه مشترک خود با مهیار علیزاده و همایون شجریان هم خبر داد و افزود: قرار قطعی ما بر این بود که این قطعه تا نیمه اول امسال منتشر شود اما همایون شجریان مدتی است که به دلیل شرایط پدر در آمریکا است و زمانی منتشر می شود که ایشان هم تشریف داشته باشند فضای کار دیالوگ و گفتگو بین دو نفر است که برگرفته از اثر "افسانه و عاشق" نیما است و یکی از درخشان ترین آثار نیما است.
قطع همکاری با سریال شهرزاد
وی در خصوص همکاری‌های ادامه‌دار خود با حسن فتحی در تیتراژ سریال‌های وی و قطع این همکاری در سریال «شهرزاد» هم گفت:حسن فتحی یکی از کارگردان هایی است که کار خود را خوب بلد است، حضور در کنار ایشان و معاشرت با ایشان بسیار مغتنم است و همینطور فردین خلعتبری هم جزو معدود موزیسین های استاندارد ایرانی است که هر چه می سازد استاندارد است اما ممکن است که یک کار را بیشتر دوست داشته باشیم و یک کار را کمتر اما جایی ممکن است هر دو طرف به این نتیجه برسند که از نظر درک کاری نمی توانند همدیگر را ارضا کرده و با هم هماهنگ شوند، در شهرزاد هم همین اتفاق افتاد و هر دو تصمیم گرفتیم که این همکاری در این سریال ادامه پیدا نکند.
قربانی از اولین اجرای کنسرت خود در شهر کاشان خبر داد و افزود: در شهرهایی مانند قم و کاشان که حفظ حریم هنجار اهمیت دارد من حاضرم که بخشی از موضوع را تا جایی که به خواننده مربوط می شود برعهده بگیرد، محتوایی هم که ما عرضه می کنیم از مولانا ، سعدی، حافظ و یا عطار و محتوای فاخری است و تنها اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که سیم های درونی یک انسان کوک شود و لذت ببرد.
این خواننده سنتی توجه و حمایت مردم و به ویژه جوانان را سرمایه خود خواند و تصریح کرد: با یک روند عامدانه تلاش شد که جوانان به موسیقی سنتی و فاخر ایرانی روی بیاورند که خدا را شکر تا حدودی موفق به این کار بوده ایم، مسیری را طی می کنیم که ترسیم این مسیر از گذشتگان به ما رسیده است و آثاری که برای ما به ارمغان گذاشته اند به همین دلیل امیدواریم که از پس این امانتداری برآییم.
در پایان این جلسه هم مراسم امضای آلبوم وی برگزار شد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها